Vodeni sportovi

Nepotrebna drama za polufinale

Hrvoje Vuković • četvrtak, 06.07.2006.

Nakon prvog kruga kvalifikacija za polufinalnu završnicu vaterpolske Svjetske lige održanog u susjednoj nam Srbiji, došao je red i na naše "dvorište". Mjesto radnje Šibenik, a prvi protivnik izabranicima Ratka Rudića bila je Rusija koju smo pobijedili u Novom Sadu s 13:9...

Nakon solidnog nastupa u Novom Sadu bez nekolicine glavnih igrača, hrvatska je reprezentacija doputovala u Šibenik gdje se održava drugi krug kvalifikacija za polufinale Svjetske lige. Za potvrdu polufinala našoj je reprezentaciji bila potrebna još samo jedna pobjeda nad Rusijom, a taj su posao obavili već danas i tako osigurali put u Španjolsku.

Barakude ojačane Đogašem i Štritofom kreću maksimalno ozbiljno protiv Rusa te na samom startu dolaze do velike prednosti od 4:1. Otvorena utakmica s dosta šuteva, pa i krivih dodavanja ušla je u nešto neizvjesnije vode tokom druge četvrtine kada Korotajev i Dokučajev smanjuju na 4:3, no Miho Bošković i Andro Bušlje ponovno vraćaju na tri razlike.

Viktor Višnjakov potom je iz peterca smanjio na 6:4, da bi Dobud nakon toga ispratio jednu našu akciju i odbijenu loptu od prečke pospremio za naš sedmi gol. Nakon odmora, treću dionicu pogotkom otvaraju gosti preko Gubarjova s igračem više, no bolju igru Hrvata okrunili su Štritof i Bošković te u zadnjih osam minuta odlazimo s obećavajućom prednošću od četiri gola.

Uporni Rusi se ne predaju, pa već u prvom napadu Balašov smanjuje na 9:6, a Burić i Zakirov dižu na 10:7. Četiri minute prije kraja Pavo Marković preciznim je šutom zakapario pobjedu, no tako nisu mislili i naši istočni protivnici. Revaz Čomahidze u igri je ukupno proveo jedva četvrtinu, ali je zato s tri gola zaredom u završnici opasno ugrozio već upisanu pobjedu. Ipak, u zadnjem smo se napadu uspjeli obraniti s igračem manje i na kraju upisali tijesnu pobjedu 11:10.

S ovom pobjedom Hrvatska je osigurala plasman u polufinale gdje idu prve tri reprezentacije iz svake skupine. Naša skupina C se spaja sa skupinom D, a prva tri iz te polufinalne skupine potom putuju u Grčku na Superfinale. Ipak, Rudić će morati još dosta raditi s našim vaterpolistima koji su u par navrata pokazali preveliku opuštenost koja će nas protiv jačih protivnika sigurno skupo koštati. Sve u svemu, zaslužena pobjeda reprezentacije koja može puno bolje, no i to će vjerojatno doći u jačim utakmicama.

U drugom susretu dana reprezentacija Španjolske vodila je cijelu utakmicu protiv vaterpolista iz SICG te na kraju slavila s 12:10, nanijevši našim susjedima prvi poraz u ovim kvalifikacijama.