Italija – Hrvatska skok u prošlost

Leo Tomašević • srijeda, 16.08.2006.

Do sada jedina pobjeda koju Talijani mogu navesti protiv Hrvatske zabilježena je 1942. godine. Tijekom 2. Svjetskog rata igrači Italije, tada pod fašističkim režimom, i igrači Hrvatske, tada NDH, odigrali su prijateljsku utakmicu u Genovi na stadionu "Luigi Ferraris"...

Meč je završio pobjedom domaćina 4-0 (0-0 u poluvremenu) i taj se događaj i danas spominje u statističkoj analizi svih susreta Italije i Hrvatske u talijanskom tisku kao i na službenim stranicama talijanskog nogometnog saveza (FIGC).

Dakle 157. utakmica talijanske momčadi odigrana je u nedjelju 5. travnja 1942. godine u 15:45 pred 25.000 gledatelja, a golove su zabili Gabetto ('55.), Ferraris II ('58.), Biavati ('64.) te Grezar ('68. minute) sa jedanaest metara.