Prijateljska utakmica, 07.06.2006., Ženeva, stadion Stade de Geneve, gledatelja: 15.000
Suci: Stephane Lannoy, Reinbold, Dansault (svi Francuska)

Bernard Jurišić • srijeda, 07.06.2006.

Momčad Zlatka Kranjčara doživjela je i drugi uzastopni poraz u pripremnim utakmicama za odlazak na Svjetsko prvenstvo. Uoči susreta ostali smo bez Srne kojeg je na desnom boku zamijenio Jerko Leko...

Santiago Canizares
46'
15
Sergio Ramos
46'
9
Fernando Torres
46'
11
Luis Garcia
46'
13
Andres Iniesta
63'
18
Cesc Fabregas
74'
Luis Aragones

Španjolci će s pobjedom krenuti u Njemačku, Hrvatskoj drugi uzastopni poraz može biti još jedan putokaz gdje griješimo i na što treba obratiti pozornost. U utakmici protiv Poljske smo dominirali, a izgubili, protiv Španjolaca smo imali više pravih šansi i opet smo poraženi. Iako su utakmice prijateljske, gubiti nikad nije ugodno.

Dok su se naši još raspoređivali po travnjaku, Španjolci su mogli povesti. Na ubačaj s lijeve strane David Villa cilja glavom s nekoliko metara, no srećom po nas i mirniji nastavak utakmice, promašuje vrata.

Hrvatska uzvraća u 13. minuti, kad Klasnić prvi put ubacuje loptu pred španjolska vrata, no ispred Nike Kovača španjolska obrana odbija u korner. Iz drugog ubačaja Kranjčara Puyol odbija u novi korner, nakon kojeg Hrvatska dolazi do sretnog vodstva.

Kranjčar ubacuje loptu u peterac, tamo je dočekuje nespretni Pablo Ibanez i glavom iznenađuje i vratara Reinu i gledatelje, zabivši pod gredu za 1:0.

Opet vidljivu dozu nonšalancije u našem zadnjem redu Španjolci gotovo kažnjavaju već u 17. minuti. Villa krade loptu na 25 metara i poslužuje Joaquina na desnoj strani, no njegov je udarac neprecizan.

Španjolci su večeras otkrili jednu od svojih taktičkih postavki, koja je barem nama zadavala puno problema. Brzo izvođenje gotovo svih prekida. Tako su nam u 18. minuti opet zadali velike probleme. Jedan prekršaj na 40 metara munjevito je izveden, Villa je došao do lopte prije Roberta Kovača i pucao s 12 metara - u desnu vratnicu Pletikose.

Neumorni Barcelonin veznjak Xavi Hernandez prima loptu na 20 metara u 27. minuti, okreće se i puca preko gola. Michel Salgado prolazi po desnoj strani i vraća povratnu loptu na udarac Xaviju, koji puca ravno u Pletikosu na gol-liniji.

Uzvraća Klasnić prizemno s 18 metara, Reina je spreman. U 33. minuti Reyes cilja lijevom nogom desne "rašlje" Pletikose, lopta je fijuknula nekoliko centimetara od vratnice.

Munjevitu kontru u 34. minuti, u kojoj je Jerko Leko odličnom paralelom poslužio Klasnića u sredini, a ovaj zabio pored dvojice Španjolaca, ipak je prekinula podignuta zastavica pomoćnog suca. Klasnić je bio u zaleđu.

U 43. minuti Šimić gubi loptu na 40 metara od naših vratiju, Villa još jednom snažno puca, no Pletikosa je još jednom priseban.

Prvi dio drugog poluvremena naši su vrlo mirno i sigurno kontrolirali našu polovicu, a Španjolci su bili bez rješenja. Pokušavali su okomitim dugim loptama kroz našu obranu, no naš je zadnji red to lako čistio.

U 50. minuti Xavi ubacuje na drugu vratnicu, Luis Garcia utrčava iza leđa Jerka Leke i puca neprecizno.

55. minuta donosi novu veliku prigodu za Hrvatsku, nakon koje će ostati vječno pitanje jesmo li trebali povesti s 2:0. Nakon proigravanja Prše, Jerko Leko ubacuje odličnu loptu na drugu vratnicu, Kranjčar glavom puca u donji desni kut Canizaresa, koji odlično reagira i vadi loptu iz mreže. Je li lopta cijelim obujmom prešla gol-liniju vjerojatno nikad nećemo saznati, kao ni režiser TV prijenosa koji je pokušavao nekoliko puta ponovljenim snimkama utvrditi istinu. No, promjene na semaforu ni ovog puta nije bilo.

Zato je do projmene došlo na drugoj strani i to u vremenu kad je naša momčad potpuno otupila oštricu španjolskog napada i sve bolje kontrolirala prostor.

Prvi dio posla kod izjednačnje odradio je pomoćni sudac koji je izmislio nepostojeći prekršaj na Torresu na 17 metara od naših vrata. Drugi dio pripao je Marianu Perniji koji je uputio udarac s desne strane živog zida, a treći dio pogotka pripada inače vrlo sigurnom Tudoru, kojeg lopta pogađa u nogu, vara Pletikosu i završava u mreži za 1:1.

Već nakon polaska s centra Jerko Leko prijeti s 25 metara, neprecizno. Prvu prigodu Španjolcima za pobjedu naši su igrači poklonili u 74. minuti.

Nakon još jednog brzo izvedenog prekida, Šimunić povlači Ramosa za dres unutar kaznenog prostora, što sudac logično kažnjava najstrožom kaznom. Torres puca s bijele točke, no Pletikosa sjajno reagira i brani i njegov udarac, ali i udarac Luisa Garcije, koji je prvi natrčao na "odbijanac".

Tada kreće puna dominacija Španjolaca, koji su osjetili pad u našoj igri i odlučili okončati utakmcu pobjedom. Ipak, u jeku španjolskih akcija, Hrvatska je mogla prva stići do drugog pogotka.

Kopija akcije iz susreta protiv Poljske, Ivan Leko sjajno je "podvalio" loptu kroz protivničku obranu, Bošnjak i ovog puta izašao oči u oči s protivničkim vratarom i lošim udarcem upropastio još jednu veliku prigodu naše reprezentacije.

Konačna "presuda" stiže u trećoj, posljednjoj minuti sudačke nadoknade. Lopta je bila u našem posjedu na španjolskoj polovici, naši vezni igrači lako su je izgubili, umjesto da je pokušaju sačuvati do posljednjeg sučevog zvižduka.

Španjolci munjevito prebacuju loptu pred naš šesnaesterac, Ramos upošljava Torresa, koji jednim potezom izbacuje Tokića i Šimunića i zakucava loptu iza leđa Pletikose za 1:2 i novi hrvatski poraz, koji se svakako mogao izbjeći.