Cibona izborila meč loptu

Ivor Krapac • ponedjeljak, 05.06.2006.

U dugoj završnici u Domu Dražena Petrovića Cibona je slavila u prvoj finalnoj utakmici PH protiv Zadra sa 103:98. Zadar je propustio veliku priliku, na četiri minute do kraja susreta imao loptu i plus šest, što je Cibona kaznila i mirne ruke s linije slobodnih bacanja u završnici izborila pobjedu uoči uzvrata koji je na rasporedu već u srijedu u 16:15 u zadarskim Jazinama...

Bila je to iznadprosječno kvalitetna i zanimljiva utakmica, pogotovo u usporedbi s nekim ranijim ovosezonskim susretima Cibone i Zadra. "Cibosi" su sve riješili u svoju korist tek u završnici, dok će Zadrani pamtiti i proklinjati dvije propuštene lijepe prilike, vodstvo od 39:25 sredinom druge četvrtine, te 84:78 pet minuta do kraja utakmice.

Slika 2 od 2.

Gosti su u početnih deset minuta dobrom unutarnjom igrom Čolaka i Gečevskog brzo preuzeli vodstvo, koje će zadržati i u nastavku četvrtine, završivši s pet poena prednosti. Cibonu je na površini držao Damir Markota, s ukupno 13 poena u tom dijelu igre, a vrijedi istaknuti i vrlo dobru obranu Jubyja Johnsona nad Scooniem Pennom, koji se, bez mogućnosti prodora pod koš ili otvorenog šuta, morao okrenuti razigravanju suigrača.

U drugoj četvrtini Zadrani su vrlo brzo došli do prve velike serije i značajnih 14 poena prednosti, koje su, međutim, podjednako brzo i prokockali. Andrae Patterson se nedugo po ulasku u igru predstavio sa šest koševa, a Johnson i Gečevski dodali trice u odmaku do već spomenutih 39:25, da bi u nastavku, Johnsonovim izlaskom i ulaskom Siniše Štembergera, gostima sve jednostavno krenulo u krivom smjeru, uz Ciboninu seriju od čak 21:4 za preokret na 46:43.

Zaključak serije dogodio se nakon vruće reakcije zadarske klupe i tehničke treneru Petru Popoviću zbog oštrog prigovora nakon nekoliko blokada na Gečevskom pod obručem, koje su suci ispravno pustili bez dosuđenog prekršaja. Popović i gostujući igrači mislili su drugačije, no prosvjed im je na koncu donio samo dva iskorištena slobodna bacanja Davora Kusa za 46:43, s čime se i otišlo na "veliki odmor".

Slika 1 od 1.

Početak drugog poluvremena donio je nekoliko izmjena u vodstvu i nijedan ozbiljniji rezultatski bijeg na bilo kojoj strani. Cibonu je nosio Bennett Davison, koji je u tom razdoblju bio i autor poteza utakmice, krasnog alley-oopa nakon Pennovog dodavanja. Zadrani su se, pak, u igri držali dobrim dalekometnim šutom, uz dvije trice Pattersona, te po jednu Vladovićevu i Johnsonovu.

U posljednjoj četvrtini gosti su došli i do druge situacije za kojom će žaliti. Vladovićeva trica i polaganje Gečevskog su im na ulasku u posljednjih pet minuta donijeli vodstvo od 84:78, no ni ta prednost nije trajala dugo. Penn je tricom odmah prepolovio zaostatak, Kus je dodao još jednu tricu i dva slobodna bacanja za preokret na 88:87, da bi "točku na i" stavio Markota, tricom iz kuta iz teške pozicije u posljednjoj sekundi napada, kojom su "cibosi" otišli do 91:87. Bilo je to dvije minute do kraja, kapital kojeg domaći više nisu ispustili...

Do kraja su "cibosi" iskoristili sva slobodna bacanja nakon taktičkih prekršaja Zadrana, a nije im zasmetala ni neoprezno izgubljena lopta u pokušaju brze protuakcije, koja je gostima 20-ak sekundi do kraja pomogla da smanje na samo 99:96. Sve dvojbe otklonila je Tvrdićeva nesportska pogreška na Rančiću, koju je Cibonin branič mirno kaznio s dva slobodna bacanja za nedostižnih 101:96.

Zadrovi igrači su, nakon svega, imali puno razloga za tugu zbog propušteni šansi, dok su se "cibosi", kako je nakon utakmice rekao i Dražen Anzulović, izvukli sa stilom igre koji im nije bio u planu, bez dovoljno čvrste obrane. Drugi čin na redu je već za dva dana.