Odluka ipak u Zagrebu

Branimir Korać • srijeda, 07.06.2006.

Zadar je iskoristio svoj vrući parket i svladao Cibonu s 99:87 te poravnao u finalnoj seriji na 1-1. Utakmicu je odlučio sjajan zadarski šut za tri poena kojim su domaćini stvarali i održavali prednost. Odlučuja treća utakmica na rasporedu je u petak u Domu Dražena Petrovića...

Očekivano vruća atmosfera u Jazinama dočekala je "cibose" koji su imali prvu meč loptu za naslov prvaka. Nisu ju iskoristili. Zadar je bio bolji i na kraju zasluženo slavio 99:87. Prednost domaćina iznosila je i 19 poena, gosti su u završnici zaprijetili, ali posljednje tri minute igraju izuzetno dekoncentrirano u napadu i Zadar završava s pobjedom.

Treba istaknuti i očajno suđenje trojke Šarac - Nakić - Urukalo koji su obje momčadi u više navrata drastično oštetili. U vrućoj atmosferi nisu se snašli i od samog početka zauzeli su čudan kriterij koji su u više navrata mijenjali.

Zadrani su sjajno otvorili utakmicu i poveli sa 7:0. Cibona je u napadu izgledala očajno i tek u trećoj minuti praktički uputila prvi šut na koš, a u četvrtoj prvi puta poentirali. Tricama Johnsona i Sesara Zadar prvi puta ima opipljivu prednost i vodi 17:6. Prva četvrtina završava vodstvom Zadra 28:17. Cibona je u tom razdoblju izgubila čak osam lopti i zaradila deset osobnih pogrešaka što je olakšalo posao preciznim domaćinima.

U 11. minuti Todor Gečevski nepotrebno zarađuje treću osobnu i umjesto njega ulazi Patterson koji ga sjajno mijenja. Gosti polako dolaze do daha i serijom 6:0 smanjuju na 31:25, a u završnici prvog dijela na krilima nadahnutog Browna dolaze i na svega dva poena zaostatka 42:40. Općenito dobro reagirala je Cibonina klupa u tom razdoblju igre. Do poluvremena Zadar ipak vraća na šest poena prednosti i na odmor odlazi sa 48:42.

Na samom startu drugog dijela Zadar bježi na plus deset, 57:47, a tricama Pattersona, Vladovića, Sesara i Tvrdića u samoj završnici četvrtine imaju i najviših 81:62. Ova je četvrtina odlučila utakmicu. Zadar je u njoj ubacio šest trica i ukupno 34 poena.

U posljednjoj dionici susreta Cibona koristi lagano opuštanje Zadra i pomalo smanjuje rezultat. Na 5:48 do kraja Cibona smanjuje na minus deset, a četiri minute do kraja je svega minus pet, 88:83. Tu se lomi utakmica. Nakon pozvanog time-outa Dražena Anzulovića, Kus i Penn u dva napada u nizu gube loptu, domaćin se vraća na visoku prednost, a točku na i stavlja Josip Sesar zakucavanjem za 96:86 na minutu i 25 sekundi do kraja.

Najbolji kod Zadra bili su Josip Sesar s 24 poena, Juby Johnson sa 17 i Jakov Vladović s 15 i šest asistencija. Kod Cibone Damir Markota 16, Scoonie Penn 13 te Taliek Brown 12 poena.