Salzburg dobio krila, Rabotnički senzacija

Petar Plevnik • srijeda, 02.08.2006.

Nakon večerašnjih uzvratnih susreta drugog pretkola Lige prvaka, poznata su imena 15 klubova koje samo još jedan korak dijeli od ulaska među elitu. Favoriti su opravdali očekivanja a za jedino iznenađenje pobrinuo se Rabotnički, uvjerljivim prolaskom mađarskog Debrecena...

Svoju zadaću još je jučer obavio turski viceprvak, Fenerbahce. Bolje bi bilo reći da su Turci protiv prvaka Farskog Otočja, B96, odradili formalnost te nakon 4:0 u Istanbulu i na gostovanju slavili sa visokih 5:0.

Od večerašnjih susreta najviše je zanimanja pobudio sraz Red Bull Salzburga i Züricha. Švicarci su na uzvrat u Salzburg donijeli prednost od 2:1, no nisu izdržali. Već do odmora Salzburg je, pogotkom Tifferta u 39. minuti, dostigao švicarsku prednost, da bi prolazak potvrdio Zickler iz 11-erca u 56. minuti. Naš Niko Kovač odigrao je svih 90. minuta u redovima domaćina, zaradivši žuti karton u 86. minuti.

Za jedinu senzaciju pobrinuo se makedonski prvak, Rabotnički. Još prije tjedan dana u Mađarskoj, Makedonci su nagovijestili kako Debrecen za njih nije nepremostiva prepreka, odigravši 1:1. Iako su Mađari nakon 20. minuta večerašnjeg susreta, preko Sidibea, došli u vodstvo, Makedonci već do odmora, pogocima Nedžipia, Pejčića i Trajcova okreću na 3:1. Sve nade gostiju potopljene su u 42. odn. 49. minuti kada su crvene kartone zaradili Halmoši i Sidibe, što Rabotnički koristi te drugim pogotkom Pejčića odlazi u treće pretkolo.

A da je švedski klupski nogomet daleko od nekadašnje slave, još je jednom večeras potvrdio njihov prvak, Djurgarden. Unatoč minimalnoj prednosti iz prvog susreta, gostovanje u Slovačkoj pokazalo se prevelikom preprekom za Šveđane. Ružomberok je idealno otvorio susret i već nakon 18. minuta, pogocima Zofčaka i Tomčaka došao do željene prednosti. Usprkos činjenici da su od 66. minute ostali bez isključenog Johannessona, Šveđani u 75. minuti, preko Asarea dolaze do spasonosnih 2:1. Ipak, dvije minute prije kraja susreta Nemzar se pretvara u junaka domaćih i odvodi Ružomberok u treće pretkolo.

U ostalim susretima nije bilo izneneđanja. Unatoč mršavih 0:0 na svom terenu protiv Šerifa, Spartak iz Moske prošao je dalje zahvaljujući pogotku u gostima, dok takvih problema nisu imali ostali istočni klubovi, Levski, Steaua, Crvena zvezda, Dynamo Kijev. Hearts je pak rutinski odradio gostovanje u Širokom Brijegu, odigravši 0:0, dok je Mlada Boleslava Oslo napustila sa i više nego dovoljnih 2:2.

Drugo pretkolo Lige prvaka, uzvratni susreti (u zagradi su rezulati prvih susreta):
B36 (Far) - Fenerbahče (Tur) 0:4 (0:5)
Sioni Bolnisi (Gru) - Levski (Bug) 0:2 (0:2)
Spartak Moskva (Rus) - Šerif Tilaspor (Mol) 0:0 (1:1)
Dynamo Kiev (Ukr) - Metalurgs (Lat) 4:0 (4:1)
Mypa (Fin) - FC Kobenhavn (Dan) 2:2 (0:2)
Rabotnički (Mak) - Debrecen (Mađ) 4:1 (1:1)
Ruzomberok (Slk) - Djurgarden (Šve) 3:1 (0:1)
Steaua (Rum) - HIT Gorica (Slo) 3:0 (2:0)
Crvena zvezda (Srb) - Cork City (Irs) 3:0 (1:0)
Red Bull Salzburg (Aut) - Zürich (Švi) 2:0 (1:2)