Osijek - Cibalia: Osječani bolji i s desetoricom

Petar Plevnik • subota, 19.08.2006.

U zanimljivom i kvalitetnom susretu, slavonskom derbiju između Osijeka i Cibalije, osječki Bijelo-plavi zasluženo su došli do svoje druge prvenstvene pobjede, slavivši sa 3:1. Gostima nije pomogla ni činjenica da su gotovo sat vremena imali igrača više...

Zanimljivu uvertiru imao je susret između Osijeka i Cibalije. Vinkovčani su nakon trećeg uzastopnog poraza u prvenstvu u Osijek doputovali bez sad već bivšeg trenera Siniše Jalića, tako da je na njihovoj klupi sjedio sportski direktor Goran Pernar. S druge strane, ni u osječkom prvoligašu proteklog tjedna nije bilo mirno. Loši rezultat i još više loša igra u posljednja dva prvenstvena susreta stavile su pred Osječane imperativ pobjede u večerašnjoj utakmici.

Domaćini, nošeni podrškom oko 2500 gledatelja, bolje su ušli u susret. Prvu prigodu bilježimo u šestoj minuti, kada nakon ubačaja Dinjara iz kuta, Mostarlić sa pet metara dobro puca ali ravno u vinkovačkog vratara Marića.

Prvu veću opasnost iz igre Osječani stvaraju u 12. minuti, kada mladi Šorša, koji je danas dobio prigodu u vršku napada, pronalazi Mostarlića, koji previše oklijeva i prilika odlazi u nepovrat.

Još su jednom Osječani opasno priprijetili iz prekida. Bilo je to u 15. minuti kada Ante Vitajić iz slobodnog udarca, sa udaljenosti od oko 25 metara, pogađa vratnicu Marićeva gola.

Vinkovčani su po prvi put stidljivo zaprijetili u 22. minuti, kada Kerić, nakon proigravanja Zekića ulazi u 16-erac domaćina no iz dobre situacije slabo puca.

Potvrda bolje Osijekove igre stigla je u 27. minuti, kada povratnik u bijelo-plavi dres, Milan Pavličić, pronalazi Mostarlića, koji ulazi u 16-erac Cibalije i vara Marića za vodstvo Osijeka od 1:0.

Samo tri minute kasnije, Osječani, pomalo iznenađujuće, dolaze do drugog pogotka. Glavni sudac susreta, Marijan Mlinar, procijenio je start Zorea nad Mostarlićem u osječkom 16-ercu nedopuštenim i pokazao na bijelu točku. Nakon žučnih prosvjeda gostujućih igrača, precizan je s bijele točke bio Josip Milardović.

U tom trenutku Osijek je kontrolirao i igru i rezultat i mnogi su pomislili kako je pitanje pobjednika riješeno. Da tome ne bude tako, šest minuta kasnije pobrinuo se desni bočni Osječana, Valentin Babić, koji, nakon slobodnog udarca Čuljka, spašavajući pogodak, igra rukom na gol liniji, osiguravši Cibaliji 11-erac a sebi izravni crveni karton. S bijele točke siguran je bio Zoran Zekić.

Pogodak Cibalije i isključenje Babića ostavilo je traga na osječkoj igri, pa se Cibalia samo tri minute kasnije mogla potpuno vratiti u susret. Nakon kornera gostiju, Zekić se našao u sjajnoj prilici, no Skender fantastičnom reakcijom još jednom potvrđuje zašto ga u ovom trenutku mnogi smatraju najboljim vratarom u HNL-u.

U drugi dio Cibalia kreće s jasnom namjerom da što prije dođe do izjednačenja, no osim terenske inicijative gosti iz Vinkovaca nikako ne uspijevaju stvoriti veću opasnost pred golom Skendera. Kako je vrijeme odmicalo postajalo je i evidentno kako Vinkovčani nisu najbolje fizički spremljeni, budući da se u pojedinim trenucima činilo kao da su oni ti koji imaju igrača manje. Trener gostiju Pernar pokušao je i sa zamjenama, uvevši tijekom drugog dijela Blagojevića, Živkovića i Blaškovića, no bezuspješno.

Štoviše, Osječani su pred sam kraj susreta, iz brzih kontranapada, bivali sve neugodniji. Jedan takav u drugoj minuti sudačke nadoknade urodio je plodom. Pavličić je proigrao Dinjara na lijevom boku, ovaj sjajno centrirao za osječkog "jockera s klupe", Josipa Barišića, koji ulazi u 16-erac i pogađa za konačnih Osijek - Cibalia 3:1.

Drugom ovosezonskom pobjedom osječka momčad na čelu sa Ivom Šuškom osigurala si je prijeko potreban mir pred gostovanje u Velikoj, dok su Vinkovčani, četvrtim porazom u četiri susreta, ostali zakovani za prvoligaško dno.