Kvalifikacije za EP 2008., 24.03.2007., Zagreb, stadion Maksimir, gledatelja: 33.000
Goce Sedloski 36'
Sjeverna Makedonija

Hrvatska - Makedonija: Pobjedničko srce nikad ne odustaje!

Bernard Jurišić • subota, 24.03.2007.

Pobjedničko hrvatsko srce nikad ne odustaje! Silovitim, furioznim drugim poluvremenom odigranim gotovo u jednom dahu, hrvatska nogometna reprezentacija preokrenula je početno vodstvo Makedonije i pobjedom 2:1 ubilježila nova velika tri boda u borbi za plasman na EP 2008...

Darko Tasevski
60'
16
Miroslav Vajs
72'
17
Igor Jančevski
78'
Srećko Katanec

Hrvatska je i dalje suvereno na čelu ljestvice Skupine E kvalifikacija za EP 2008. Silovitih drugih 45 minuta bilo je dovoljno za tešku pobjedu protiv Makedonije. Junak dana bio je Dario Srna, koji je ušao na poluvremenu i unio strahovitu injekciju adrenalina u našu momčad.

Slika 6 od 7.

Vezane vijesti

Ne može se reći da je naša reprezentacija nadigrana u prvih 45 minuta, no Makedonci su iskoristili jedno loše postavljanje Stipe Pletikose i došli u prednost. Hrvatska je dominirala posjedom lopte i u prvom dijelu, više se igrali na makedonskoj polovici, no učinak je izostao.

Već u 6. minuti gostujući kapetan Goce Sedloski zaradio je žuti karton, zbog prekršaja na Kranjčaru. Balaban iz slobodnog udarca pogađa živi zid, a nakon gužve u šesnaestercu netko u posljednji tren uklizava u udarac Kranjčaru.

Slika 3 od 4.

Goran Pandev odlično je kontrolirao loptu u svom posjedu i našu su imali puno problema kad je lopta bila u njegovim nogama. U 19. minuti izborio je korner, a nakon njega Naumoski u gužvi pred našim vratima gotovo savladava Pletikosu.

U protuudaru Ćorluka ulazi u šesnaesterac i ostavlja na udarac Modriću, čiji udarac zastaje na Balabanovoj nozi. Najbolju prigodu u prvom dijelu propušta Rapaić u 25. minuti, nakon odličnog prodora i ubačaja Babića s lijeve strane. "Miki" je ipak puno jači nogom nego glavom, lopta odlazi preko gola.

Slika 1 od 2.

Iako su Makedonci u nekoliko navrata prijetili iz kontri, do vodstva su stigli iz prekida. Pandev se u 36. minuti pripremao na izvođenje slobodnog udarca s 20-ak metara, no iza njegovih leđa stigao je Sedloski i snažno opalio "kroz zid", činilo se da lopta ide u Pletikosino naručje, no od njega se nespretno odbila i završila u mreži za 0:1.

Do poluvremena naši nisu uspjeli opasnije ugroziti Nikoloskog, izuzev snažnog udarca Kranjčara koji je Nikoloski ukrotio.

Slika 4 od 5.

U drugo poluvrijeme Bilić šalje Darija Srnu i vjerojatno će ovo biti posljednja utakmica u kojoj će zdravi Srna sjediti na klupi. Već u prvih nekoliko minuta Srna je napravio "dar-mar" po desnom boku i najavio potpuni pritisak naših već ispred makedonskog šesnaesterca.

U 56. minuti Da Silva je "promiješao" makedonsku obranu unutar kaznenog prostora, na kraju je bio srušen, no austrijski sudac se nije oglasio. Nije ni trebao, dovoljan je bio i slobodan udarac dvije minute kasnije.

Slika 7 od 8.

Šimunić je krenuo u napad i zaustavljen je prekršajem na ulazu u šesnaesterac s lijevog boka. Darijo Srna namješta loptu i u svom stilu preko zida i vratara Nikoloskog pogađa daljnji kut i još jednom pokazuje da je jedan od najboljih desnih nogu u Europi trenutno. Konačno, 1:1.

Agresija naših ne jenjava, pa Srna u 64. minuti ostavlja loptu na udarac Modriću, koji loše cilja. Uzvraća Tasevski na drugoj strani, no Pletikosa je ovog puta potpuno miran i siguran.

Slika 5 od 6.

U 68. minuti Sedloski "reže" Srnu na makedonskoj polovici, potpuno jasan žuti karton, drugi za makedonskog kapetana, gosti ostaju s igračem manje.

"Viktorija" na gol Nikoloskog se pojačava, Srna i Babić pucaju iz svih oružja, no gostujući vratar još uvijek ne mora po drugi put po loptu u mrežu. Srna je nakon gola iz slobodnog udarca, pokušao i direktno iz kornera, pogodio je gornji dio grede u 77. minuti.

Slika 2 od 3.

I onda, za kraj i novu veliku feštu hrvatskih "drukera" diljem svijeta, munjevita kontra u tri čina u 88. minuti. Budan odlično vidi usamljenog Srnu u sprintu na desnom boku, ovaj snažno vuče i zavrće na prvu vratnicu, tamo je spreman Eduardo da Silva koji zakucava loptu iza Nikoloskog za 2:1 i erupciju oduševljenja na maksimirskom stadionu.

Hrvatska je do kraja lako sačuvala vodstvo i pobjedu. Hrvatska je nedodirljiva na vrhu skupine E kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2008!