Dinamo - Ekranas: Arsenal, čekamo vas!

Tomislav Pacak, Dario Dodić • srijeda, 02.08.2006.

Slika 2 od 2.

Vezane vijesti

Dinamo je protiv Ekranasa ispunio nekoliko ciljeva - Modri su i bez glavnih igrača lako sačuvali, štoviše i podebljali prednost ostvarenu u Litvi, a skauti Arsenala nisu ništa pametno mogli zaključiti o Kužeovoj momčadi. Tako je Dinamov strateg ujedno i odmorio ključne igrače i zavarao idućeg protivnika, a u cijeloj priči ne treba zaboraviti da je Dinamo dobio susret koji je morao dobiti. Naime, poraz u 2. pretkolu Lige prvaka bio bi katastrofa za maksimirski klub, sada se Modri u miru i bez opterećenja mogu pripremati za Arsenal, sa spoznajom da ih i u slučaju poraza čeka utješni Kup UEFA.

Slika 1 od 1.

No, dok u klubu mogu biti zadovoljni konačnim rezultatom, ne može se reći da su navijači previše uživali u prvoj domaćoj europskoj utakmici Dinama nakon skoro dvije godine. Dinamo bez Eduarda, Vugrinca, Ettoa i Mamića jednostavno nije ista momčad, a pričuve se nisu previše iskazale. Treba istaknuti tek Gorana Ljubojevića koji je, osim što je bio trostruki strijelac, stalno bio prijetnja golu gostiju. Ipak, neuvjerljiv dojam prilično su popravila dva pogotka u samoj završnici, pa s konačnih 5:2 svi mogu biti prilično zadovoljni. Uostalom, ukupnih 9:3 u drugom pretkolu Lige prvaka je rezultat koji nije lako ostvariti bez obzira na protivnika...

Slika 4 od 4.

Krenulo je sjajno po Dinamo, već u drugoj minuti Modri su stigli do pogotka, no to nije potaknulo golijadu, dapače. Marijan Buljat je s lijeve strane izveo slobodan udarac, a na petercu se najbolje snalazi Ljubojević koji glavom u padu šalje loptu u mrežu za 1:0.

Slika 7 od 7.

Gotovo da smo reprizu gola vidjeli u osmoj minuti kada je Carlos gurnuo nisku loptu u mrežu, ali i Ljubojević, a potom i Anderson kasne za dijelić sekunde. U 17. minuti Turina je rukom prebacio pola igrališta i gurnuo Ljubojevića u priliku, ali njegov vrlo dobar udarac sa 16 metara dobro u korner izbija litavski vratar.

Slika 8 od 8.

U 25. minuti Buljat je još jednom odlično ubacio, Ljubojević je najviši u skoku, ali dobar udarac odlazi preko gola. Kako je poluvrijeme odmicalo, to je i Dinamova igra bila neuvjerljivija i sve manje maštovita, kada je malo pao Modrić pao je i ostatak momčadi jer Agić i Vukojević nisu bili posebno disponirani za gradnju igre.

Slika 9 od 9.

Do kraja prvog dijela Dinamo je složio još samo jednu prigodu - u 34. minuti Tomić je proigrao Ljubojevića na lijeovj strani, a Osječanin gađa, ali ne pogađa suprotni kut Ekranasovog gola.

Slika 5 od 5.

Drugi dio donio je potpuno otvorenu i obrambeno nekvalitetnu utakmicu, ali su barem gledatelji vidjeli dosta golova, iako Kužea neće previše razveseliti propuh u obrani domaćih. U 48. minuti Dinamo je došao do 2:0 zahvaljujući Vukojeviću koji je krasnim udarcem s ruba šesnaesterca u suprotne "rašlje" matirao suparničkog vratara.

Slika 3 od 3.

Malo je nedostajalo da se sedam minuta kasnije među strijelce upiše i Ćorluka koji sjajno tuče glavom, ali lopta se odbija od vratnice. Ipak, Skrupskis je ponovno matiran u 62. minuti. Opet je ubacio Buljat, a nakon što je litavski vratar obranio prvi udarac Ljubojevića, osječki napadač precizan je iz popravnog, postiže svoj drugi gol na utakmici za Dinamovih 3:0.

Međutim, s dva neočekivana pogotka uzvratili su Litavci. Savenas je u 65. minuti pobjegao nesmotrenoj Dinamovoj obrani i smanjio na 3:1, a četiri minute kasnije Lukšys puca s 20-ak metara, lopta pogađa Ćorluku i vara Turinu za 3:2.

Slika 6 od 6.

Dva olako primljena pogotka razljutila su trenera Dinama koji se odlučio u igru posljednjih desetak minuta uvesti Eduarda i Vugrinca pa je Dinamo odmah zagospodario terenom i počeo ozbiljnije prijetiti vratima Ekranasa.

Izmjene su se gotovo odmah isplatile, Vugrinec je proigrao Eduarda koji iskosa pogađa prvu vratnicu. Ipak, Dinamo je u posljednjim minutama stigao do dva pogotka koji su pobjedu učinili puno "ljepšom". Prvo je Vugrinec pucao s 20-ak metara, a lopta se odbila od ruke Klimavičiusa i tako prevarila vratara, a odmah zatim Ljubojević se po treći puta upisuje među strijelce nakon ubačaja Grgurovića. Dinamo je tako upisao još jednu lijepu europsku pobjedu, a Kuže je dobio još naznaka što treba popraviti u preostalih tjedan dana do velikog okršaja s Arsenalom.