Novi poraz Ladićevih izabranika

Tomislav Pacak, Zoran Zdelar • srijeda, 06.09.2006.

Nakon što su se porazom od 2:1 u Bugarskoj oprostili od svih šansi za plasman na Europsko prvenstvo, mladi hrvatski reprezentativni poraženi su i u drugom, ujedno posljednjem susretu kvalifikacija. Na Kantridi je s 2:1 slavila Ukrajina...

Slika 1 od 2.

U prilično nezanimljivoj utakmici nadmoćniji su bili Ukrajinci, no ipak treba naglasiti kako su do pobjede došli jer je sreća danas bila više okrenuta njima. U 16. minuti prvu pravu priliku nije iskoristio Tomislav Bušić; pokušao je ugroziti ukrajinska vrata udarcem glavom no loptu šalje pored lijeve vratnice.

Dvije minute kasnije Ukrajinci uzvraćaju preko Kravčenka, čiji pokušaj sa 16 metara blokira hrvatska obrana. Jertec je u 20. minuti opasno priprijetio iz slobodnog udarca, ali lopta prolazi malo pokraj lijeve vratnice. U 29. minuti Ukrajinci su došli do vodstva - Maksym Feščuk gađao je gornji desni kut, vratar Subašić previše je izašao i nije se na vrijeme uspio vratiti na gol. Valja istaknuti i da je Feščukov udarac bio vrlo precizan te je odsjeo ispod same grede. U prvom je dijelu Subašića iskušao i Romančuk, no srećom Ukrajinac tuče ravno u hrvatskog čuvara mreže.

Slika 3 od 4.

Marko Naletilić na Kantridi se pojavio s ciljem "snimanja" određenih igrača, posebno Jerteca i Bušića i upravo je potonji donio izjednačenje Hrvatskoj u 61. mnuti. Nakon gužve u gostujućem šesnaestercu, povratna lopta stigla je do Bušića koji s 12 metara prizemnom loptom trese mrežu Ukrajinaca.

Dinjar je u 78. minuti mogao donijeti vodstvo Hrvatskoj, no nažalost njegov je udarac "zapeo" na vratnici. Ukrajinci su dvije minute kasnije uzvratili istom mjerom - nakon više odbijanaca Subašić je uspio otkloniti opasnost. Četiri minute kasnije gosti su ipak došli do drugog pogotka, pobjedu Ukrajini donio je Oleksandr Iatsenko.

Ukrajina je tako izborila utješno drugo mjesto u skupini, a s maksimalnih šest bodova prva je Bugarska koja je slavila u Ukrajini s 3:0. Bugari tako nastavljaju kvalifikacije, dok Hrvatska i Ukrajina otpadaju iz utrke za EP-om.

Slika 2 od 3.

Izabranike Dražena Ladića sada čeka godina dana pauze, a bez obzira što je Hrvatska loše prošla u ovim kvalifikacijama, treba reći da je Uefin novi sustav najblaže rečeno - čudan.

Kada si eliminiran nakon samo jedne utakmice, teško je govoriti o velikoj pravdi...