Manel Jimenez Soria
68'
David Rodrigo

Slika 1 od 1.

Hrvatska nogometna reprezentacija na najbolji je mogući način 'odradila' kvalifikacijski dvoboj s Andorom koji je zapravo poslužio kao generalna proba za sudar s Engleskom koji se igra za četiri dana. Ponekad favoriti nemaju lagan posao protiv momčadi iz donjeg europskog doma, no to nije bio slučaj ove večeri u Maksimiru. Pred 15-ak tisuća gledatelja Hrvatska je odigrala vrlo dobru utakmicu te je ispratila goste kući sa sedam komada u mreži vratara Alvareza. Apsolutno briljantan bio je Mladen Petrić koji je s četiri pogotka potopio goste i više nego nadmašio očekivanja kako javnosti tako i stručnog stožera koji mu je dao priliku.

Slika 3 od 3.

Poznato je da je ključ za razbijanje bunkera rani pogodak, a Hrvatska je uspjela u tom naumu. Prvu pravu priliku kreirali su Petrić i Klasnić koji gađa glavom, ali Alvarez bilježi jednu od rijetkih dobrih reakcija. No, tvrđava gostiju izdržala je još samo četiri minute; Niko Kovač nabacio je s lijeve strane, a Petrić se naklanja glavom i najavljuje veliku, veličanstvenu večer.

Slika 7 od 7.

Petrić minutu potom imao sličnu priliku s time da je ovoga puta dodavač bio Niko Kranjčar, no lopta odlazi pored gola. Nezaustavljivi Petrić pokušava i u 19. minuti, Eduardo je ovoga puta nabacio, a napadač Basela volejem sa 16 metara šalje loptu malo pored gola.

Slika 6 od 6.

Idealnu šansu je u 23. minuti propustio Klasnić nakon što su Ćorluka i Modrić izigrali obranu gostiju, ali Killer s nekoliko metara prebacuje loptu preko gola. Hrvatska je u tim trenucima s lakoćom držala pozitivan rezultat, iako igra i nije bilo pretjerano dojmljiva u veznom redu gdje je lopta malo presporo išla. No, kako je vrijeme protjecalo, Hrvatska je sve uvjerljivije lomila otpor gostiju, vidjelo se da će nakon svakog novog gola biti lakše doći do onog idućeg.

Slika 5 od 5.

Nakon 15-minutnog zatišja, Hrvatska je prvi dio ipak zatvorila pogotkom koji je donio sasvim mirnih 2:0. U 39. minuti Šimunić je bio najviši nakon jedne 'svijeće' u šesnaestercu Andore, lopta odlazi na drugu vratnicu gdje je najbrži i najspretniji Petrić koji se opet opisuje među strijelce. Moglo je biti i 3:0 uoči odmora, ali udarac Nike Kovača s nekoliko metara nakon kornera brani Alvarez.

Slika 4 od 4.

Petrić je već nakon prvog dijela zaslužio peticu, ali to mu nije bilo dovoljno te je u začetku drugog dijela dokrajčio goste. U 47. minuti Kranjčar mu je dao kratku loptu, Petrić se okreće pored čuvara i s 20 metara neobranjivo gađa suprotni kut za uvjerljivih 3:0. Titulu igrača utakmice već je osigurao, ali ni tu nije stao, već u 50. minuti nakon akcije Kranjčara i Klasnića, koji je dao odličnu nisku loptu na peterac, majstorski poentira za 4:0.

Slika 2 od 2.

Petrić se zadovoljio sa četiri 'komada', odlučio je 'dopustiti' i drugima da se upišu među strijelce. Drugi dio je nakon Petrićevih pogodaka bio klasično punjenje demoraliziranog protivnika, pa je Hrvatska jednostavnim akcijama dolazila u gol šanse koje su uglavnom završavale - golom. U 58. minuti za asistencije raspoloženi Kranjčar odigrao je predivnu loptu za Modrića koji daje povratnu loptu na peterac, gdje je Klasnić spretan egzekutor za "petardu" u mreži Andore.

Potom je Bilić odlučio izvaditi Petrića i dati priliku publici da mu priredi zaslužene ovacije, a u igru je ušao Boško Balaban, uz jasno zvižduke nakon događaja u Fontani. Balaban u igri nije bio ni pola minute, a već se upisao među strijelce. Ćorluka je odlično nabacio s desne strane, Balaban se ubacio ispred čuvara i krasnim udarcem glavom matirao Alvareza za velikih 6:0.

Dakako, redale su se prilike i za sedmi pogodak, najbliže je bio Klasnić koji se lijepo oslobodio čuvara i potom topovski tukao iznad gola. Sedmi gol, a time i rekordna pobjeda Hrvatske (do sada je to bilo 7:1 protiv Estonije) ipak nije izmakao; u 83. minuti Kranjčar je krasno prošao čuvara i odigrao za Modrića koji izlazi sam pred Alvareza i znalački poentira za konačnih i predivnih 7:0.

Andora je, dakako, momčad iz donjeg doma europskog nogometa, ali u današnje vrijeme zaista nije nikoga lako dobiti 7:0. Hrvatska je pokazala puno toga dobrog, dobila je rasnog strijelca u liku i djelu Mladena Petrića, dobila je kombinatornu igru Kranjčara i Modrića, dobila je veliko samopouzdanje uoči dvoboja s Engleskom. Više se od utakmice s Andorom nije moglo poželjeti...