Ludnica u skupini B, mrtva utrka Čeha i Rusa

Branimir Korać • srijeda, 13.09.2006.

Uoči posljednjeg kola kvalifikacija po skupinama za nastup na Europskom prvenstvu, samo su Hrvatska i Poljska osigurali vizu za Španjolsku. U skupinama B i C još uvijek je sve otvoreno...

Skupina A

Bugari su se osvetili Poljskoj za poraz u prvom susretu, ali malo im to znači obzirom da su Poljaci osigurali Eurobasket. U Varni je Bugarska slavila s 99:65. Počelo je sjajno po domaćina koji utakmicu otvara prednosti 17:2. Do poluvremena se Poljska ipak vraća i na odmor odlazi sa zaostatkom od četiri poena. No pet minuta u drugom poluvremenu trebalo je domaćinu da završi priču. Todor Stojkov predvodio je seriju 20:5 za konačno rješenje pitanja pobjednika. Najbolji kod Bugarske bili su Stojkov s 26 poena (9/13, 6/8 trica), šest skokova i pet ukradenih lopti te Filip Videnov 26 poena (10/16) i šest skokova. Kod Poljske Jeff Nordgaard 25 poena (8/11, 5/7 trica) i devet skokova te Andrzej Pluta 13 poena (4/8).

Ukrajina je upisala treći poraz na gostovanju u Švedskoj 81:71. Šveđani su imali više raspoloženih igrača i na kraju su zasluženo slavili. Većim dijelom susreta domaći igrači bili su u prednosti, ali ui trećoj četvrtini Ukrajinci s nekoliko trica u nizu hvataju zaostatak. No očajan ulazak u posljednju četvrtinu (samo četiri poena u šest minuta) izbacuje ih iz igre za pobjedu. Kod Švedske najistaknutiji bili su Per Ringstrom s 12 poena (4/8) i pet skokova te Olivier Ilunga s 11 poena (3/6) i šest asistencija. Kod Ukrajine Jevgenij Podorvanij 15 poena (4/8), Vitalij Bojko 13 poena (5/10) i Volodimir Gurtovji 11 skokova.

Skupina B

U skupini B situacija se posve zakomplicirala i svi imaju šansu za uzimanje prvog mjesta. BiH svladala je u Pacos de Ferreiri Portugal 86:75. Utakmicu je odlučila serija 15:0 na kraju prve četvrtine, a do poluvremena prednost je narasla i na plus 20. U nastavku BiH bez problema je držala visoku prednost i pobjeda nije bila upitna. Najbolji kod BiH bili su Kenan Bajramović s 26 poena (10/10) i Henry Domercant 16 poena (6/11) i šest skokova. Kod Portugala Paulo Cunha 21 poen (8/18) i deset skokova te Francisco Jordao 10 poena (4/7).

Nadu u prolaz živom su sačuvali Izraelci pobjedom nad Makedonijom 83:70. Odlična završnica prve četvrtine i bijeg na plus 14 bili su ključ pobjede. U nastavku susreta Izraelci su rutinski održavali prednost, a imali su i 20 poena viška. Predvodili su ih Yotam Halperin s 21 poenom (7/11) i šest skokova te Yaniv Green 12 poena (3/11) i 14 skokova. Kod Makedonije Todor Gečevski 21 poen (8/13) i devet skokova te Vrbica Stefanov 18 poena (7/17).

Skupina C

Česi i Rusi vode mrtvu bitku u skupini C. Češka je danas ugostila Mađare u Opavi i upisala pobjedu 83:64. Bio je to rutinski posao za domaćina koji je dominirao od samog početka susreta i na kraju zasluženo visoko slavio. Predvodili su ga Jiri Welsch s 23 poena (5/11) i sedam asistencija te Lubos Barton 22 poena (8/13) i pet skokova. Kod Mađara Robert Gulyas 19 poena (8/10) i Marton Bader 18 poena (5/8) i pet skokova.

Rusi su se osvetili Belgiji za jedini poraz u dosadašnjem tijeku kvalifikacija. U Permu su ih "razmontirali" s 96:63 i sada očekuju ključni dvoboj u skupini C sa Česima. Kod Rusije u ovom susretu istaknuli su se John Robert Holden s 22 poena (6/10) i Aleksej Savrašenko sa 16 poena (7/8) i šest skokova. Kod Belgije Ilunga Mbenga 12 poena (5/11) i osam skokova.

Skupina D

Latvija je pobjedom u Estoniji 73:64 osigurala drugu poziciju u skupini D. U posljednjoj četvrtini tek su se Latvijci uspjeli odlijepiti nakon što su odigrali sjajno obrambeno i zaustavili najjača estonska oružja. Kod Latvije bolji od ostalih bili su Uvis Helmanis s 18 poena (6/11) te Kristaps Valters 17 poena (6/10), šest skokova i pet asistencija. Kod Estonije Tanel Tein 14 poena (5/10) i pet ukradenih lopti te Valmo Kriisa 11 poena (3/6) i pet skokova. Vallo Allingu dodao je deset skokova.