Turkinje osigurale Eurobasket

Branimir Korać • nedjelja, 17.09.2006.

U kvalifikacijama košarkašica za nastup na Eurobasketu jedine koje spokojno čekaju završnicu natjecanja su Turkinje. One su današnjom pobjedom nad Ukrajinom osigurale prolaz u Italiju na završnicu Europskog prvenstva...

Skupina A

Bjeloruskinje su došle do važne pobjede u skupini A na svom parketu protiv Bugarske. Bugarska je ovim porazom potpuno ispala iz svih kombinacija za prolaz. Dvije serije Bjelorusije od 14:2 sredinom prvog dijela i 9:0 na početku drugog poluvremena odlučile su utakmicu. Domaće igračice do kraja su lako održavale visoku prednost i slavile 74:56. Najbolje u sastavu Bjelorusije bile su Kaciarina Snicina sa 16 poena (6/13) i devet skokova, Anastazija Veramejenka s 10 poena (5/10) i 13 skokova te Natalia Marčanka s 10 asistencija. Kod Bugarske Milena Tomova 15 poena (6/15) i Radostina Slavova 15 poena (5/14) i devet skokova.

Grkinje su prvi poraz doživjele neočekivano na svom parketu protiv Mađarske 69:68. Mađarice su ovom pobjedom ostale u igri za prolaz dok si je Grčka zakomplicirala situaciju uoči posljednje utakmice u skupini. Najbolje kod Mađarske bile su Reka Cserny s 19 poena (9/13) i sedam skokova i Emöke Dora Füresz s 12 poena (5/8). Kod Grčke Evanthia Maltsi 26 poena (8/16) i Dimitra Kalentzou 12 poena (4/8).

Skupina B

Slovenija je u skupini B napravila veliki korak prema drugom mjestu u skupini pobjedom u Kranjskoj Gori nad Izraelom 77:67. Većim dijelom susreta Slovenke su bile desetak poena u prednosti dok je Izrael tek u nekoliko navrata uspio smanjiti na minus pet. Najbolje kod Slovenije bile su Mojca Markovič s 18 poena (6/14) i Katarina Ristič s 11 poena (2/5). Kod Izraela istakle su se Jennifer Ann Fleischer s 19 poena (5/12) i deset skokova i Liron Cohen s 18 poena (4/8).

Prvo mjesto u skupini B osigurala je Turska, a time i put na Eurobasket. Potvrda prvog mjesta stigla je pobjedom nad Ukrajinom 85:75. Ukrajina je igrala odlično 28 minuta, 12 minuta prije kraja imala je vodstvo 59:49, ali onda kreće velika turska serija koju vodi raspoložena Yilmaz i Turkinje odlaze do pobjede. Nevriye Yilmaz ubacila je 29 poena (12/20) uz sedam skokova, a Esmeral Tungluer dodala je 15 poena (6/11). Kod Ukrajine Olga Šljakova 23 poena (9/12) i devet skokova te Oksana Solonar 15 poena (6/10).

Slika 1 od 2.

Skupina C

Poljakinje su i bez ozlijeđene Malgorzate Dydek svladale Njemačku sa 65:56 i tako se poravnale s Njemicama na vrhu ljestvice s omjerom 3-1. Od samog početka susreta Poljska je bila nadmoćna i lako izborila pobjedu. Ova pobjeda Poljakinja možda će pomoći našim košarkašicama da izbore čak prvu poziciju u skupini, ali za to će trebati ubilježiti tri pobjede do kraja kvalifikacija. Najbolje kod Poljske bile su Ana Bibrzycka s 24 poena (10/23), šest skokova i pet ukradenih lopti i Magdalena Leciejewska s 11 poena (5/7) i pet skokova. Kod Njemačke Linda Fröhlich 17 poena (6/13) i 16 skokova te Anne Breitreiner 16 poena (5/10).

Skupina D

U skupini D Srbija je u Čačku ugostila reprezentaciju Rumunjske i slavila 65:57 te zakomplicirala situaciju u skupini. Srpkinje i Rumunjke tako ostaju u mrtvoj utrci za plasman na Eurobasket. Monika Veselovski s 18 poena (5/12) i Ana Joković 13 poena (4/14) i sedam skokova. Kod Rumunjske Maria Pascalau 13 poena (6/11) i Simina Mandache 11 poena (5/12).

Skupina E

Potpuno je neizvjesno i u skupini E gdje je Latvija svladala Slovačku 71:63. Četiri minute prije kraja susreta rezultat je bio posve poravnat, ali onda Latvija radi seriju i osigurava pobjedu. Predvodili su ju Anete Jekabsone s 28 poena (7/12, 5/7 trica) i Ieva Kublina sa 14 poena (3/10) i šest skokova. Kod Slovačke Zuzana Zirkova 26 poena (8/17, pet trica) i pet skokova te Marie Ruzickova 13 poena (6/11) i pet skokova.