Amerikanke i Australke stopostotne

Branimir Korać • nedjelja, 17.09.2006.

Nakon prvih susreta u skupinama osmine finala Svjetskog prvenstva košarkašica Amerikanke i Australke predvode skupine E i F. Obje reprezentacije u dosadašnjem dijelu prvenstva ne znaju za poraz...

Skupina E

Australija je na vrhu skupine E sa stopostotnim učinkom. U prvom susretu skupine osmine finala Australke su bile bolje od Španjolske 72:68. U zanimljivom susretu Australija se brzo odvojila i došla do prednosti od desetak poena, ali u posljednjih deset minuta Španjolska igra odlično i smanjuje zaostatak. Ipak na kraju nema snage za preokret te Australija odnosi pobjedu. Najbolje u sastavu Australije bile su Penelope Taylor s 13 poena (6/10) i Lauren Jackson 11 poena (4/8) i 12 skokova. Kod Španjolske Amaya Valdemoro 19 poena (8/20) i sedam skokova te Ana Montanana 12 poena (5/7).

Brazilke su očekivano svladale Litvu s 84:67. Litva se dobro držala u prvom poluvremenu da bi na početku drugog dijela Brazil serijom 14:0 riješio utakmicu i pobjegao na plus 19. Do kraja susreta nije bilo neizvjesnosti, domaćin prvenstva s lakoćom je došao do velike i važne pobjede koja ga dovodi pred vrata četvrtfinala. Najbolje kod Brazila bile su Iziane s 18 poena (7/10) i Alessandra sa 16 poena (7/8) i devet skokova. Kod Litve Elge Sulciute 18 poena (6/15, 6/8 trica) i Streimikyte 17 poena (4/12) i pet skokova.

Argentinke su najugodnije iznenađenje ovog Svjetskog prvenstva. U prvoj utakmici u skupini osmine finala svladale su Kanadu 62:58 velikim preokretom u drugom poluvremenu. Na odmoru je Kanada imala plus devet, dominirala u skakačkom dijelu, ali već do isteka treće četvrtine Argentina je došla na 40:40 i u tijesnoj završnici odnijela pobjedu. Najbolje Argentinke bile su Gisella Vega sa 14 poena (5/10) i šest skokova te Chesta s deset poena (4/9). Kod Kanade Tamika Sutton Brown 17 poena (6/13) i šest skokova i Kimberley Smith 12 poena (4/8) i osam skokova.

Slika 1 od 2.

Skupina F

U skupini F Amerikanke su izborile očekivano laganu pobjedu protiv Kube 90:50. Vodeća ekipa skupine F već nakon prve četvrtine imala je plus 17, a drugo poluvrijeme je dobila s visokih 41:17. Amerikanke su predvodile Candace Parker sa 16 poena (6/8) i devet skokova te Tina Thompson 13 poena (6/9) i sedam skokova. Kod Kube Yamile Martinez 12 poena (4/9) i Yakelyn Plutin 10 poena (4/10) i pet skokova.

Češka se dosta namučila s Kinom, ali je na krajui slavila 79:73. Ovom pobjedom Čehinje su praktički osigurale četvrtfinale dok Kineskinje to moraju pokušati učiniti u narednim susretima. Najbolje kod Češke bile su Eva Viteckova s 21 poenom (8/22) i šest skokova te Jana Vesela s 18 poena (6/11) i deset skokova. Kod Kine Nan Chen 24 poena (8/16) i devet skokova i Lijie Miao 24 poena (7/16).

Mlada francuska ekipa iznenadila je Rusiju svladavši ju 74:64. Utakmica je riješena već u prvom poluvremenu kada Francuska bježi na plus 14. Ruskinje su u drugom dijelu došle samo na poen zaostatka, ali tada Francuska radi seriju 7:0 i ponovno drži razdaljinu. Najbolje kod Francuske bile su Lesdema sa 16 poena (7/8) i Celine Dumerc s 11 poena (4/9) i pet asistencija. Kod Rusije Maria Stepanova 18 poena (7/11) i pet skokova te Vovopinova 15 poena (6/11) i šest skokova.