Kvalifikacije za EP 2008., 15.11.2006., Tel Aviv, stadion Ramat Gan, gledatelja: 35.000
Suci: Eduardo Iturralde Gonzalez (Španjolska)
Eduardo da Silva 39', 55', 72'
Hrvatska

Izrael - Hrvatska: Puno bolji od konačnog rezultata

Bernard Jurišić • srijeda, 15.11.2006.

Tri velika koraka Hrvatska je napravila na putu prema Europskom prvenstvu 2008. godine. Momčad Slavena Bilića osvojila je i godinama neosvojivi Ramat Gan stadion u Tel Avivu, potvrdivši autoritet i ulogu prvog favorita skupine. Dati četiri pogotka u gostima direktnom protivniku za vrh ljestvice zaista je velik doseg, a da je hrvatska obrana bila koncentriranija, pobjeda bi bila puno uvjerljivija...

Toto Tamuz
46'
7
Amit Ben Shushan
59'

Slaven Bilić

Hrvatska je nadigrala i pobijedila Izrael s 4:3 usred Tel Aviva! Sedam godina nepobjedivosti palo je s dolaskom hrvatskih "kvadratića", a Bilićeva momčad uvjerljivo gazi prema Austriji i Švicarskoj. Konačni rezultat 4:3 uopće ne otkriva pravo stanje na travnjaku. A ono je u ogromnom dijelu utakmice govorilo samo jednu stvar - Hrvatska je neusporedivo bolja momčad od Izraela.

Slika 2 od 2.

Vezane vijesti

Izrael je u utakmicu krenuo potpuno defanzivno, sa samo jednim napadačem i iznimno ojačanim defanzivnim veznim redom. No, već u 5. minuti Modrić iz je ispremiješao, ušao u šesnaesterac i kad je trebao samo još gurnuti loptu iza Awata ponestalo mu je koncentracije.

Iako smo sedam minuta potpuno gospodarili travnjakom, bili smo vrlo darežljivi prema domaćinima. Nevjerojatni nesporazum Ćorluke i Šimunića ispred Runje urodio je situacijom koja je podsjećala na Engleze Garyja Nevillea i Robinsona. Colautti je Šimunićevu loptu koja je išla prema praznoj mreži dostigao i pogurnuo, ubilježivši se tako ni kriv ni dužan kao strijelac za 1:0.

Slika 1 od 1.

Desetak minuta trebalo je našima da se oporave od šoka i prednosti u koju su gurnuli domaćine. A kad su se povezali, krenule su prigode pred izraelskim vratima.

U 23. minuti Srna prolazi po desnoj strani i ubacuje paralelu, Da Silva stiže na drugoj vratnici, ali umjesto da puca, pokušava uposliti Kranjčara u sredini, što ne ispada dobro.

Niko Kovač i Petrić izmjenjuju dvostruko dodavanje u 31. minuti iz kojeg kapetan snažno puca lijevom nogom, Awat atraktivno brani.

Poklonjeno u 8. minuti, Izraelci nam donekle vraćaju u 34. Ben Yosef vraća loptu Awatu, Petrić odlično reagira i stiže do lopte prije domaćeg vratara koji ga ruši u šesnaestercu. Jedanaesterac i "samo" žuti karton za Awata. Darijo Srna uzima loptu i zakucava je pod gredu po sredini gola za 1:1.

Naši nastavljaju aktivno prema naprijed, pa već četiri minute kasnije stiže i potpuni preokret. Kranjčar odličnom loptom u prostor upošljava Da Silvu, ovaj ulazi u šesnaesterac i pored Awata ubacuje loptu u mrežu za 1:2 i veliko slavlje nekoliko stotina naših navijača na Ramat Ganu. Izraelski Dudu Awate tek je počeo upoznavati hrvatskog Dudua.

Slika 4 od 5.

Već minutu kasnije Kranjčar šalje novu odličnu dugu loptu na desni bok, Srna je smiruje i ubacuje u sredinu, malo prebrzo za natrčalog Petrića. Poluvrijeme je okončano praktično bez prigode Izraela.

Domaćine je malo "razdrmao" ulazak Tamuza na početku drugog dijela, koji je već u 48. minuti zaprijetio našoj obrani. Ipak, bilo kakvu ideju o brzom izjednačenju presjekao je novi pogodak Eduarda da Silve.

Kranjčar je uposlio Srnu na desnom boku, ovaj šalje odličnu loptu pred Awata, Da Silva se odlično snalazi i puca, Awat brani i pada na zemlju zajedno s našim napadačem. No, Da Silva se sjajno snalazi i s poda ubacuje loptu iza gol-linije za 1:3.

Domaća momčad bila je potpuno nemoćna, što su dokazivali i zvižduci koje su izraelski navijači upućivali svojim ljubimcima. Stanje na terenu sugeriralo je da će Hrvatska lako dovesti utakmicu u mirne vode, no ne bismo mi bili mi,kad ne bismo zakomplicirali.

Iz ničega je u 68. minuti došlo smanjenje na 2:3. Keisi rukom zaustavlja jednu loptu u našem šesnaestercu, a dok su to naši igrači signalizirali sucu, lopta dolazi do dotad nevidljivog Benayouna, koji smješta loptu iza leđa nemoćnog Runje.

Dignula se i publika, Izraelci su se vratili u život, srećom - samo na četiri minute. Opet je Petrić začeo akciju, ostavio loptu Babiću koji je ubacuje u sredinu, Da Silva je odlično prima pored Albermana i zakucava u mrežu iza Awata za sigurnih 2:4.

Babić šalje još jednu odličnu loptu iza leđa izraelske obrane u 76. minuti, Petrić za trenutak ostaje sam, no njegov udarac blokira domaća obrana.

Slika 3 od 3.

Naš vezni i zadnji red počeo se opuštati, što su domaćini primjetili i počeli prijetiti u posljednjih pet minuta, najviše preko naturaliziranih Tamuza i Colauttija. Ovaj posljednji, po rođenju Argentinac, u 86. minuti je promašio glavom, no minutu prije kraja nije imao milosti nogom na asistenciju Ben Shushana. 3:4, našoj je reprezentaciji još jednom "voda u ušima".

Posljednje minute bile su duge, plašili smo se još jedne gluposti danas vrlo nesigurne obrane koja u posljednje četiri utakmice nije primila ni jedan pogodak. No, otkucale su i posljednje sekunde, Hrvatska je sačuvala pobjedu i potpuno zasluženo ubilježila tri velika, ogromna boda u Tel Avivu.

Hrvatska reprezentativna godina završila je na najbolji mogući način. Bod u Moskvi, pobjede protiv Engleske i Izraela, momčad Slavena Bilića na pravom je kursu prema Austriji i Švicarskoj!