Italija: Roma na plus šest

Bernard Jurišić • ponedjeljak, 11.12.2000.

Tablica Raspored i rezultati

Pobjedom nad Udineseom od 2:1, Roma je skočila na već 6 bodova prednosti u odnosu na prvu pratnju. Pogotkom Batistute i prekrasnim volejem kapetana Tottija, rimski "vukovi" pobjegli su na neočekivano velik razmak od pratnje i to samo nakon 10 odigranih rundi. Ostvare li se najave o kupovini najskupljeg vratara na svijetu Francesca Tolda iz Fiorentine, te dovođenju braniča Parme Fabija Cannavara, "romanistima" se smiješe godine veselja i trofeja.

Prvi pratitelj i dalje je Atalanta, no kao da se iz kola u kolo sve više čeka kada će novajlija iz Bergama zauzeti svoju realnu poziciju - negdje po sredini tablice. U današnjem kolu su napravili prvi raskorak, nisu uspjeli probiti obruč čvrste obrane Perugije, koja je i u prošlom kolu protiv Rome ostala "nevina". Već je skliznuo Udinese, nakon 3 uzastopna poraza (Bari, Milan, Roma), drugo mjesto zamijenili su - osmim.

Prema očekivanju, rastu velikani; Juventus, Milan i Lazio već su se poredali u stavu mirno iza leđa Rome. "Zebrama" je pobjedu donio veteran Ciro Ferrara u 15. minuti, a naš Igor tudor ponovno je odigrao vrlo dobrih 90 minuta za torinsku momčad. Lecce nije uspjelo nauditi i drugom milanskom klubu na San Siru, Milan se pokazao kao mnogo negostoljubiviji domaćin od Intera, kojeg je u 6. kolu porazio pogodak Davora Vugrineca. Varaždinac je i protiv Milana počeo utakmicu, a zamijenjen je u 70. minuti, dok je Zvone Boban proboravio svih 90 minuta na klupi Milana.

Stjepan Tomas i u ovom je kolu ušao u igru već u prvom dijelu. U 32. minuti zamijenio je lošeg Rossija, a Lazio je već vodio s 2:0. Do kraja utakmice Vicenzi ni Tomas nije uspio pomoći da se spasi još dva gola u svojoj mreži, posebno nadahnut bio je budući "crveni vrag" Pavel Nedved, koji se dvaput upisao u listu strijelaca, zasjenivši puno skuplja imena u vrhu napada "orlova". Mario Cvitanović bio je u momčadi Verone koja je bila na pragu da Reggine nanese i deveti uzastopni poraz. Spas bivšoj momčadi Nenada Pralije donio je Stovini u sudačkoj nadoknadi.

U večernjem derbiju. Inter je progutao još jednu gorku pilulu ove sezone, pa je neizvjesna budućnost i drugog trenera ove sezone, Marca Tardellija. Obrana Intera, u kojoj ordiniraju svjetske megazvijezde Blanc, Zanetti, Šimić, Cordoba... najslabiji je dio momčadi, neuigrani i nespretni, što znači da svoj dio posla nije obavila - struka. Jer takve bi igrače poželio svaki svjetski trener u svojoj momčadi. Protiv Fiorentine zadovoljio je tek francuski veteran Blanc, a svi ostali su zaslužili negativne ocjene. Previše su puta Firentinci dolazili u mat - pozicije, i da nije bilo raspoloženog Sebastiena Freya na vratima "nerazzura", pobjednik se ne bi morao rješavati u 90. minuti, kao što je bio slučaj ove večeri. Rui Costa tada je stavio točku na i velike pobjede Fiorentine, koju je najavio Chiesa pogotkom u 49. minuti.

Rezultati 10. kola: Reggina - Verona - 1:1, Brescia - Napoli - 1:1, Atalanta - Perugia - 0:0, Bari - Bologna - 2:0, Juventus - Parma - 1:0, Milan - Lecce - 4:1, Roma - Udinese - 2:1, Vicenza - Lazio - 1:4, Fioretnina - Inter - 2:0.