Napokon Marseille

Maja Giljanović • nedjelja, 19.11.2006.

Dva su negativna niza konačno prekinuta u posljednje dvije utakmice četrnaestog kola francuskog prvenstva...

Momčad trenera Emona tražila je prekid crne serije od četiri uzastopna poraza te prvu pobjedu nakon slavlja protiv Toulousea u osmom kolu. Protivnik je bio iznimno neugodan - Valenciennes i to ne zbog aktualnih rezultata; naprotiv, sjevernjaci ove sezone još nisu slavili van svog Nungessera već zbog bolnih uspomena. Naime, upravo je gostovanje kod Valenciennesa 1993. godine rezultiralo najvećim skandalom u povijesti francuskog nogometa kada je Bernard Tapie kupio pobjedu što je rezultiralo izbacivanjem Olimpiquea iz elitnog razreda. Pobjeda od minimalnih 1:0 izborena je vrlo teško, ali tim će biti još slađa. Odlučujući trenutak zbio se u 61. minuti kada Niang svojim šestim ovosezonskim golom svladava rapoloženog Penneteaua. Gosti su dotad bili bliže pogotku, ali u 29. Savidan te u 45. Paauwe propuštaju svladati Carrassoa. Najveću prigodu za izjednačenje, pak, u 73. minuti ne realizira Hassli. Marseille se s ova vrlo važna tri boda vraća u borbu za sam vrh s dva boda zaostatka za drugoplasiranim tercetom - Lille, Lens, Nancy.

I nogometaši Auxerrea su konačno zaustavili svoju seriju od pet uzastopnih utakmica bez pobjede svladavši na Abbe Descampsu momčad Toulousea. Iako su u susret ušli znatno oslabljeni neigranjem Mathisa, Kahlenberga te Mignota, ljubičice iz Toulousea su se s obzirom na negativnu tradiciju (dvije pobjede u 13 susreta, posljednja 1993.) činile savršenom mušterijom. Napola ispunjene tribine svjedočile su teškoj pobjedi koju je donio u 48. minuti gol Pieronija. A moglo je lako biti obratno da u 14. Fabinho nije propustio realizirati stopostotnu prigodu te da Battlesov udarac nije zaustavila prečka. Kako bilo, važna tri boda za momčad Jean Fernandeza i iščekivanje euro-četvrtka te gostovanja Pršinih Rangersa.