Partizan - Cibona: Kus nije mogao i skakati

Bernard Jurišić, Bruno Blumenschein • nedjelja, 24.12.2006.

U posljednjoj utakmici 15. kola između Partizana i Cibone, hrvatski prvak je morao potpisati poraz 82:71. Bila je to jedna vrlo čudna utakmica u kojoj je bilo i fizičkih obračunavanja sa sucima, izmjena vodstva i odlična predstava Davora Kusa koji nije mogao sam do pobjede u Pioniru...

Usponi i padovi Cibone viđeni tijekom cijele sezone su bili sažeti u 40 minuta derbija 15 kola. Cibona dugo nije imala lošiji ulazak u utakmicu, nakon čega se vratila preko kapetana Kusa, a zatim i pala u posljednjoj četvrtini zbog lošeg obrambenog skoka.

Ne ponovilo se više, bio bi najbolji opis prvih sedam minuta Cibonine igre u Pioniru na Badnjak. Nakon spomenutih sedam minuta Partizan je imao velikih 17:2, a Cibona pet izgubljenih lopti i šut 1/5. Jedan od razloga je pokušaj trenera Anzulovića da utakmicu počne bez Davora Kusa, umjesto koga je uvrstio Marijana Mancea.

Prekid u Beogradu

Utakmica je prekinuta nakon nasrtaja domaćeg trenera Duška Vujoševića na slovensku sudačku trojku. Bez jasnog razloga, trener i klupa Partizana verbalno su napali suce, koji su se povukli u svlačionicu.

U tom trenutku Partizan je imao prednost 29:28, a Cibona je bila u pozitivnoj seriji od 10:0 u kojoj je dominirao Davor Kus sa 16 od 17 ubačaja Cibone u nizu. Prednost Partizana smanjena je na minimum, nakon čega je uslijedila neočkivana reakcija s domaće klupe.

Utakmica je nakon desetminutnog prekida ipak nastavljena, trener Partizana je isključen, a Cibona je nastavila seriju do 14:0 i preuzela vodstvo.

Povratak je stigao nakon ulaska kapetana, koji je u paru s Jerryjem McCulloughom uspio usporiti napad domaćina, dok je u vlastitom napadu uz pomoć Brenta Wrighta vratio Cibonu na pristojnih 17:11. Druga četvrtina je donijela još bolju igru vukova, a novi impuls je dao Kus. Pogodio je prvi igrač Cibone tricu uz prekršaj, a zatim je s crte slobodnih bacanja vratio hrvatskog prvaka na zaostatak od 25:29 u 15. minuti.

Nastavio se niz Cibone i u slijedećem napadu kada Kus zabija svoj 17 poen za 29:28 u 16. minuti. Kada je u slijedećem napadu Partizana Predrag Drobnjak napravio korake, trener Partizana Duško Vujošević je burno reagirao i krenuo čak u fizički obračun s jednim od sudaca. Povukao je suca za majicu s leđa, nakon čega je na teren došao i predsjednik kluba Predrag Danilović, koji je stratega Partizana spriječio da nastavi fizički obračun sa sucem, koji je tada otišao u svlačionicu, a susret je prekinut na dvadesetak minuta.

Povratak je donio slobodna bacanja za Kusa, a nije trebalo dugo čekati da riječki playmaker ubaci 21. poen. Nakon što se na crti našao i Wright, Cibona se našla u vodstvu 36:31 u 19. minuti, ali je kao i u Ljubljani nakon slične situacije loše reagirala. Partizan serijom 7:0 preko trice Novice Veličkovića i Uroša Tripkovića dolazi u novo vodstvo 38:36, ali Lukša Andrić u posljednjim sekundama poluvremena postavlja 40:40, s koliko se otišlo na veliki odmor.

Prve dvije minute drugog dijela su donijele nastavak dobre igre Cibone, koja preko trice Kusa dolazi do novog vodstva od pet koševa (47:42), a Partizanu se loša sreća odrazila u ozljedama centara Perovića i Drobnjaka. Međutim, izlazak Kusa je donio pad u igri vukova što Partizan koristi za prelazak u vodstvo, a pridonijele se i izgubljene lopte Cibone.

U posljednjih deset minuta je Cibona krenula s minusom od pet poena, ali s odmorenim Kusom i Juricom Žužom. Pomoglo je to samo do 65:64 kada Warren i Mance polažu za dolazak na minimalan zaostatak, ali tada kreće katastrofalno zatvaranje obrambenog skoka što je Partizan iskoristio preko Pekovića i Veličkovića za velikih 73:65 u 37. minuti. Smiješno je tada bilo gledati kako Cibonini igrači ne mogu uzeti obrambeni skok i iskoristiti činjenicu da Peković veći dio drugog dijela ima četiri osobne pogreške.

Nije mogao sam Kus koji ponovno uspijeva iznuditi prekršaj uz pogođenu tricu, ali već u idućem napadu Partizan, po tko zna koji puta u posljednjoj četvrtini, iz skoka u napadu pogađa za odvajanje na 75:69 u posljednje dvije minute. Osjetio se tada i umor vukova, koji su iz tko zna kojeg razloga bili primorani igrati na Badnjak, a Partizan je mirno priveo pobjedu kraju.

Pobjednike je predvodio Peković s 18 poena, a Veličković je dodao 15 koševa. Kod Cibone je uvjerljivo najbolji pojedinac bio Davor Kus sa 32 poena, ukradenom loptom, dvije asistencije i devet iznuđenih prekršaja. Zagrebačka momčad će i u 2007. godinu ući s prvog mjesta, dok Zadar zauzima treće mjesto NLB lige.