Zagreb - Cibona: Veća želja za novo finale

Bruno Blumenschein • petak, 09.02.2007.

Druga završnica Kupa Krešimira Ćosića zaredom je spojila momčadi Zagreba i Cibone u polufinalni par, a ponovno je uspješnija bila momčad trenera Zdravka Radulovića, koji je imao raspoložene Kennyja Taylora i Antu Tomića...

Pred oko 700 gledatelja u zadarskim Jazinama, momčad Zagreba je od samog početka krenula agresivnije u polufinalni susret protiv "starijeg brata", momčadi Cibone. Dok su najviše problema vukovima zadavali Denis Vrsaljko i Kenny Taylor, jedina svijetla točka Cibone je bio Chris Warren, koji je već u prvih deset minuta ubacio isto toliko poena za 20:20.

Nastavak nemotivirane igre momčadi Dražena Anzulovića je došao u drugoj četvrtini, što raspoloženi mravi koriste preko Ante Tomića i Taylora za 30:22 u 13. minuti, dok je najveća briga trenera Anzulovića bila loša igra njegovih centara. Već u 11. minuti po tri osobne pogreške su imali Andrić i Wright, a Bader je skupio dvije.

Ako je trener Zagreba Zdravko Radulović bio iznenađen dobrom igrom svoje momčadi u prvih 15. minuti, teško će se moći načuditi odličnoj seriji od čak 16:2 u posljednje četiri minute kojom je Zagreb otišao na nevjerojatnih 50:29, na kraju prvog poluvremena. Posljednje poene prije uragana Zagreba za Cibonu je postigao Jurica Žuža za 34:27, nakon čega je na parketu samo jedna momčad, ona iz Trnskog.

Ništa bolje nisu krenuli hrvatski prvaci niti u treću četvrtinu, a nije im to dopustio niti razigrani Zagreb, koji je predvođen Taylorom (pet trica u 27 minuta) otišao na 63:39. Kod Cibone se probudio tek Wright, koji je sam vukao vukove sa deset poena u sedam minuta, a slobodna bacanja Warrena su spustila Cibonu ispod 20 koševa zaostatka pred kraj treće dionice.

Iz igre je zbog nenamjernog udarca u oko od strane Wisniewskog morao izaći mladi organizator igre Zagreba, Petar Babić, a Cibona je to pokušala iskoristiti presingom na vanjske igrače momčadi iz Trnskog. Dodatan problem Zuli je stvorio četvrti prekršaj Wrighta, koliko je s druge strane skupio i raspoloženi Vrsaljko.

Rezultatski minus je skratio živce Ciboninim igračima, što je rezultiralo burnom reakcijom Davora Kusa u 28. minuti nakon čega dobiva tehničku pogrešku. Bilo je to previše za trenera Dražena Anzulovića, koji je krenuo prema sucu Čankoviću i za to dobiva isključenje. Nije to zaustavilo stratega Cibone, koji se nastavio obračunavati sa sucem, a došlo je i do fizičkog obračuna, u kojem je sudac uhvatio trenera za košulju.

Kraj treće četvrtine je donio smanjenje zaostatka Cibone na 67:51, koju je od incidenta vodio pomoćni trener Dario Gjergja. Nastavilo se smanjivanje zaostatka sve do 72:69, a na "domaćem" parketu Jurica Žuža je predvodio seriju Cibone koja dolazi i do 77:71 u 38. minuti. Ipak, Zagreb na 80:71 ponovno odvaja Josip Sesar svojom prvom tricom večeri.

Najviše je problema Cibonu u završnici zadavao Tomić, koji svojim ubačajem postavlja 85:74 minutu i 38 sekundi prije kraja, nakon čega slijedi niz izgubljenih lopti Zagreba, točnije Taylora, koje Cibona koristi za dolazak na 85:80 prije ulaska u posljednju minutu susreta.

Konačna presuda je došla nakon presječenog dodavanja Wisniewskog za Krasića, a američki razigravač radi namjernu osobnu pogrešku i Taylor dobiva priliku zaključiti sudbinu Cibone. Međutim, promašuje četiri uzastopna slobodna bacanja, ali Ciboni nije preostalo dovoljno vremena i mravi zasluženo slave sa 89:82.

Kod pobjednika je bio najbolji Kenny Taylor sa 25 poena, dok je Cibonu predvodio Chris Warren sa 18 koševa. Zagreb je tako potpuno zasluženo slavio u još jednom polufinalu hrvatskog kup natjecanja, dok će se Cibona morati dobro zamisliti nad svojom sudbinom koja je od vrha regionalne lige i prolaska u Top 16 Eurolige spala na poraz u polufinalu Kupa i nastupima samo u regionalnim natjecanjima.