Tomas dobar u visokoj pobjedi Reala

Branimir Korać • srijeda, 20.12.2006.

Osmo kolo po skupinama Uleb kupa donijelo je konačan rasplet i putnike u drugi krug tek u skupini D. Upravo u toj skupini Real je u "papirnatom derbiju" bio bolji od Crvene zvezde uz vrlo dobru igru Marka Tomasa...

Skupina A

Lietuvos Rytas i bez Stelmahersa i Zukauskasa u Vilniusu je bio bolji od Brose Basketsa 81:62 te tako Nijemce praktički izbacio iz igre za prolaz dalje. Brose je ostao tek na dvije pobjede i u igri za prolaz drži ga tek teorija. Susret je odlučen u trećoj četvrtini koju Lietuvos dobiva 24:7 i bježi na nedostižnu prednost. Najbolji kod Lietuvosa bili su Marijonas Petravicius s 12 poena (3/4) i sedam skokova te Arturas Jomantas s deset poena (2/5) i osam skokova. Kod Brosea DeJuan Collins 18 poena (5/11) te Darren Fen 11 poena (2/9) i sedam skokova.

Izostanak Sitaphe Savanea bio je preveliki hendikep za momčad Gran Canarije koja je poražena na gostovanju u Nancyju 76:71. Ovom pobjedom domaćin je i definitivno osigurao prolaz u drugu rundu. Bio je to neizvjestan susret u kojem su Španjolci sredinom treće četvrtine poveli i zaprijetili Nancyju, ali serija 8:0 domaćina riješila je pitanje pobjednika. Predvodili su ih Daniel McClintock s 23 poena (10/12) i devet skokova te Tariq Kirksay sa 17 poena (7/11) i sedam skokova. Kod gostiju briljirao je Jackson Vroman s 28 poena (13/22) i 14 skokova te Jimmie Hunter s deset poena (4/10).

Hemofarm je očekivano svladao atenski AEK te Grke doveo u sličnu situaciju u kakvoj se nalazi Brose Baskets, dakle pred ispadanje. Vrščani su odigrali izvrsnih drugih 20 minuta u kojima su potopili Grke i svladali ih na kraju s visokih 93:67 unatoč tome što su na poluvremenu imali tek poen prednosti. Najbolji kod Hemofarma bili su Nebojša Joksimović s 23 poena (7/11), šest asistencija i pet skokova te Predrag Šuput s 15 poena (7/10). Kod gostiju Christos Tapoutos 15 poena (5/8) te Jasmin Perković deset poena (3/6).

Skupina B

U skupini D FMP je pobjedom u svojoj dvorani 94:87 ostavio Besiktasu šanse za prolaz na pukoj teoriji. Vrlo teško će Besiktas do drugog kruga jer mu za to trebaju dvije pobjede uz dva poraza Strasbourga koji trenutno drži četvrtu poziciju. Susret je protekao u konstantnom vodstvu FMP-a koji tako dolazi do posve zaslužene pobjede. Predvodili su ih Dragan Labović s 23 poena (6/11) i Đorđe Mičić s 21 poenom (6/8). Kod gostiju Aubrey Reese 27 poena (5/13) i šest asistencija te Jamel Thomas s 24 poena (6/12) i pet skokova.

Slika 1 od 2.

Drugi krug osigurao je Ventspils uvjerljivom pobjedom na svom parketu protiv Strasbourga 87:60. Od prve minute domaćin je preuzeo kontrolu na parketu te rutinski otišao do vrlo visoke pobjede. Najbolji kod Ventspilsa bili su Justin Love s 19 poena (7/12) i Dušan Jelić s 12 poena (4/5) i 13 skokova. Kod Strasbourga Erick Sanders 11 poena (2/6) i šest skokova.

Anwil je u svojoj dvorani tražio pobjedu za ostanak u igri za prolaz, a s druge strane Snaidero je tražio potvrdu prolaza. Na kraju su se radovali Talijani koji su slavili 88:84. U završnici je Anwil vodio 83:80, ali Valters i Gigena rade seriju 7:0 i preokretom donose pobjedu Snaideru. Valters je bio prvo ime susreta s 36 poena (12/19, 8/12 trica), šest skokova i pet asistencija, a kod gostiju Michele Antonutti dodao je 12 poena (5/8). Kod domaćina dojučerašnji Splićanin Otis Hill ubacio je 23 poena (8/14) uz pet skokova, a Gatis Jahovics dodao je 19 poena (7/12).

Skupina C

U derbiju skupine C Montepaschi je svladao ruski Himki 74:66 te je tako postao jedina momčad iz ove skupine koja je osigurala prolaz dalje. Rusi nisu imali svoj dan, slabo su šutirali iz igre i imali čak 20 izgubljenih lopti što je momčad iz Siene znala iskoristiti. Najbolji kod Montepaschija bili su Joseph Forte sa 17 poena (6/14) i Romain Sato sa 14 poena (6/11) i šest skokova. Kod gostiju Kelly McCarthy 17 poena (6/13) i sedam skokova te Ruben Wolkowisky 12 poena (5/12).

Hapoel si nije smio dopustiti kiks na svom parketu protiv Lukoila i ubilježio je visoku pobjedu 85:62. Izraelska momčad posve je dominirala i na kraju zasluženo slavila protiv Bugara koji su još jednom pokazali kako im je domaći parket ipak najveća snaga. Najbolji kod Hapoela bili su Mario Austin s 23 poena (11/16) i 12 skokova te Dror Hagag s 12 poena (4/9) i čak 11 ukradenih lopti. Kod gostiju Riste Stefanov 13 poena (5/10) i Todor Stojkov 12 poena (3/12) i sedam skokova. Vrlo dobru all round utakmicu odigrao je Mate Skelin koji je za 34 minute ubacio osam poena (4/6) uz devet skokova i šest asistencija.

U igri za prolaz ostao je i Oostende koji je u gostima svladao Albu 66:65. Osam sekundi prije kraja susreta Avery promašuje dva slobodna bacanja kod vodstva Albe 65:64, a s druge strane Postell ubacuje oba i donosi pobjedu Oostendeu. Jenkins je pokušao sa zvukom sirene ubaciti za pobjedu Albe, ali Hicks ga je blokirao. Eric Hicks ubacio je 22 poena (7/16) uz devet skokova, a Rashad Wright dodao je 14 poena (6/13) i sedam skokova. Kod Albe William Avery 21 poena (7/14) i šest skokova te Chris Owens 18 poena (8/13) i pet skokova.

Skupina D

Iz skupine D poznati su svi putnici u drugi krug, a tamo su se plasirali Unics Kazan, Real, Paok i Crvena zvezda. Unics je u gostima svladao EifelTowerse i otklonio svaku mogućnost Nizozemcima da iznenade i prođu dalje. U pobjedi Rusa 88:84 najbolji su bili Saulius Stombergas s 25 poena (10/13) te Darjuš Lavrinovič s 24 poena (9/12), devet skokova i pet asistencija. Kod EiffelTowersa Robert Owens 16 poena (6/10) i Leon Rodgers 13 poena (6/12) i šest skokova.

Paok je ubačajem Kalampokisa u samom finišu susreta izborio pobjedu kod Monsa 82:80. Marković je pokušao tricom sa sirenom donijeti Dexiji pobjedu, ali nije bio precizan. Paok su predvodili Darius Washington s 18 poena (7/11) i Blagota Sekulić sa 17 poena (7/8) i šest skokova. Drago Pašalić za 19 minuta ubacio je deset poena (3/6) uz šest skokova.

Dvoboj Reala i Crvene zvezde bio je derbi tek na papiru. Crvena zvezda igra već neko vrijeme slabo i u Madridu je visoko poražena 84:58. Već na poluvremenu domaćin je vodio 52:23 i pobjednik je bio riješen. Kod Reala najbolji su bili Axel Hervelle sa 16 poena (6/10) i devet skokova te naš reprezentativac Marko Tomas koji je za 13 minuta ubacio 12 poena (3/4) uz četiri skoka i tri ukradene lopte. Kod Crvene zvezde Milan Gurović 16 poena (4/11) i šest skokova te Vuk Radivojević 11 poena (4/7).