Neizvjesna večer u Fiba Eurokupu

Dalibor Kraljik • srijeda, 17.01.2007.

Večeras su odigrane utakmice drugoga kola drugoga kruga Fiba Eurokupa s nekoliko vrlo neizvjesnih i zanimljivih susreta. Od učinka hrvatskih košarkaša izdvajamo double-double Krešimira Lončara

Skupina I

Estudiantes je večeras gostovao kod liavskoga Šiauliaia. Španjolci su došli po svoju sedmu pobjedu u Fiba Eurokupu, dok su Litavci, nakon pomalo nesretnoga poraza u produžetku od Liegea u prošlome kolu, htjeli pružiti što bolju igru, pa i iznenaditi favorizirani Estudiantes. Šiauliai je dobro krenuo u utakmicu dobivši prvu četvrtinu rezultatom 29:23. U drugoj je četvrtini domaćin i dalje dominantan, ali se gosti polako približavaju i u jednome trenutku dolaze do izjednačenja (39:39). No ipak, Arturas Masiulis osigurava vodstvo domaće momčadi na kraju prvoga poluvremena (41:39). Treća četvrtina igra se u istome scenariju: domaći vode, a gosti stižu rezultat. No, kod rezultata 57:54 za Šiauliai, Gonzalo Martinez postiže tricu i poravnava rezultat. Upravo je tih 57:57 bila točka u kojoj se utakmica prelomila i u kojoj je Estudiantes preuzeo vodstvo. Rezultat na kraju treće četvrtine: 57:60. Litavci otvaraju posljednju četvrtinu pogotkom Masiulisa i približavaju se na samo -1 (59:60), poslije još jednom na 62:63, ali to je bilo sve. Estudiantes je u potpunosti preuzeo igru i ostvario novu pobjedu (81:72). Najbolji je igrač domaće momčadi bio Tadas Klimavicius s 19 poena (7/11) i 13 skokova, a Estudiantesa Amerikanac Marlon Garnett s 22 poena (8/13).

Na Cipru su igrali AEL i Liege. Ciprani su drugi krug otvorili porazom, dok je Liege već u prvome kolu zabilježio jednu pobjedu. Utakmicu su otvorili prilično izjednačeno, ali je na kraju prve četvrtine bilo 20:16 za domaću momčad. U drugoj četvrtini AEL je u konstantnome vodstvu te na poluvrijeme odlazi po njega pozitivnim rezultatom 39:31. U nastavku utakmice AEL odlazi i na 12 poena razlike (45:33), Liege se serijom 12:3 približava na 48:45, ali Ciprani se ponovno odvajaju i na kraju treće četvrtine imaju 57:48. U posljednjoj četvrtini AEL stvara razliku od 16 poena (66:50), što Belgijanci do kraja uspijevaju smanjiti za deset poena, ali to nije bilo dovoljno za konačni rezultat 70:64. Karim Souchu i Stephane Pelle postigli su svaki po 19 poena za Liege, dok je kod domaćina najistaknutiji pojedinac bio Jeron Roberts sa 16 poena.

Fiba Eurokup, Skupina I, drugo kolo, rezultati: Šiauliai - Estudiantes 72:81, AEL - Liege 70:64.

Fiba Eurokup, Skupina I, poredak:1. Estudiantes 2 - 0, 2. Liege 1 - 1, 3. AEL 1 - 1, 4. Šiauliai 0 - 2.

Skupina J

Slika 1 od 2.

Dva pobjednika prošloga kola večeras su igrala međusobno. Ukrajinski Azovmaš ugostio je moskovski Dinamo MR. Teško je bilo prognozirati pobjednika ove dvije izjednačene momčadi, ali je upravo zbog te izjednačenosti domaći parket imao očiglednu prevagu. Azovmaš je rezultatski vodio kroz cijelu utakmicu. Prvu četvrtinu okončao je minimalnim pozitivnim rezultatom (16:15), a i kroz cijelu drugu četvrtinu Dinamo MR mu je bio blizu. Krajem poluvremena Azovmaš se malo odvaja i povećava razliku na 35:29. U nastavku utakmice Ukrajinci su u stalnome vodstvu, tako da se u jednome trenutku odvajaju na čak +17 (55:38), da bi treća četvrtina završila rezultatom 57:42. Sredinom posljednje četvrtine Dinamo MR se približava na samo -6 (65:59), ali raspoloženi Khalid El-Amin ubrzo odvodi momčad Azovmaša na 74:62. Dinamo MR nije imao snage za povratak tako da je utakmica završila rezultatom 79:68 za domaću momčad. Kod Azovmaša najbolji Khalid El-Amin s 19 poena (7/16), a kod gostiju Fedor Likolitov s 24 poena (10/12) i 14 skokova. Slaven Rimac odigrao je 17 minuta za pobjedničku momčad, postigavši četiri koša (2/4), dva skoka i dvije asistencije.

Nakon poraza u prvome kolu, Riga i Maroussi igrali su utakmicu za prve bodove u drugome krugu Fiba Eurokupa. Domaćin je dominirao tri četvrtine utakmice, ali je u posljednjoj četvrtini upropastio rezultat i doveo svoju pobjedu u pitanje. No, krenimo redom. Maroussi je dobro započeo utakmicu došavši do vodstva 17:11. Međutim, Riga serijom 9:0 dolazi do vodstva (20:17). U drugoj se četvrtini momčadi rezultatski izmjenjuju, ali Riga na odmor odlazi prednošću od osam poena razlike (42:34). Treća četvrtina rezultatski i dalje pripada domaćinu koji u jednom trenutku ima +11 (60:49), a treću četvrtinu okončava nešto manjom prednošću (60:51). Sredinom četvrte četvrtine Riga ima i četrnaest poena prednosti (74:60), ali trima tricama i serijom 17:4 gosti dolaze na samo -1 (78:77), 27 sekundi do kraja utakmice. Dvama slobodnim bacanjima Sandisa Valtersa Riga 17 sekundi do kraja ima tri poena prednosti, ali Litavac Renaldas Seibutis tricom pet sekundi prije kraja odvodi utakmicu u produžetak. U produžetak se ušlo pucački; prvo Valters pogađa tricu, Seibutis mu uzvraća istom mjerom, ali Valters opet tricom odvodi svoju momčad na +3 (86:83). 22 sekunde do kraja Riga je u vodstvu 89:85, ali Konstantinos Charalampidis postiže tri poena za daljnju neizvjesnost (89:88). Raspoloženi Valters pogađa dva slobodna bacanja za 91:88, da bi konačni rezultat 92:88 postavio Curtis Millage pogotkom s linije slobodnih bacanja. Kod Rige najbolji Sandis Valters s 29 poena (9/16), a kod Maroussija Renaldas Seibutis s 26 poena (10/11).

Fiba Eurokup, Skupina J, drugo kolo, rezultati: Azovmaš - Dinamo MR 79:68, Riga - Maroussi 92:88 pp.

Fiba Eurokup, Skupina J, poredak: 1. Azovmaš 2 - 0, 2. Dinamo MR 1 - 1, 3. Riga 1 - 1, 4. Maroussi 0 - 2.

Skupina K

U Ateni je odigran derbi kola između domaćega Panioniosa i turskoga Türk Telekoma. Ovo je bio treći susret ove dvije momčadi u ovogodišnjem izdanju Fibinog Eurokupa. U dosadašnjim je susretima svaka momčad ostvarila po jednu pobjedu. Večerašnji susret krenuo je neizvjesno. Momčadi su cijelu prvu četvrtinu bili rame uz rame, ali je turska momčad na kraju četvrtine ipak imala minimalnu prednost (19:18). U drugoj se četvrtini rezultatsko vodstvo nekoliko puta izmjenjuje, ali na kraju poluvremena ipak vodi domaća ekipa (40:37). U trećoj četvrtini Grci ne uspijevaju ostvariti veću razliku, tako da se Türk ubrzo približava (47:47) i preuzima minimalno vodstvo na kraju četvrtine (57:56). Turci serijom 6:0 odlaze na 63:56, ali im domaćini ne daju da se previše razmašu, tako da ih ubrzo i stižu (68:68). Erwin Dudley poentira za novo vodstvo Türka (70:68), a Panionios nizom promašaja ostaje na 68 poena. Konačnih 68:71 postavlja Dudley sa slobodnih bacanja. Dragan Dojčin u posljednjih pet sekundi utakmice pokušava dva puta za tri poena, ali bezuspješno. Kod Panioniosa najbolji Panagiotis Kafkis s 21 poenom (9/15) i sedam skokova, a kod Türk Telekoma Nijemac Jan-Hendrik Jagla s 28 poena (9/15), od toga šut za tricu 5/8. Njegov je suigrač Igor Miličić odigrao 21 minutu postigavši osam poena (3/5), tri asistencije i dva skoka.

Lončarov Lokomotiv Rostov gostovao je u Belgiji kod Charleroi. Charleroi je poražen u prvome kolu, dok je Lokomotiv došao po drugu pobjedu. Prva četvrtina pripala je ruskoj momčadi (23:16). U drugoj četvrtini Charleroi dostiže veliku prednost (28:28) i preuzima vodstvo koje drži sve do kraja poluvremena (42:35). U trećoj četvrtini Lokomotiv dostiže prednost (43:43) i drži izjednačen rezultat sve do kraja četvrtine (58:58). U završnicu utakmice obje momčadi ulaze rezultatom potpuno izjednačene, ali kod 60:60 Lokomotiv se odvaja i postavlja konačni rezultat 64:74. Najbolji igrač utakmice bio je Krešimir Lončar koji je za Lokomotiv u 26 minuta provedenih na parketu postigao double-double učinak s 22 poena (8/11) i deset skokova. Kod Charleroi, Izraelac Amit Tamir 19 poena (6/12) i četiri skoka.

Fiba Eurokup, Skupina K, drugo kolo, rezultati: Panionios - Türk Telekom 68:71, Charleroi - Lokomotiv Rostov 64:74.

Fiba Eurokup, Skupina K, poredak: 1. Türk Telekom 2 - 0, 2. Lokomotiv Rostov 1 - 1, 3. Panionios 1 - 1, 4. Charleroi 0 - 2.

Skupina L

Još jedna neizvjesna utakmica odigrana je i u Dijonu između Dijona i Girone. Girona je imala više problema s francuskom momčadi, nego što se to možda moglo očekivati prije utakmice. Kada je prva četvrtina pripala Gironi (22:15) bilo je za očekivati da će Španjolci do kraja nastaviti u istome tempu, ali domaćini se nisu olako predali favoriziranome protivniku. Sredinom druge četvrtine preuzimaju vodstvo (34:33) koje drže sve do kraja poluvremena (43:35) nadigravši Gironu u ovoj četvrtini sa čak 15 poena razlike (28:13). Dijon dolazi i do 12 poena razlike (49:37), ali Girona okreće utakmicu i 1:19 minuta do kraja zaostaje samo jedan poen (64:63). Tricom Germana Gabriela prelazi u vodstvo (66:64) i postavlja rezultat treće četvrtine na 67:64. U posljednjoj se četvrtini Girona nekoliko puta odvaja na +9, ali domaći igrači ne posustaju i pola minute do kraja utakmice izjednačuju rezultat (86:86). Deset sekundi do kraja rezultat je 87:88. Dijon ne iskorištava posljednji napad, Laurent Sciarra čini osobnu pogrešku na Arielu Mc Donaldu koji pogađa oba slobodna bacanja za 87:90. Oliver Romain uspijeva pogoditi sa zvukom sirene i postaviti konačan rezultat 90:89 za Gironu. Kod Dijona najbolji Anthony Lux s 20 poena (9/11) i šest skokova, a kod Girone Marvis Linwood Thornton s 22 poena (8/13). Dalibor Bagarić je odigrao deset minuta za Gironu i postigao dva poena (1/2) i jednu asistenciju.

Virtus i estonski Kalev odigrali su utakmicu bez prevelike neizvjesnosti. Talijani su svojom igrom apsolutno opravdali poziciju favorita. Prva četvrtina pripala je Virtusu sa samo pet poena razlike (27:22), ali je na kraju druge već bilo +16 (50:34). Iako je Virtus izgubio treću četvrtinu (27:24), u završnicu utakmice ušao je s ipak prevelikom razlikom od 13 poena (74:61). Posljednja četvrtina bilo je Virtusovo rutinsko privođenje utakmice kraju i povećavanje vodstva. Konačni rezultat: 98:76. Kod Virtusa najučinkovitiji Danac Christian Drejer s 25 poena (8/10), dok je kod Kaleva najbolji bio Rumunj Catalin Burlacu s 29 poena (9/11) i deset skokova.

Fiba Eurokup, Skupina L, drugo kolo, rezultati: Dijon - Girona 89:90, Virtus - Kalev 98:76.

Fiba Eurokup, Skupina L, poredak: 1. Virtus 2 - 0, 2. Girona 2 - 0, 3. Dijon 0 - 2, 4. Kalev 0 - 2.