Rukomet

Čuvaj se trogirske ruke

Vedran Stilin • utorak, 30.01.2007.

Francuska, europski prvak koji stiže na noge našoj Hrvatskoj već u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva. Donosimo vam pregled te iste Francuske - koga se trebamo najviše bojati, tko je najčvršći u obrani, kako im vratari brane…

U sedam dosadašnjih susreta Francuzi su ubilježili pet pobjeda (Ukrajina 32:21, Australija 47:10, Poljska 31:22, Slovenija 33:19, Tunis 28:16), dok su kao poraženi napustili teren dva puta (Island 24:32, Njemačka 26:29).

Riječ je o jednoj od iskusnijih reprezentacija na ovom Prvenstvu s prosjekom od 28.8 godina. Daleko najstariji i najiskusniji u sastavu je Magdeburgov Joel Abati s napunjenih 36. "Najzeleniji" je Luc Abalo s 22 godine koliko ima i Nikola Karabatić kojega ćemo još dosta puta spominjati u nastavku teksta.

Sva trojica vratara su dobila priliku stati na gol, a prema postotku najuspješniji je Yohann Ploquin sa 16 obrana iz 35 udaraca (46%). Odmah do njega je Daouda Karaboue s 13 od 30 (43%), dok prvi vratar Thierry Omeyer ima 58 obrana iz 181 pokušaja prema golu (32%). Ovi podaci i nisu baš najvjerodostoniji jer prva dva vratara branila su u susretima gdje nije bilo opasnijih prijetnji s druge strane, dok je Omeyer stajao na golu kad su se skupljali bodovi za četvrtfinale. Riječ je o jednom od top svjetskih vratara za kojega je dovoljno reći da zbog njega Nijemac Fritz sjedi na klupi u Kielu.

Tijekom klupske sezone Džomba i Metličić na svojoj strani u obrani imaju nevjerojatno čvrstog Didiera Dinarta, kojemu će danas biti zadatak zaustaviti hrvatske napade. U većini slučajeva ne bira sredstva tako da je do sada već skupio 14 minuta isključenja (koliko je Hrvatska imala u prvih pet susreta). Po osam minuta imaju Bertrand i Guillaume Gille, baš kao i Karabatić.

Kad smo već kod Karabatića, treba spomenuti da mu je otac Branko, inače Trogiranin, trbuhom za kruhom karijeru rukometnog vratara okončao u Strasbourgu. Tamo su ostali živjeti gdje je odrastao Nikola. Sada je on postao vođe ovog sastava što najbolje potvrđuje podatak da je na SP-u do sada zabio 34 pogotka iz 49 pokušaja (69%). Drugi strijelac reprezentacije je Michal Guigou s 28 pogodaka (28/41).

Karabatić je ujedno i najopasniji izvana jer je s tih pozicija postigao 25 golova. Osim njega treba se čuvati Narcissea (18 golova) i Fernandeza (15 golova). Na crti je neprikosnoven Hamburgov Bertrand Gille s 18 pogodaka iz 22 pokušaja, dok krila predvode Abalo (9 golova) i Guigou (7 golova). Najprecizniji u kontranapadima je Girault (5) s nešto manjom minutažom.

Najviše pogodaka Francuzi su zabili s devet metara (77), slijede udarci sa šest metara (46), kontranapadi (41), krila (21), dok su sa sedam metara postigli 16 pogodaka iz 28 pokušaja.

Osim fantastičnog realizacijskog učinka Karabatić je i najbolji asistent s 20 uknjiženih dodavanja svojim igračima za pogodak. Nakon njega slijede Narcisse (16) i Fernandez (13). Rubrika ukradenih lopti također pripada rukometašu hrvatskih korijena (9), dok osam ima Bertrand Gille.

Što se tiče vremena provedenog na parketu, tu je neprikosnoven Omeyer (5:08:18 sati). B. Gille je do sada skupio 4:48:08 sati, a Karabatić zauzima treće mjesto s odigranih 4:32:12 sati.

Zaista, podaci najbolje govore da se trebamo čuvati našeg čovjeka jer Nikola je vođa u gotovo svim segmentima igre. Ukoliko se njega uspije zaustaviti te po mogućnosti ostaviti Omeyera na niskom postotku obrana onda brige za plasmanom u polufinale ne bi trebalo biti.

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!