Lončar najbolji Hrvat

Dalibor Kraljik • srijeda, 14.02.2007.

Odigrane su utakmice petoga, pretposljednjega kola drugoga kruga Fiba Eurokupa nakon kojega su već poznati i neki sudionici četvrtfinala. Krešimir Lončar je bio najbolji pojedinac u pobjedi Lokomotiva, dok su se ostali hrvatski predstavnici u večerašnjim utakmicama odigrali utakmice bez značajnijeg učinka…

Skupina I

Večerašnje su nam utakmice Skupine I, kolo prije kraja drugoga kruga, dale prve četvrtfinaliste. U prvoj je utakmici Liege na domaćem parketu ugostio ciparski AEL. U njihovom je prvom susretu u drugome kolu AEL bio bolji rezultatom 70:64. Danas su Ciprani odigrali još bolju utakmicu i plasirali se u četvrtfinale. Prva je četvrtina pripala AEL-u (17:10), a gosti su bolji i u drugoj četvrtini u kojoj rezultatom 17:14 odlaze na +10 (34:24) na kraju prvoga poluvremena. U trećoj četvrtini Liege uspijeva značajno smanjiti prednost gostiju (46:48), ali ne uspijeva ostati na istoj razini i u posljednjih deset minuta utakmice. Čak +17 (29:12) AEL-a u posljednjoj četvrtinu za važnu pobjedu ciparske momčadi (77:58). Najbolji pojedinci utakmice, Kamerunac Stephane Pelle s double-double učinkom od 25 poena (9/21) i 13 skokova. Kod gostiju, Michael King 17 poena (6/17) i osam skokova.

Vezane vijesti

Estudiantes je u današnjoj utakmici bio mnogo uvjerljiviji nego u prvome ogledu sa Šiauilaiom kada je pobijedio 81:72. Danas je Estudiantes apsolutno dominirao utakmicom i ostvario zasluženu pobjedu koja ga je odvela u četvrtfinale. Nakon deset minuta igre već je 11 poena prednosti za domaćina (26:15), dok Španjolci do isteka poluvremena još povećavaju rezultat (49:34). Litavci kakav-takav otpor pružaju tek u trećoj četvrtini u kojoj gube sa samo dva razlike (20:18), što je već velikih 17 poena prednosti za Estudiantes (69:52). Posljednja je četvrtina bila lagano privođenje utakmice kraju; 26:18 za konačnih 95:70 i pobjedu Estudiantesa. William Mc Donald je postigao 17 poena (7/10) i pet skokova za domaću momčad, dok je Arvydas Cepulis ubacio 15 poena (5/8) za goste.

Fiba Eurokup, Skupina I, peto kolo, rezultati: Liege - AEL 58:77, Estudiantes - Šiauliai 95:70.

Fiba Eurokup, Skupina I, poredak: 1. Club Estudiantes 4 - 1, 2. AEL Lemesos 4 - 1, 3. Liege Basket 1 - 4, 4. BC Šiauliai 1 - 4.

Skupina J

Dinamo MR je večeras uzvratio Azovmašu za poraz u drugome krugu (68:79). Prva je četvrtina bila izuzetno važna jer je u njoj Dinamo MR napravio razliku koju nije ispuštao do kraja utakmice (25:11). U drugoj se četvrtini još više rezultatski odvaja (16:11) i na poluvremenu ima 19 poena razlike (41:22). U nastavku utakmice Azovmaš ne uspijeva značajno smanjiti razliku; 16:15 u trećoj četvrtini i 13:12 u četvrtoj za konačnih 68:51 za Dinamo MR. Azovmaš je danas ubilježio prvi poraz u drugome krugu, ali je unatoč tome već jednom nogom u četvrtfinalu. Roderick Blakney je postigao 16 poena za Dinamo, a Kenan Bajramović isto toliko za Azovmaš. Bajramovićev je suigrač, Slaven Rimac, igrao 23 minute i postigao četiri poena (sve sa linije slobodnih bacanja), tri skoka i dvije asistencije.

Maroussi nije uspio ostvariti pobjedu niti u petome susretu drugoga kruga natjecanja. Večeras je na domaćem parketu izgubio od Rige i tako uz estonski Kalev ostao jedina momčad koja nije ostvarila pobjedu u drugome krugu. U utakmicu se krenulo izjednačeno (19:19 nakon prve četvrtine), da bi u nastavku Maroussi boljom igrom došao do prednosti (19:12). 38:31 je rezultat kojim se ušlo u nastavak utakmice. Međutim, u trećoj četvrtini Grci uspijevaju izgubiti akumuliranu prednost (13:23) i pri tome još i doći u rezultatski zaostatak za Rigom (51:54). U posljednjoj četvrtini pobjeđuju s nedovoljnih 17:16, što je bilo dovoljno samo za peti poraz u nizu (68:70). Renaldas Seibutis (Maroussi) s 12 postignutih poena (3/11) i Curtis Millage (Riga) s 18 poena (5/9) najefikasniji su pojedinci utakmice.

Fiba Eurokup, Skupina J, peto kolo, rezultati: Dinamo MR - Azovmaš 68:51, Maroussi - Riga 68:70.

Fiba Eurokup, Skupina J, poredak: 1. Azovmaš Mariupol 4 - 1, 2. Dinamo MR 3 - 2, 3. ASK Riga 3 - 2, 4. Maroussi Atena 0 - 5.

Skupina K Stari su se poznanici Türk Telekom i Panionios susreli po četvrti puta u ovogodišnjem Fiba Eurokupu. Telekom vodi u međusobnim susretima omjerom 2-1. Panionios je imao priliku izjednačiti omjer i približiti se Turcima, dok je Telekom imao priliku osigurati četvrtfinale. Dakle, utakmica je na papiru okarakterizirana kao utakmica velike važnosti za obje momčadi, a da to uistinu i jest pokazale su nam obje momčadi na samome terenu. Grci minimalnom razlikom dobivaju prvu četvrtinu (22:21), da bi u drugoj Telekom preokrenuo rezultat u svoju korist (18:14) i došao na prednost od tri poena (39:36). U trećoj se četvrtini rezultatom 24:22 Panionios približava na samo jedan poen zaostatka (60:61) koji se na kraju pokazao dovoljnim i presudnim za pobjedu turske momčadi; 17:17 u posljednjoj četvrtini za konačnih 78:77 za domaćina. Erwin Dudley je ubacio 18 poena (7/9) za domaćina, dok je za goste Kennedy Winston postigao 20 poena (8/17). Hrvati su ostali bez značajnijega učinka u današnjoj utakmici; Igor Miličić (Telekom) je igrao šest minuta i promašio dva slobodna bacanja, a Damir Miljković (Panionios) je igrao 12 minuta i ostvario po jedan skok, asistenciju i ukradenu loptu. Telekom je ovom utakmicom osigurao četvrtfinale u kojemu će vjerojatno igrati protiv Virtusa ili Girone, što bi mogao biti izvrstan susret četvrtzavršnice.

Lokomotiv iz Rostova je u domaćoj dvorani pobijedio belgijski Charleroi, uz dobru igru Krešimira Lončara. Utakmicu je pobjedom u prvoj četvrtini otvorio domaći Lokomotiv (17:12). U drugoj četvrtini 16:14 za Ruse, odnosno 33:26 na poluvremenu. Charleroi u nastavak igre ulazi odlučan dostići domaću momčad. No, 20:18 je dovoljno samo za smanjenje rezultata na pet poena zaostatka (46:51). Posljednjih deset minuta nije donijelo ništa dobroga Belgijancima; 24:20 za Lokomotiv na kraju posljednje četvrtine i 75:66 na kraju utakmice. Krešimir Lončar je bio najbolji igrač pobjedničke momčadi. Za 26 minuta na parketu, Lončar je postigao 16 poena (6/9) i sedam skokova. Kod Belgijanaca najučinkovitiji Kris Sergeant s 14 poena (1/3 za dva, 4/4 za tricu).

Fiba Eurokup, Skupina K, peto kolo, rezultati: Türk Telekom - Panionios 78:77, Lokomotiv Rostov - Charleroi 75:66.

Fiba Eurokup, Skupina K, poredak: 1. Türk Telekom 4 - 1, 2. Lokomotiv Rostov 3 - 2, 3. Panionios Atena 2 - 3, 4. Spirou Charleroi 1 - 4.

Skupina L

Fiba Eurokup, Skupina L, raspored petoga kola, 14. 2. Kalev - Virtus, Girona - Dijon.

Fiba Eurokup, Skupina L, trenutni poredak: 1. Akasvayu Girona 4 - 0, 2. Virtus Bologna 3 - 1, 3. JDA Dijon Basket 1 - 3, 4. BC Kalev 0 - 4.