Bez promjena na vrhu i začelju

Dalibor Kraljik • ponedjeljak, 05.03.2007.

Odigrano je 23. kolo francuskoga košarkaškoga prvenstva bez niti jednoga iznenađenja. Roanne je i dalje vodeća momčad prvenstva, dok je Reims i dalje na začelju prvenstvene ljestvice. Izdvajamo dobru igru Sandra Nicevića u Le Mansovoj pobjedi u gostima kod Le Havrea…

Besancon je kod kuće igrao s Reimsom, najlošijom momčadi prvenstva koja je u dvadeset i dvije odigrane utakmice ostvarila tek tri pobjede. Besancon Tomislava i Jurice Ružića krenuo je silovito u utakmicu. Postignuta su čak 53 poena u prvoj četvrtini, od kojih su 33 bila Besanconova (33:20). Reims bolje ulazi u drugu četvrtinu koju dobiva s 23:19 i smanjuje zaostatak za domaćom momčadi (52:43). No, u nastavku utakmice, Reims ne uspijeva ponoviti igru iz prethodne četvrtine. Besancon je bio bolji (25:20) i otišao na 14 poena prednosti (77:63). Gosti u posljednjoj četvrtini utakmice pokušavaju dostići veliku razliku, ali je s 28:24 uspijevaju tek neznatno smanjiti na konačnih 101:91 za Besancon. Kod domaće momčadi, Sean Colson 29 poena i 14 asistencija, a kod gostiju, Thomas Andrieux 21 poen i pet skokova. Tomislav Ružić je igrao 25 minuta za pobjedničku momčad i postigao osam poena (3/9) i pet skokova, dok je njegov suigrač Jurica Ružić za 20 minuta ubacio devet poena (4/4) uz tri skoka i dvije asistencije.

Iako neizjednačeni u prvenstvu, Chalon/Saone i Clermont su odigrali vrlo izjednačenu utakmicu. Unatoč tome što su domaći nakon prve četvrtine imali 15 poena prednost (26:11), gosti se nisu predavali i boljom drugom četvrtinom (17:6) došli do tek četiri poena manjka na kraju prvog poluvremena (32:28). Da to nije bilo slučajno Clermont nam je pokazao već u prvoj četvrtini nastavka u kojoj izvrsnom igrom (23:10) okreće rezultat na +9 u svoju korist (51:42). Posljednja je četvrtina bila presudna; gosti su mogli zadržati svoju prednost i otići kući s pobjedom u rukama, dok je na domaćinu bilo probati dostići i po mogućnosti prestići Clermont. Dogodilo se ovo drugo. Chalon/Saone je rezultatom 26:14 preokrenuo rezultat i pobijedio (68:65). Najzaslužniji tomu bio je John Best sa svojim 21 poenom i šest skokova, dok je kod Clermonta bio najučinkovitiji Chris Hill s 15 poena i pet skokova.

Strasbourg je gostovao kod Choleta. Domaći su otvorili utakmicu sa 17:8, da bi do kraja prvoga poluvremena povećali rezultat i došli na 36:26. U prvoj četvrtini nastavka Strasbourg je bolja momčad. Boljom igrom (20:12) dolazi na samo dva poena zaostatka. Međutim, katastrofalnom igrom u posljednjih deset minuta utakmice, sa samo četiri postignuta poena, a 21 primljenim, Strasbourg upropaštava cjelokupni dojam i gubi utakmicu rezultatom 69:50. Nando De Colo je postigao 18 poena za Cholet, a jedini „dvoznamenkasti“ kod Strasbourga, Chuck Eidson tek 12.

Dijon je ugostio Gravelines. Gosti su bolje krenuli u utakmicu (27:17), ali do kraja prvoga poluvremena domaći smanjuju na 39:45. U trećoj je četvrtini došlo do rezultatskog preokreta; 30:14 za Dijon i prednost od deset poena razlike na ulasku u posljednju četvrtinu. Gravelines ju je dobio s 24:19 i tako samo ublažio konačni poraz od 88:83. Kod Dijona, T. J. Lux 22 poena i pet skokova, a kod Gravelinesa, Paccelis Morlende s 25 postignutih poena.

Nicevićev je Le Mans gostovao u Le Havreu. Da je došao po pobjedu pokazao je već u prvoj četvrtini pobijedivši s 28:8. Le Havre se u slijedećoj koliko-toliko vraća u igru (27:23) smanjivši rezultat na još uvijek velikih 16 poena zaostatka (35:51). No, u prvoj četvrtini drugoga poluvremena Le Mans ponovno boljom igrom (16:10) povisuje vodstvo na +22 (67:45). Le Havreovih 23 poena naspram 17 Le Mansovih nije bilo dovoljno za dostizanje velike prednosti gostiju. Na kraju, Le Havre - Le Mans 68:84. Tony Stanley je postigao 23 poena i šest skokova za Le Havre, dok je Sandro Nicević bio najbolji igrač Le Mansa; za 27 je odigranih minuta postigao 19 poena (8/12), osam skokova i tri asistencije.

Teško je očekivati iznenađenje kad se susretnu druga momčad s vrha (Nancy), odnosno, druga momčad s dna prvenstvene ljestvice (Bourg). A Bourg tome u ovome susretu nije bio niti nadomak. Nancyevih 16:10 u prvoj i 20:13 u drugoj četvrtini dovelo je domaću momčad na +13 na poluvremenu (36:23). Bourg se nije uspio približiti Nancyu. Dapače, Nancy dobiva treću četvrtinu (19:15) i povećava vodstvo (55:38). Utješna je nagrada pripala gostima. Ako već ne cijela utakmica, onda barem jedna četvrtina. 22:21 u posljednjoj četvrtini za Bourg i konačnih 76:60 za Nancy. Ricky Soliver je postigao 12 poena za Nancy, a Silas Mills 15 za Bourg. Ivan Grgat je bio solidan u momčadi Bourga. Za 21 je minutu postigao deset poena (4/8) i pet skokova.

Orleans je ostvario pomalo i očekivanu pobjedu u gostima kod Parisa. Prva je četvrtina bila izjednačena (16:16), ali u drugoj Orleans pruža bolju igru (24:17) i dolazi do sedam poena prednosti (40:33). Paris u trećoj četvrtini s 20:15 smanjuje rezultat na samo dva poena zaostatka (53:55), ali ne uspijeva preokrenuti rezultat. 13:21 u posljednjoj četvrtini za Orleansovu pobjedu (66:76). Vladimir Petrović je bio najučinkovitiji u domaćoj ekipi postigavši 18 poena i osam skokova, dok je Benjamin Dewar ubacio 22 poena za goste.

Roanne, vodeća momčad prvenstva, nije imao većih problema s Hyeres-Toulonom, momčadi donjega dijela prvenstvene ljestvice, iako je izgubio prvu četvrtinu (23:27). U drugoj je s 24:18 prešao u vodstvo (47:45), koje rezultatom 25:22 u trećoj četvrtini dodatno povećava (72:67). U posljednjih je deset minuta igre Roanne pokazao zašto je prvoplasirana momčad prvenstva; 32:16 za domaćina za konačnih Roanne 104, Hyeres-Toulon 83. Kod domaćina, Dewarick Spencer 22 poena i pet skokova, a isto toliko i Derrick Obasohan kod gostiju.

U posljednjoj je utakmici kola Pau-Orthez na domaćem parketu porazio Asvel. Gosti su minimalnom razlikom poveli u prvoj četvrtini (23:22), ali u drugoj domaćin s 25:18 dolazi do prednosti (47:41). Asvel više nije uspio dostići Pau-Orthez; 26:21 u trećoj i 22:19 u četvrtoj četvrtini za konačnih 95:81 i pobjedu domaće momčadi. C. C. Harrison je postigao 19 poena za pobjedničku momčad, dok ni 30 poena Rowana Barretta za Asvel nije bilo dovoljno za bolji rezultat u današnjoj utakmici.

Francuska košarkaška liga, 23. kolo, rezultati: Besancon - Reims 101:91, Cholet - Strasbourg 69:50, Chalon/Saone - Clermont 68:65, Nancy - Bourg 76:60, Roanne - Hyeres-Toulon 104:83, Le Havre - Le Mans 68:84, Paris - Orleans 66:76, Pau-Orthez - Adecco ASVEL 95:81, Dijon - Gravelines 88:83.

Francuska košarkaška liga, poredak nakon 23. kola: 1. Roanne 17 - 6, 2. Nancy 16 - 7, 3. Chalon/Saone 16 - 7, 4. Strasbourg 14 - 9, 5. Orleans 14 - 9,…