Albi derbi, Skylinersima sramota

Petar Plevnik • nedjelja, 04.03.2007.

23. kolo njemačkog prvenstva proteklo je u sjeni nedjeljnog derbija između aktualnog prvaka Kölna i vodeće Albe, u kojem su gosti iz Berlina nanijeli domaćinima treći uzastopni poraz u prvenstvu. Od ostalih susreta treba izdvojiti pobjedu Poropatovog Ludwisburga nakon produžetaka, dok su se Frankfurt Skylinersi propisno osramotili pred domaćom publikom...

Već nakon 10 minuta susreta u Kölnu (13:24) bilo je vidljivo kako će domaćini teško izaći na kraj s raspoloženim gostima, što se potvrdilo i u nastavku susreta, tako da je ALBA na kraju upisala prilično lakih 80:71, ostavivši momčad Saše Obradovića i treći susret za redom bez prvenstvenih bodova.

Gosti su do pobjede stigli ponajviše zahvaljujući raspoloženim Kirku Penneyu sa 20 poena (7/9) te Chrisu Owensu sa 19 poena (7/13) i sedam skokova. Kod domaćina najbolji McElroy sa 17 poena (7/14), sedam skokova i tri dodavanja.

Nakon što su u prošlom kolu na domaćem parketu iznenađujuće poraženi od Tübingena, košarkaši Ludwisburga u ovom su kolu morali na noge Trieru, koji je u posljednjih osam prvenstvenih susreta upisao isto toliko poraza. A nakon 30 minuta utakmice s Ludwsiburgom činilo se kako su domaćini na sjajnom putu da upišu pobjedu, budući da su vodili sa 76:65, no u posljednjih 10 minuta gosti uspijevaju izboriti produžetke, u kojima slave sa 107:98.

Najzaslužniji za teško izborenu gostujuću pobjedu je svakako do Nascimento, koji je upisao 22 poena (10/13) uz sedam skokova, tri dodavanja i tri ukradene lopte. Kod domaćina najbolji Marcus Taylor sa 22 poena (7/8), dva skoka i dvije ukradene lopte.

Produžeci su o pobjedniku odlučivali i u dvoboju Oldenburga i Paderborna, u kojem su na kraju slavili gosti. Nakon 73:73 u regularnom dijelu, u dodatnom su se vremenu bolje snašli gosti i upisali pobjedu od 87:83. Prvo ime u redovima gostiju Reggie Golson sa 20 (8/13), a uz njega Gipson sa 19 (8/18) poena, četiri skoka i tri asista. Kod domaćina usamljen Desmond Penigar sa 27 poena (11/21) i devet skokova.

Neizvjesno je bilo i u dvoboju Bremerhavena i Leverkusena, u kojem su iznenađujuće slavili gosti, upisavši tako svoju treću uzastopnu pobjedu. U slavlju Giantsa od 69:67 najboljhi Woudstra sa 19 poena (6/12), četiri skoka i dva dodavanja, dok domaćinima nije pomoglo ni 25 poena (7/12) Jonusasa.

Bitnu pobjedu u borbi za ulazak u doigravanje ostvario je Braunschweig, koji je u gostima svladao izravnog konkurenta Tübingen. Iako su domaćini na odmori otišli s prednošću (42:38), gosti odigravaju puno bolje u nastavku i na kraju slave sa 76:66. Najbolji u redovima gostiju Milko Bjelica sa 19 poena (7/11) i devet skokova, dok kod domaćina 26 poena (9/17) i četiri skoka Kevina Melsona.

Važnu pobjedu protiv izravnog konkurenta na ljestvici ostvario je i Artland, svladavši na domaćem parketu Bonn. Gosti su odlično odigrali u prvom dijelu (34:40), no u nastavku domaćini ,predvođeni Davidom Jacksonom sa 18 (7/8) i Tommy Lee Smithom sa 15 poena (7/9), dolaze do konačnih 77:65. Kod gostiju 14 poena (5/8) i osam skokova Johna Bowlera.

Nakon lošeg ulaska u sezonu, uzlaznu formu potvrdio je Bamberg, pregazviši u Frankfurtu domaće Skylinerse sa 81:48. Domaćini su katastrofalno ušli u susret, zabivši u prvoj četvrtini samo pet poena, a puno bolji nisu bili ni u sljedećih 10 minuta, tako da su na odmor otišli sa svega 17 postignutih poena, u usporedbi sa 37 gostiju! O igri domaćina dovoljno govori podatak da je najbolji strijelac bio Travon Levar Bryant sa 10 poena (3/9). Kod gostiju po 13 poena Garetta, Dockerya i Ensmingera.

Nakon nešto lošijih rezultata u posljednje vrijeme, Ulm je konačno dočekao svoju žrtvu. Bila je to momčad Nürnberga koja je Ulm napustila s 28 poena minusa, 86:58. Najbolji strijelac kod domaćina Jeff Gibbs sa 26 poena (11/13), uz pet skokova, dok je Wysocki ostvario double double od 10 poena (5/8) i 10 skokova. Kod gostiju 17 poena (6/13) Gioulekasa.

Derbi začelja igran je u Giessenu, gdje su snage odmjerili istoimeni domaćin i posljednjeplasirani gosti iz Karslruhea. Iako su domaćini sve samo ne u idealnoj formi, i takvi su bili prejaki za goste, kojima je ovo bio 18. uzastopni poraz. U slavlju domaćina 78:68 najbolji Roessler sa 18 (5/13) te Robert Maras sa 17 poena (7/8), dok kod gostiju 20 poena (9/16) Domonica Jonesa.