Gostima samo jedna pobjeda

Dalibor Kraljik • nedjelja, 18.02.2007.

Odigrano je pet utakmica 21. kola francuskoga košarkaškoga prvenstva. Jedino je Hyeres-Toulon, trenutno šesnaesti klub na prvenstvenoj tablici, uspio prirediti iznenađenje pobijedivši petoplasirani Orleans…

Pau-Orthez je na domaćem terenu igrao protiv Bourga, posljednje momčadi prvenstva. Domaćin je večeras bio apsolutno bolja momčad. Već u prvoj četvrtini dolazi do čak 20 poena razlike (31:11), da bi rezultatom 22:15 u drugoj četvrtini došao do +27 (53:26) na poluvremenu. U drugome poluvremenu Bourg pruža nešto bolju igru (17:15) i malo smanjuje veliku prednost domaće momčadi (68:43). I posljednja je četvrtina utakmice pripala Bourgu (26:25), dok je u konačnici utakmica završila pobjedom domaćina (93:69). Michael Wright je "ugradio" svojih 18 poena (6/7) u pobjedu Pau-Ortheza, dok je Silas Mills s 22 postignuta poena (8/12) bio najefikasniji igrač Bourga. Njegov je suigrač Ivan Grgat za 25 odigranih minuta postigao 11 poena (4/6) i osam skokova.

Šesnaesti je klub prvenstva, Hyeres-Toulon, iznenadio petoplasirani Orleans. Nakon prve četvrtine domaća momčad ima šest poena razlike (20:14), da bi još boljom igrom u drugoj četvrtini (24:15) imala 15 poena razlike na kraju prvoga poluvremena (44:29). Orleans nešto boljom igrom u trećoj četvrtini (18:16) smanjuje rezultatsku razliku (60:47). Posljednja je četvrtina završila bez pobjednika (14:14), ali ono što je važnije jest konačna pobjeda domaće momčadi (74:61). Laurent Legname je postigao 24 poena (8/13) za Hyeres-Toulon, a Terence Dials 17 poena (6/7) za Orleans.

U susretu su donjega dijela tablice igrali Dijon i Clermont. Dijon je izvrsno otvorio utakmicu pobjedom u prvoj četvrtini s 21 poenom prednosti (32:11). U slijedećoj četvrtini Clermont uspijeva koliko-toliko nadigrati Dijon i postići jedan poen više od domaćina (22:21) te tako smanjiti rezultat na 53:33. No, u sljedećoj četvrtini Dijon uzvraća s 23:22 i vraća rezultat na 21 poen prednosti (76:55). U posljednjih deset minuta utakmice gosti pokušavaju dostići Dijonovu prednost (26:17), ali je razlika ipak bila prevelika i u konačnici nedostižna (93:81). Najefikasniji kod Dijona, Maleye Ndoye s 22 poena, a najučinkovitiji T. J. Lux sa 17 poena (5/8) i 12 skokova. Erroyl Bing i Larry Owens su postigli po 13 poena za Clermont.

Cholet i Le Havre su odigrali utakmicu u kojoj je u nekoliko rezultatskih preokreta pobjednik odlučen tek u posljednjoj četvrtini. Le Havre je bolje započeo utakmicu i ušao rezultatskom prednošću u drugu četvrtinu (32:19). No, Cholet se vraća u utakmicu i s 26:12 dolazi u prednost na kraju prvoga poluvremena (45:44). Treća četvrtina donosi novi preokret; 25:23 za Le Havre i vodstvo na ulasku u posljednju četvrtinu (69:68). Gosti do kraja utakmice uspijevaju još malo povećati razliku (23:22) i otići kući s pobjedom (92:90). Nando De Colo je ubacio 22 poena za Cholet, a Joah Tucker isto toliko za Le Havre.

Paris je imao teži posao s posljednjeplasiranim Reimsom, nego je to bilo za očekivati. Prva je četvrtina otišla na stranu gostiju (23:19), ali domaćini do kraja prvoga poluvremena smanjuju rezultat na minimalni zaostatak (41:40). Tek je u trećoj četvrtini Paris uspio slomiti Reims (21:12) i povesti rezultatom 61:53. Reims se u posljednjoj četvrtini više ne uspijeva vratiti u utakmicu. Parižani su bili bolji (27:23) i u konačnici pobijedili rezultatom 88:76. Kod Parisa, Larry Stewart 20 poena (8/13) i 12 skokova, a kod Reimsa, Antoine Mendy 21 poen (8/15) i sedam skokova.

Francuska košarkaška liga, 21. kolo, rezultati:
Besancon - Gravelines 97:91, Roanne - Adecco ASVEL 87:84, Pau-Orthez - Bourg 93:69, Hyeres-Toulon - Orleans 74:61, Dijon - Clermont 93:81, Cholet - Le Havre 90:92, Paris - Reims 88:76.