Europa na koljenima

Dalibor Kraljik • utorak, 20.03.2007.

Večeras je na Cipru odigran četvrti po redu Fiba Eurokup All Star susret između momčadi Europe i momčadi Svijeta. Momčad Svijeta je pobijedila u sva tri do sada odigrana All Star susreta, a Hrvatsku su u večerašnjoj utakmici predstavljali Krešimir Lončar u momčadi Europe i sudac Davorin Nakić

Grad Lemesos na Cipru je večeras imao priliku ugostiti najbolje košarkaše Fiba Eurokupa koji su odmjerili snage u izabranim momčadima Europe i Svijeta. Momčad Europe su vodili trener Akasvayu Girone Svetislav Pešić i trener ciparskog AEL-a Igors Miglinieks. Za Europu su igrali: Tutku Acik (Türk Telekom), Sandis Valters (ASK Riga), Laurent Sciarra (JDA Dijon), Nikolaj Padius (Dinamo MR), Arvydas Cepulis (BC Šiauliai), Krešimir Lončar (Lokomotiv Rostov), Bekir Yarangume (Banvit BC), Artur Drozdov (BC Kijev), Milutin Aleksić (AEL Lemesos), Christian Drejer (VidiVici Bologna), Marc Gasol (Akasvayu Girona) i Sergej Liščuk (Azovmaš Mariupol).

Momčad Svijeta su predvodili trener VidiVicija iz Bologne Žare Markovski i trener Panioniosa Luka Pavičević. Za Svijet su nastupili: Marque Perry (Banvit BC), Curtis Millage (ASK Riga), Khalid El-Amin (Azovmaš Mariupol), Jeron Roberts (AEL Lemesos), Travis Conlan (Liege Basket), Ariel Mc Donald (Akasvayu Girona), Andre Hutson (Panionios Atena), Guilherme Giovannoni (VidiVici Bologna), Kennedy Winston (Panionios Atena), Erwin Dudley (Türk Telekom), Anthony Lux (JDA Dijon) i Travis Reed (BC Kalev).

Iako u sportskim priredbama ovakvoga tipa rezultat nikada nije posebno važan, ipak moramo reći da je, po imenima i dosadašnjem učinku košarkaša, momčad Svijeta u ovaj ogled ipak ušla kao blagi favorit.

U to smo se mogli uvjeriti već u prvoj četvrtini utakmice u kojoj je Svijet rezultatom 34:19 došao do značajne prednosti od 15 poena razlike. U drugoj se četvrtini Europa pokušava vratiti u utakmicu, ali rezultatom 26:25 tek neznatno smanjuje prednost Svijeta na kraju prvoga poluvremena (59:45).

U nastavku utakmice Europa pokušava dostići prednost momčadi Svijeta, ali očigledno je razlika Svijeta ostvarena u prvoj četvrtini bila ključna za konačni ishod ovogodišnjeg All Star susreta. Europa u prvoj četvrtini nastavka rezultatom 24:22 još malo smanjuje zaostatak za Svijetom (81:69), ali Svijet još uvijek ima značajnu prednost na ulasku u posljednjih deset minuta igre. Posljednja je četvrtina bila gotovo identična prethodnoj. Europa ju je dobila s 26:24, ali to je bilo dovoljno tek za neznatno ublažavanje četvrtoga uzastopnoga poraza u ogledima s momčadi Svijeta. Konačni rezultat: Svijet - Europa 105:95.

Najučinkovitiji u momčadi Svijeta Amerikanci Erwin Dudley (23 poena), Andre Hutson (14 poena, šest skokova), Marque Perry (14 poena, pet asistencija), Kennedy Winston (14 poena) i (slovenski) Amerikanac Ariel Mc Donald (13 poena). U momčadi Europe su bili najistaknutiji Ukrajinac Sergej Liščuk (15 poena), Litavac Arvydas Cepulis (12 poena), Francuz Laurent Sciarra (11 poena), te još jedan Ukrajinac Artur Drozdov (10 poena). Krešimir Lončar je u svojem trećem Fiba Eurokup All Star susretu igrao 13 minuta za momčad Europe i postigao osam poena (3/4) i dva skoka.

U natjecanju tricaša sudjelovali su Laurent Sciarra, Arvydas Cepulis, Jeron Roberts, Guilherme Giovannoni i košarkaš ENAD-a iz Nikozije, Cipranin Andreas Pilavas. Pilavas, jedini natjecatelj među tricašima koji nije igrao u večerašnjoj utakmici, bio je u finalu ovoga natjecanja bolji od igrača Europe Arvydasa Cepulisa.

U natjecanju u zakucavanju pobijedio je košarkaš AEL-a Ryan Randle nadmašivši domaće Tshombu Dukea iz Omonije, Isaaca Burtona iz Achilleasa te dvojicu natjecatelja francuskoga Slamnationa.

Najkorisnijim igračem Fiba Eurokup All Star susreta proglašen je košarkaš Türk Telekoma Erwin Dudley koji je večeras postigao 23 poena u pobjedi momčadi Svijeta.