Hrvatski vikend u Francuskoj

Branimir Korać • ponedjeljak, 26.02.2007.

Francuzi su ovog vikenda na rasporedu imali 22. kolo, a naši internacionalci koji nastupaju u tamošnjem prvenstvu pružili su vrlo dobre igre. Posebno se istaknuo Tomislav Ružić koji je briljirao u važnoj pobjedi Besancona kod Bourga...

Vodeća momčad francuskog prvenstva Roanne poražena je na teškom gostovanju kod Orleansa 95:90. U run&gun igri s gotovo 70 ispucanih šuteva za tri poena bolje su se snašli domaćini koji u završnici odnose pobjedu. Velike zasluge za pobjedu Orleansa idu Jermaineu Boyetteu koji je ubacio 32 poena dok je Benjamin Dewar dodao 17 poena. Kod gostiju Dewarick Spencer 32 poena (šest trica) i 13 skokova te Pape Badiane 16 poena i osam skokova.

Loša forma Nancyja se nastavlja. U ovom kolu gostovali su kod Gravelinesa i upisali poraz 87:75 u susretu u kojem nisu bili niti blizu pobjede. Domaćin je od samog početka držao rezultat pod kontrolom te je posve zasluženo slavio. Rickey Paulding sa 16 poena i Uche Nsonwu-Amadi s 22 poena predvodili su Gravelines u čijim je redovima Alen Trepalovac za 12 minuta ubacio tri poena (1/5) uz četiri skoka. Kod gostiju Maxime Zianveni 26 poena i 13 skokova te Daniel McClintock 18 poena.

Niz poraza momčadi s vrha nastavio je Chalon pravom katastrofom na gostovanju u Le Havreu 111:78. Le Havre je apsolutno nadigrao slabe goste koji su odigrali jednu od najlošijih utakmica ove sezone. Šut iz igre bio im je na 44 posto dok su domaćini šutirali sjajnih 56 posto. Kod Le Havrea nezaustavljivi bili su Joah Tucker s 25 poena i pet skokova te John Cox s 18 poena i sedam skokova. Kod gostiju Geoff Lear 15 poena i osam skokova te Terrell Everret 12 poena i pet skokova.

Strasbourg je očekivano slavio protiv Dijona 78:70. U posve izjednačenoj utakmici domaćin je tek u završnih deset minuta osigurao pobjedu protiv neugodnog suparnika. Aerick Sanders s 26 poena i sedam skokova te Chuck Eidson s 23 poena i pet skokova predvodili su Strasbourg dok su prva imena kod Dijona bili Laurent Sciarra s 26 poena (šest trica) i devet asistencija te T.J. Lux sa 16 poena i devet skokova.

Paris je izdržao 20 minuta kod Asvela, a onda je domaćin sjajnom igrom došao do pobjede. Na odmoru su gosti imali poen prednosti, no već treća četvrtina odlazi na stranu Asvela 30:12 što gosti više nisu mogli dostići. Pokušavali su se u utakmicu vratiti šutevima za tri poena, ali bili su iznimno neprecizni i šutirali tek 3/23. Najbolji kod Asvela bili su Rowan Barrett s 28 poena i Brian Greene s 26 poena i šest skokova. Kod Parižana Larry Stewart i Vladimir Petrović po 16 poena.

Lagan posao imao je i Le Mans protiv Toulona. Domaćin je cijelo vrijeme kontrolirao rezultat i imao desetak poena prednost da bi u završnici tu prednost i povećao te na kraju slavio s visokih 98:79. Sandro Nicević s 18 poena (7/11), pet skokova i sedam asistencija te Eric Campbell sa 17 poena i osam skokova bili su najbolji kod Le Mansa, a kod Toulona Derrick Obasohan 21 poen i Brian Brown 18 poena i šest skokova.

Nakon vrlo lošeg ulaska u sezonu, polako se budi Pau Orthez. U ovom kolu gostovao je kod Reimsa i slavio 91:86. Reims je igrao bolje u prvom poluvremenu i imao konstantno prednost, ali u nastavku susreta proradio je šut gostiju koji ubacuju 57 poena u drugom poluvremenu i odlaze do pobjede. Predvodili su ih C.C. Harrison s 21 poenom i Britton Johnsen s 18 poena i sedam skokova. Kod domaćina Antoine Mendy 20 poena i devet skokova te Thomas Andrieux 20 poena i šest skokova.

U derbiju začelja Besancon je u gostima svladao Bourg s visokih 96:76. Prvu četvrtinu domaćin je dobio 24:18, no nakon toga na terenu je bio samo Beancon koji uzima visoku pobjedu. Prvo ime susreta bio je Tomislav Ružić koji je ubacio 24 poena (9/15) uz 11 skokova dok je Jurica Ružić dodao 12 poena (5/9) i četiri skoka. Kod Bourga Ivan Grgat ubacio je 15 poena (7/10) uz osam skokova.

Francusko prvenstvo, 22. kolo:
Adecco Asvel - Paris BR 86:64, Le Havre - Chalon/Saone 111:78, Le Mans - Hyeres Toulon 98:79, Clermont - Cholet 56:59, Gravelines - Nancy 87:75, Strasbourg - Dijon 78:70, Bourg - Besancon 76:96, Reims - Pau-Orthez 86:91, Orleans - Roanne 95:90.