Geoplin Slovan - Zadar: Europske nade sve tanje

Ivor Krapac • subota, 10.03.2007.

Košarkaši Zadra doživjeli su neugodan poraz u borbi za peto mjesto NLB lige i plasman u Uleb kup u sljedećoj sezoni. Zadrani su u Ljubljani pali u susretu s Geoplin Slovanom, pretposljednjim na ljestvici, koji je do svoje treće ovosezonske regionalne pobjede stigao s 91:86. Obzirom na prikazano, potpuno zasluženo...

Zadrani večeras jednostavno nisu bili dovoljno koncentrirani i angažirani za uspjeh protiv momčadi koju bi, obzirom na kvalitetu i sve prikazano u dosadašnjem dijelu lige, ipak morali svladati. No, s nedovoljno ozbiljnim pristupom domaći su se pokazali kao pretvrd orah.

Na kraju, Ljubljančanima nisu zasmetale brojne izgubljene lopte (16), ni povremena crna razdoblja u igri - prednost u skoku (31-25), uz odličan dan Gašpera Vidmara pod obručem (22 poena, 12 skokova) i Davora Marcelića s vanjskih pozicija (23 poena, pet trica) bili su dovoljni za dolazak do slavlja. Momčadi Petra Popovića nisu pomogla 32 poena Carla Englisha, izostala je prava pratnja.

Zadrani su s pet ranih Englishovih poena otvorili utakmicu s 9:2 i u nastavku prve četvrtine držali rezultat pod svojom kontrolom, uz maksimalnu prednost nakon Čolakovog koša za 16:8 u sedmoj minuti. Slovan je ubrzo Marcelićevom tricom smanjio na 16:15, no do isteka prve dionice English je s još četiri poena pomogao svojoj momčadi da stigne do ponovno lagodnijih 22:17.

U drugoj četvrtini postalo je jasno da ovo neće ići tako glatko kako se prvotno činilo. Ulazak Gašpera Vidmara stvorio je puno problema i razotkrio propuh pod zadarskim obručem - Vidmar je bio glavni motor domaćih u potpunom povratku i preokretu u nešto više od četiri minute, uz zaključak košem i dodatnim bacanjem za Slovanovo vodstvo od 33:29.

Zvona za uzbunu tada se još nisu oglasila, no ni na to nismo morali dugo čekati. Nekoliko Zadrovih izgubljenih lopti, pet poena Jake Klobučara i Marcelićev zaključak s dva slobodna bacanja nakon Lalićeve tehničke (udaranje u reklamu kod klupe) odveli su Ljubljančane do prijetećih 42:33 u 18. minuti, što je bilo najveće vodstvo na bilo kojoj strani u ovoj utakmici.

Slika 1 od 1.

Do kraja prvog poluvremena Zadrani su ipak ublažili štetu, uz tricu Gečevskog i slobodna Englisha i Čolaka za smanjenje na 42:40. Kako je u dobrom dijelu druge četvrtine išlo, dva poena zaostatka bila su sasvim prihvatljiva.

Po povratku s velikog odmora na terenu se pojavio još motiviraniji i koncentriraniji Carl English, čijih je 13 poena (tri trice) bilo ključno u zadarskom odvajanju do 55:49 u 25. minuti. No, i domaći su imali svoje adute. Novak i razigrani Vidmar ubrzo su ih vratili u potpuni egal, da bi mini-serija Pankracija Baraća pred kraj treće četvrtine osigurala novi Zadrov nalet i vodstvo od 68:63 uoči završnih deset minuta.

Bez obzira na pet poena zaostatka, bilo je jasno da su domaći i dalje u igri. Sedam poena Preldžića, trica uz dodatno bacanje Klobučara i četiri poena Novaka donijeli su im novi povratak i vodstvo od 78:77 u 35. minuti, a nastavak u potpunom egalu prelomljen je s dvije uzastopne Marcelićeve trice za Slovanovo odvajanje na 87:81 minutu i pol do kraja. Marcela se, inače, do tih završnih minuta odmarao na klupi, domaći trener Aleksander Sekulič sjetio ga se na vrijeme...

Posljednje Zadrove šanse za izbjegavanje poraza nestale su sa samo jednim pogođenim od tri slobodna bacanja Hrvoja Oršulića za smanjenje na 87:84 desetak sekundi do kraja, što je bilo jednostavno premalo za zadržavanje na životu. Moore je u nastavku bio miran s crte i povisio na 89:84, a Preldžić u zadnjoj sekundi polaganjem doveo Slovan do završnih 91:86, tek treće ovosezonske pobjede u regionalnoj ligi.