Solidni francuski Hrvati

Dalibor Kraljik • četvrtak, 29.03.2007.

Odigrane su utakmice 26. kola francuskoga košarkaškoga prvenstva u kojima nije bilo većih iznenađenja, osim poraza Choleta u gostima kod Reimsa. Nancy je i dalje vodeća momčad prvenstva, a u stopu ga prate Roanne i Chalon/Saone. Hrvatski su košarkaši imali solidne učinke…

Reims - Cholet
Reims, posljednji klub na prvenstvenoj ljestvici igrao je protiv Choleta, momčadi gornjega djela tablice. Reims je momčad koja je ove sezone uspjela ostvariti tek četiri pobjede i dvadeset i jedan poraz, te je svaka momčad koja igra protiv Reimsa favorit.

Cholet je u ovoj utakmici bio jedan od tih favorita, ali nije uspio opravdati svoju ulogu. Domaći su poveli već u prvoj četvrtini (22:17) da bi na poluvremenu došli do 11 poena prednosti (42:31).

U trećoj je četvrtini Reims i dalje bolji i sa 16:15 povećava vodstvo na +12 (58:46). Nije Choletu pošlo za rukom dobiti niti posljednju četvrtinu. Reims je bio bolji (15:12) i zasluženo pobjedio s konačnih 73:58.

Senegalac Niang Mouhamadou je postigao 15 poena i osam skokova za pobjedu domaće momčadi, dok je Taj Gray sa 14 poena i pet skokova bio najefikasniji u momčadi Choleta.

Roanne - Pau-Orthez
Drugoplasirani Roanne je odigrao tešku utakmicu sa šestoplasiranim Pau-Orthezom. Gosti su poveli u prvoj četvrtini s 23:20, da bi domaći s 28:18 u drugoj preokrenuli rezultat u svoju korist (48:41).

U prvoj se četvrtini nastavka igre Pau-Orthez s 26:23 približio Roanneu na samo četiri poena zaostatka (71:67). Posljednja je četvrtina ostavila mogućnosti za obje momčadi; Roanne je mogao potvrditi svoju pobjedu, dok je Pau-Orthez imao priliku dostići i prestići rezultat. Dogodilo se to da je Pau-Orthez s 24:21 dostigao rezultat, ali samo na jedan poen razlike (92:91) što je Roanneu bilo dovoljno za novu prvenstvenu pobjedu.

Zasigurno najzaslužniji za pobjedu domaće momčadi jest Marc Salyers sa izvrsnim učinkom od 30 poena, 13 skokova i pet asistencija. Na drugoj je strani Michael Wright bio tek nešto slabiji postigavši 25 poena i osam skokova.

Bourg - Chalon/Saone
Pretposljednji je Bourg ugostio trećeplasirani Chalon/Saone. U ovoj je utakmici bilo teško očekivati bilo kakvo veće iznenađenje, a da ga neće niti biti pokazali su gosti već u prvome poluvremenu; 28:14 u prvoj četvrtini i 23:17 u drugoj za +20 na poluvremenu (51:31).

U drugome djelu ista slika; 24:18 i 23:19 za konačnih 98:68 i očekivanu pobjedu Chalon/Saonea. Brian Swift je ubacio 13 poena za Bourg, a John Best 20 za gostujuću momčad.

Ivan Grgat je igrao 23 minute za Bourg, uz postignutih 11 poena (4/8) i dva skoka.

Hyeres-Toulon - Besancon
Susjedi na tablici, Hyeres Toulon (15.) i Besancon (16.) su u ovome kolu odigrali međusobni susret. Gosti su daleko bolje krenuli u utakmicu dobivši prvu četvrtinu s 25:18. U drugoj su još pridodali 24:19 za 49:37 na isteku prvih dvadeset minuta igre.

U drugom se poluvremenu domaća momčad budi. Dobiva treću četvrtinu s 24:18 i smanjuje na 61:67, da bi sa 31:16 u posljednjoj četvrtini u potpunosti nadigrala goste i pobijedila s 92:83.

Derrick Obasohan je ubacio fantastičnih 36 poena i postigao pet skokova za domaću ekipu, dok je Sean Colson s 25 postignutih poena i pet skokova bio najučinkovitiji igrač gostujuće momčadi.

Tomislav Ružić je odigrao 22 minute i postigao 10 poena (4/6) i šest skokova za Besancon, dok je njegov suigrač Jurica Ružić za 18 minuta postigao pet poena (2/5) i dvije asistencije.

Strasbourg - Clermont
Četvrti Strasbourg je ugostio deset mjesta lošije plasirani Clermont. Dobio je prvu četvrtinu s 21:18, a drugu izgubio s 23:17, što je bilo dovoljno za prednost Clermonta od tri poena (41:38),

No, u trećoj četvrtini Strasbourg ponovno preuzima konce igre. Pobjeđuje s 24:17 i preuzima vodstvo (62:58) te ga do kraja utakmice više ne ispušta. U posljednjoj je četvrtini bilo 27:17, odnosno, konačnih 89:74 za Strasbourg.

Michael Smith je postigao 22 poena i šest skokova za Strasbourg, a Tony Skinn 23 poena za Clermont.

Gravelines - Le Havre
Gravelines (13-12) i Le Havre (12-13) su dvije gotovo izjednačene momčadi u kojoj je bilo teško prognozirati pobjednika, iako je mala prevaga na Gravelinesvoj strani zbog domaćeg parketa. Međutim, Le Havre se nije uopće preplašio ovoga gostovanja. To je pokazao već u prvoj četvrtini (25:21), da bi u drugoj s 24:15 dodatno povećao prednost (49:36).

U prvoj četvrtini nastavka Gravelines s 22:13 smanjuje rezultat na samo četiri poena zaostatka (58:62), ali u posljednjih deset minuta igre nije imao snage preokrenuti rezultat. Le Havre je bio bolji (25:18) i zasluženo pobijedio rezultatom 87:76.

Najučinkovitiji kod Gravelinesa Uche Nsonwu-Amadi s 18 poena i 11 skokova, a kod Le Havrea John Cox i Gay Sherman s identičnim učinkom od 18 poena i tri skoka.

Orleans - Nancy
Petoplasirani je Orleans na svojem parketu ugostio Nancy, vodeću momčad prvenstva. Bilo je za očekivati da će Orleans imati stanovitih problema s izvrsnom momčadi Nancya, ali nije bilo za očekivati da će Orleans biti poražen s tako velikim rezultatom.

U prvoj se četvrtini Orleans još držao (26:30), ali je već u drugoj Nancy s 32:6 otišao na 30 poena razlike na kraju prvoga poluvremena (62:32). U trećoj četvrtini domaći opet ostaju ispod dvoznamenkastog broja poena (tek osam), dok su gosti postigli deset više (18) i došli na „vrućih“ +40 (80:40). Kad se Orleans probudio, utakmica je već bila gotova jer je solidnih 29:18 u posljednjoj četvrtini bilo premalo za konačni poraz od 29 poena razlike (98:69).

Lorenzo Gordon je sa 16 poena i deset skokova bio najbolji igrač poražene momčadi, dok je Daniel McClintock postigao 19 poena i pet skokova za pobjedu Nancya.

Adecco ASVEL - Dijon
Asvel i Dijon, ovosezonskim učinkom (13-12) u potpunosti izjednačene momčadi igrale su međusoban susret. Asvel je poveo s 22:19, a s 23:20 u drugoj četvrtini udvostručuje svoju prednost (45:39).

U prvoj četvrtini nastavka domaći su ponovno bolji (19:17) i povećavaju prednost na 64:56. Dijon je pokušavao dostići Asvelovu prednost, ali jedino što je uspio u posljednjoj četvrtini igre jest rezultatom 17:16 samo smanjiti konačni rezultat na 80:73.

Najbolji kod Asvela Rowan Barrett s 19 poena i šest skokova, a kod Dijona Maleye Ndoye s 20 poena i sedam skokova.

Le Mans - Paris
Domaći je Le Mans na svojem parketu ugostio momčad iz francuske metropole. Parižani su dobili prvu četvrtinu (21:19), ali su već lošom igrom u drugoj (9:24) počeli rezultatski zaostajati za domaćinom (43:30).

U prvoj četvrtini nastavka Le Mans igra još bolje. Dobiva četvrtinu s 23:11 i odlazi na za Paris dalekih +25 (66:41). Gosti su u posljednjih deset minuta utakmice nešto boljom igrom nadmašili domaćina (19:16), ali je Le Mans rezultatom 82:60 zasluženi pobjednik ovoga dvoboja.

Kenny Gregory je postigao 23 poena i pet skokova za Le Mans, a Georgi Joseph 14 poena i sedam skokova za Paris. Sandro Nicević je igrao 18 minuta u dresu Le Mansa i postigao osam poena (4/7).