Zimski sportovi

Doživotna suspenzija austrijskim olimpijcima

Maja Giljanović • četvrtak, 26.04.2007.

IOC (Međunarodni olimpijski komitet) donio je odluku kojom je postavljen presedan u dosadašnjoj praksi Suda u švicarskoj Lausanni, a tiče se kažnjavanja sportaša umiješanih u doping-skandale...

Sve je počelo 18. veljače 2006. racijom talijanskih policajaca u dijelu olimpijskog sela (pokraj Torina) u kojem su bile sobe austijskih skijaša-trkača te biatlonaca. Razlog je bila anonimna dojava o boravku na ZOI ozloglašenog bivšeg trenera austrijske reprezentacije Mayera unatoč izričitoj zabrani (prognan nakon afere sa zabranjenim kemijskim preparatima 2002. u Salt Lake Cityju), a rezultirala je inkriminirajućim nalazima.

Sobe sportaša su, naime, obilovale injekcijama, iglama, vrećicama krvi, fiziološkim otopinama, uređajima za mjerenje razine hemoglobina što je navodilo na zaključak da su Tauber, Pinter, Eder, Diethart, Perner te Rottmann sudjelovali u nedopuštenim transfuzijama kisikom obogaćene krvi.

Vezane vijesti

Šestorka je podvrgnuta testiranju koje, međutim, nije dalo pozitivne nalaze pa im je nastup dopušten dok se Mayer bacio u bijeg, dokopao austrijske granice te se opkoljen zabio automobilom u policijske barikade nakon čega je prevezen u psihijatrijsku kliniku.

Austrijanci su, inače, od samog izbijanja afere isticali nedužnost, a jedan od optuženih, skijaš-trkač Tauber je najavio žestoku borbu protiv MOK-a jer "nigdje u pravilnicima ne piše da ne mogu posjedovati po njima inkriminirajuće, a zapravo posve nevine pronalaske".

Optuženici su odbili pojaviti se u Lausannei, a nakon punih četrnaest mjeseci odluka Suda je po prvi put u povijesti - doživotna suspenzija. Rezultati postignuti u Torinu će se poništiti (nisu, doduše, osvajali odličja), a gube i mogućnost akreditacije za buduće OI bilo u svojstvu trenera, dužnosnika ili nečeg trećeg.

Drastičnost kazne je objašnjena iznimno otežavajućom okolnosti odnosno sudjelovanjem u zavjeri, a zanimljivo je da je ovaj slučaj presedan i po tome što je osuda stigla poslije negativnih doping nalaza. Istraga još uvijek traje, a sledeći će se mjesec raspravljati o ulogama trenera, liječnika te dužnosnika austrijske reprezentacije.

Direktor Austrijskog skijaškog saveza Schrocksnadel je odbacio ikakvu odgovornost vodstva Saveza te je najavio pokretanje vlastite istrage nakon koje će se znati više o sudbini osramoćenih sportaša. Kaza MOK-a se, naime, odnosi samo na Olimpijske igre dok su ostala natjecanja pod ingerencijom Međunarodnog skijaškog saveza i interno samih Austrijanaca.

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!