Neizvjesno i na vrhu i na dnu

Branimir Korać • četvrtak, 26.04.2007.

26. kolo Druge HNL nije ponudilo rezultate koji bi raščistili situaciju na vrhu i na dnu ljestvice. Kandidati za Prvu HNL Zadar, Inter i Hrvatski dragovoljac ubilježili su po tri boda dok je na samom dnu ljestvice izvjesno tek da Bjelovar i Čakovec više nemaju šanse za ostanak...

Vodeći Zadrani rutinski su u Stanovima svladali slabi Bjelovar 2:0. Sve što je vrijedilo vidjeti dogodilo se u prvih 45 minuta kada su postignuta i oba pogotka. U 14. minuti Mitrović je lijepo ubacio loptu za Burčula koji nije imao težak posao proslijediti ju u mrežu. Nakon postignutog pogotka gotovo da i nije više bilo igre. Tek u 43. minuti Tadić povisuje na 2:0 i to je bilo sve. Prije i poslije drugog gola Zadar je mirnom igrom čuvao vodstvo dok Bjelovar nije imao snage i znanja ozbiljnije zaprijetiti.

Derbi kola igran je u Zaprešiću gdje je Inter ugostio Croatiju Sesvete. U odličnoj utakmici gosti su dva puta imali vodstvo, ali sva tri boda ostala su u Zeprešiću. Već u drugoj minuti domaći vratar Brašnić teško griješi, a iskusni Vlado Petrović to kažnjava i dovodi Sesvećane u vodstvo. Nakon odbijanca pao je i drugi gol. U 14. minuti gostujući vratar Staneković nije uspio uhvatiti loptu nakon udarca već ju kratko odbiti samo do Gulića koji poravnava. Dva rana pogotka smirila su situaciju na terenu i tek početkom drugog dijela lopta je u mreži. U 60. minuti u dvojbenoj situaciji rušen je Petrović, Šupraha je pokazao na 11 metara, a precizan je bio Zdravko Popović. Deset minuta kasnije još jedna dvojbena situacija. Ovaj put u gostujućem šesnaestercu pada Skulić te Šupraha svira novi kazneni udarac. Gulić je precizan za 2:2. Do kraja susreta obje momčadi krenule su po pogodak svjesne da im bod malo znači. Tako u 85. minuti Skulić pronalazi usamljenog Šarića koji je priseban i dovodi Inter u vodstvo 3:2.

Hrvatski dragovoljac dugo je lomio otpor Naftaša HAŠK-a i na kraju ipak slavio 2:0. Sve do 57. minute domaćin se mučio, stvorio niz prilika, ali nije postigao pogodak. Onda nakon prekida Perak gađa glavu Marasa koji konačno pogađa za 1:0. Dvije minute kasnije nova velika prilika za Dragovoljac, ali Čingelov udarac pogađa gredu. U samoj završnici prvo ime susreta Alen Maras rješava pitanje pobjednika. Ponovno je Perak izveo ubačaj iz prekida, a Maras je glavom poslao loptu iza leđa Radoša.

Moslavina je u Kutini tražila važnu pobjedu u borbi za ostanak u susretu sa Solinom. Jaki gosti nisu impresionirali, ali domaćin ipak nije došao do tri boda. U 12. minuti Moslavina je došla do vodstva. Udarac Mađarića zaustavila je greda, a na odbijenu loptu natrčava Barač i dovodi Kutinjane u vodstvo. Moslavci promašuju niz prilika i gosti to kažnjavaju u 70. minuti. Marinović je iskoristio neodlučnost moslavačke obrane i poravnao na 1:1, a deset minuta kasnije Vučemilović-Grgić dovodi Solin u vodstvo. Priča o propuštenim prilikama u tih deset minuta dobila je na snazi, ali ipak domaćin u samoj završnici spašava barem bod pogotkom Cerovečkog s 11 metara.

Čakovčani su konačno pronašli "mušteriju". Sušu rezultata prekinuli su na svom travnjaku svladavši s visokih 3:0 Imotski. Verć odavno domaćin se oprostio s drugoligaškim statusom dok je Imotski u sigurnoj zoni, ali bez šanse za Prvu HN tako da je susret protekao u mirnoj igri u kojoj su ipak ambiciozniji bili domaćini. U 30. minuti Škvorc koristi pogrešku gostujućeg vratara Marušića, koji je među vratnicama zamijenio iskusnog Čovića, i dovodi Čakovec u vodstvo. Isti igrač povisio je na 2:0 u 63. minuti dok je konačnih 3:0 postavio Šoltić u 86. minuti.

Važnu pobjedu izborila je Koprivnica koja je na svom stadionu svladala Pomorac 3:2. Koprivničani su odigrali vrlo dobrih 45 minuta i poveli već u prvom dijelu 2:0 čime su praktički riješili utakmicu. U 12. minuti Ogrizović iz jedanaesterca dovodi domaćina u vodstvo, a neposredno prije odlaska na odmor u 44. minuti Filipović podiže na 2:0. U drugom poluvremenu Pomorac igra bolje i u 64. minuti iz jedanaesterca preko Karabogdana smanjuje. Deset minuta kasnije Marošević postiže važan gol i vraća Koprivnicu na plus dva, 3:1, a u 84. minuti Lukunić je tek smanjio na 3:2. U samoj završnici Pomorac je mogao do boda, ali udarac Karabogdana zaustavila je greda.

Mosor i Vukovar nalaze se u grčevitoj borbi za ostanak i obje momčadi tražile su pobjedu. Vukovarci su tražili barem bod, uspješno se branili sve do sudačke nadoknade, ali onda dolazi trenutak nepažnje i Mosorani uzimaju sva tri boda. Nuić je lijepo ubacio, a Gruica zaboravljen pogađa za pobjedu domaćina koja im gotovo garantira ostanak u Drugoj ligi.

Pobjedu vrijednu ostanka upisala je i Marsonia koja je u Slavonskom Brodu ugostila Belišće i slavila 2:0. Susret puno važniji za Brođane koji su to i pokazivali na travnjaku te na kraju zasluženo slavili. U 19. minuti u vodstvo ih je doveo Švarić da bi konačnih 2:0 postavio Mikulić u 67. minuti.

Druga HNL, 26. kolo:
Zadar - Bjelovar 2:0,Inter - Croatia Sesvete 3:2, Hrvatski dragovoljac - Naftaš Hašk 2:0, Moslavina - Solin 2:2, Čakovec - Imotski 3:0, Koprivnica - Pomorac 3:2, Mosor - Vukovar 1:0, Marsonia - Belišće 2:0.