Zimski sportovi

Česi u četvrtfinalu unatoč porazu

Branko Barić • ponedjeljak, 07.05.2007.

Česi i Slovaci danas su potvrdili ulazak u četvrtfinale, a Šveđani i Rusi nastavili s pobjedničkim navikama na Svjetskom prvenstvu u hokeju na ledu koje se održava u Rusiji...

Česi su izgubili utakmicu protiv Kanade u produžetku, ali zahvaljujući tom bodu ipak su osigurali prolazak u četvrtfinale i time izbjegli da ubilježe svoj najgori rezultat na svjetskim prvenstvima od 1930.

Zidlicky je doveo Čehe u vodstvo u prvoj trećini, a Kanađani su izjednačili početkom druge nakon jedne zaista bizarne situacije. McClement je zabio pogodak nakon što se čula zviždaljka zbog koje je češka obrana zastala, ali problem je bio što je zvižduk došao iz gledališta, pa je unatoč brojnim prosvjedima pogodak priznat.

Plekanec vraća Čehe u vodstvo na asistenciju Vybornyja i druga trećina završava rezultatom 2:1. Staal zabija za drugo izjednačenje, no Olezs 15 minuta prije kraja svojim golom potvrđuje četvrtfinale. Shane Doan svojim petim pogotkom na turniru uspijeva odvesti utakmicu u produžetak, ali Česima je toliko željeni bod već na kontu... Tako opušteni primaju gol već u 23. sekundi produžetka, strijelac je ponovno Staal.

Nakon velike jučerašnje pobjede nad Češkom, Slovaci su i danas ubilježili važnu pobjedu protiv Bjelorusa. Bjelorusima je igrala samo pobjeda da bi ostala u igri za četvtfinale, i na koncu nisu uopće bili daleko od nje. Slovaci su poveli sredinom prve trećine trećim pogotkom Zdena Chare na ovom prvenstvu. Bjelorusi uspijevaju izjednačiti do kraja trećine golom Ugarova i na odmor se odlazi s 1:1.

Početkom druge trećine kreće show Mariana Gaborika koji u razmaku od dvije minute dva puta šalje pločicu u mrežu Mezina i donosi Slovacima prednost od 3:1. Bjelorusi se ne predaju i zgodicima Antonenka i Glotsova vraćaju susret na početak.

Bjelorusi očajnički pokušavaju u trećoj trećini doći do pobjedonosnog pogotka što im nikako ne uspijeva. U posljednjoj minuti vade i vratara budući da im remi ništa ne znači, ali posljedica toga je da Demitra šalje pločicu u praznu mrežu i donosi Slovacima i drugu pobjedu u dva dana.

Skupina F: Češka – Kanada 3:4 (1:0, 1:1, 1:2, 0:1), Slovačka – Bjelorusija 4:3 (1:1, 2:2, 1:0)

Slika 1 od 2.

Domaćini nastavljaju sa svojim stopostotnim učinkom. Danas je bez većih problema pala i Švicarska.Već nakon prve trećine Rusi su došli do 2:0 golovima Zinovieva i Kovalčuka, no ono što je obilježilo ovaj period je pogubeljni nasrtaj Ovečkina na Wirza, zbog koje je Rus isključen do kraja utakmice. Sredinom druge trećine Zaripov zabija za 3:0 i defintivno prelama utakmicu. Streit smanjuje na 3:1 prije odlaska na drugi veliki odmor.

Posljednja trećina se igra u prijateljskom ozračju, s čak pet pogodaka i samo dva isključenja. Za Ruse su zabili Markov, Frolov i Šastlivi, za Švicarce di Pietro i Reichert.

I Šveđani imaju nakon četiri kola svih 12 bodova, pa će sutrašnji okršaj s Rusima odlučiti o prvoplasiranom u skupini E. Danas su svladali Fince, za što im je bio dovoljan samo jedan gol Akermana u prvoj trećini. Švedski vratar Backlund bio je junak utakmice s 38 obrana i netaknutom mrežom nakon 60 minuta igre.

Skupina E: Rusija – Švicarska 6:3 (2:0, 1:1, 3:2), Švedska – Finska 1:0 (1:0,0:0,0:0)