Dragovoljci bez Prve HNL

Branimir Korać • ponedjeljak, 14.05.2007.

Inter ili Zadar, tko će izravno u Prvu HNL, a tko u dodatne kvalifikacije? Moslavina ili Marsonia, tko napušta društvo drugoligaša? Preostale su jedino te dvije dvojbe, Hrvatski dragovoljac porazom protiv Croatia Sesveta izbacio se iz igre za povratak u elitno društvo hrvatskog nogometa...

Hrvatski dragovoljac i iduće sezone prvoligaški nogomet gledat će samo na malim ekranima. Dragovoljci su nakon kiksa protiv Vukovara, izgubili i od Croatia Sesveta 2:1 i tako potpuno ispali iz igre za ulazak u Prvu HNL. U borbenoj, ali ne posebno kvalitetnoj utakmici Sesvećani su odigrali pošteno odbacivši svaku mogućnost oko puštanja koja se često spominjala proteklih tjedana. Hrvatski dragovoljac poveo je u 50. minuti pogotkom glavom Marasa, no tek desetak minuta "gosti" su bili u vodstvu. U 60. minuti Vlado Petrović iznuđuje jedanaesterac koji realizira Zdravko Popović. Dragovoljci se potpuno otvaraju i kreću po drugi pogodak, a Sesvećani to u samoj završnici kažnjavaju. U 89. minuti Jurakić je bio brži od vratara Vidakovića, gurnuo je loptu do Popovića koji ju šalje u praznu mrežu.

Inter je u Zaprešiću imao lagan posao protiv slabog Čakovca i upisao je laganu pobjedu 4:0 kojom dolazi u situaciju da mu treba samo bod u zadnjem kolu za osiguranje prvog mjesta. Skromni gosti pokleknuli su već u 14. minuti. Dobru akciju poveo je Kukec, odradio najveći dio posla, a Gulić rutinski pogodio mrežu. Do kraja prvog dijela Inter je propustio niz izglednih prilika za povećanje vodstva koje je uslijedilo u 58. minuti kada Skulić podiže na 2:0 da bi sve riješio tri minute kasnije svojim drugim pogotkom Bernard Gulić. U posljednjim trenucima susreta lopta i četvrti put ulazi u mrežu najboljeg Čakovčana vratara Pavića, a strijelac je bio Ernard Skulić.

Očekivano je slavio i Zadar u Imotskom svladavši domaćina 4:2. Imoćani su odlično odradili prvi dio sezone, no u drugom dijelu forma im je drastično pala, uslijedili su porazi i o Prvoj HNL nije se više moglo niti sanjati. Motiviraniji Zadrani odlično su otvorili utakmicu i već nakon 13 minuta vodili 2:0 pogocima Tomasova. Nakon visokog vodstva gostiju, Imoćani su krenuli u napad, pokušali doći do pogotka, ali nije im to polazilo za nogom. U 61. minuti Zadar je poveo 3:0 preko Terkeša. Čime je susret riješen. Domaćin je uspio smanjiti golom Glavaša u 67. minuti, no u 81. Burčul ponovno trese mrežu Čovića. U samoj završnici susreta Hrvatin Gudelj lijepim golom smanjio je na konačnih 4:2. Zadrani su ovom pobjedom osigurali u najmanju ruku kvalifikacije za Prvu HNL.

U goloj borbi za ostanak Mosor je svladao Koprivnicu 4:3. Ovom pobjedom Mosorani su osigurali status drugoligaša i iduće sezone dok je Koprivnica ispala iz lige kolo prije kraja. U četvrtoj minuti Rodić je doveo Mosor u vodstvo da bi krajem prvog i početkom drugog dijela Čulić i Obilinović povisili na 3:0. Tada se činilo da je sve riješeno, no gosti nisu mislili tako. Tepurić je u 64. minuti smanjio na 3:1, Rodić uzvratio za 4:1 u 76. da bi u posljednjih 15 minuta Grdić i Vuković posve približili Koprivnicu smanjivši na 4:3. Unatoč napadima gostiju u samoj završnici, promjene nije bilo i Mosorani su proslavili ostanak u Drugoj HNL.

Slika 1 od 1.

Belišće i Pomorac odigrali su susret bez ikakvog značaja i podijelili bodove igravši 2:2. U mirnoj utakmici Belišćani su poveli preko Kolarića u 27. minuti da bi sve preokrenuli Petrović i Bošnjak do 60. minute. Ipak u samoj završnici, u sudačkoj nadoknadi, Hrvoje Sunara griješi i udarac Hodonja iz prekida završava u mreži za konačnih 2:2.

Značaja nije imao niti susret u Bjelovaru između istoimenog domaćina i Solina. Bjelovarci su odavno "osigurali" status trećeligaša, a Solin nije niti imao briga oko osiguranja ostanka. Gosti su se pokazali kao kvalitetnija ekipa i očekivano slavili 4:1. Sve je riješeno već u prvih pola sata igre kada gosti golovima Kapitanovića, Marinovića i Rogerija dolaze do visokih 3:0. Na ulasku u posljednjih deset minuta susreta Ismaili je smanjio na 3:1 da bi konačnih 4:1 u sudačkoj nadoknadi postavio Jurčić.

Važan meč u borbi za ostanak igran je u Vukovaru gdje je gostovala Marsonia. Pobjednik je definitivno osiguravao ostanak u ligi i obje momčadi postavile su se s nakanom da uzmu tri boda. U početnoj fazi susreta, u prvih pola sata Vukovar je s dva pogotka mladog Erića došao u ugodnu situaciju, no Mikulić je golom u 41. minuti smanjio na 2:1 i osigurao gostima nadu uoči nastavka. Međutim ona je kratko trajala. U prvih deset minuta drugog dijela Amidžić i Bratić podižu na 4:1 i donose domaćinu tri boda. U posljednjih deset minuta prvo je Milas povisio na 5:1 da bi konačnih 5:2 postavio Panić u 89. minuti. Vukovarci su ovom pobjedom osigurali status drugoligaša i iduće sezone dok Marsoniji za to treba barem bod u posljednjem kolu.

Naftaš Hašk također je osigurao status drugoligaša i iduće sezone. U susretu s Moslavinom trebao mu je za to bod i uzeo ga je igravši 2:2 što Kutinjane stavlja u vrlo tešku situaciju. Na poluvremenu su gosti imali prednost zahvaljujući golovima Župarića i Cerovečkog nakon što je Naftaš rano poveo preko Gaćeše. Ipak već početkom drugog dijela domaćin poravnava golom Jurjevića s 11 metara.

U posljednjem kolu u središtu pozornosti bit će Zagreb, Zadar, Kutina i Slavonski Brod. U borbi za vrh u Zagrebu Inter kod Hrvatskog dragovoljca mora uzeti barem bod čime bi osigurao prvo mjesto. Na drugom mjestu prijete im Zadrani koji pak dočekuju Vukovar i tražeći pobjedu sigurno će jednim uhom biti u Sigetu. Na dnu je isto tako jednostavna računica. Marsonia u Slavonskom Brodu dočekuje Croatiju iz Sesveta i s bodom osigurava ostanak u drugoligaškom društvu. S druge strane Moslavina će u Kutini tražiti pobjedu protiv Imotskog i nadati se porazu Marsonije što bi ih ostavilo u statusu drugoligaša. Posljednje kolo na rasporedu je u nedjelju u 17 sati.

Druga HNL, 29. kolo:
Mosor - Koprivnica 4:3, Belišće - Pomorac 2:2, Bjelovar - Solin 1:4, Imotski - Zadar 2:4, Inter - Čakovec 4:0, Vukovar '91 - Marsonia 5:2, Croatia Sesvete - Hrvatski dragovoljac 2:1, Naftaš Hašk - Moslavina 2:2.