Košarka
Gomeljski dodao još tri naslova
Branimir Korać • petak, 01.06.2007.
Europska košarkaška prvenstva 1963., 1965. i 1967. godine nisu donijela ništa novog. Sovjetski Savez i dalje je bio nedodirljiv, u svoje vitrine spremio je tri nova naslova, a novog rivala dobio je u Jugoslaviji koja je zauzela značajnije mjesto na košarkaškoj karti...
Eurobasket 1963.
Eurobasket 1963.
1. Sovjetski Savez
2. Poljska
3. Jugoslavija
4. Mađarska
.
5. Bugarska
6. Istočna Njemačka
7. Španjolska
8. Belgija
9. Izrael
10. Čehoslovačka
11. Rumunjska
12. Italija
13. Francuska
14. Finska
15. Turska
16. Nizozemska.
1963. godine Europsko prvenstvo organizirala je Poljska, a susreti su igrani u Wroclawu. Očekivao se veliki okršaj tada prvih favorita za naslov Sovjetskog Saveza i Jugoslavije, međutim Jugoslavija nije uspjela ući u finale te se morala zadovoljiti broncom.
16 reprezentacija u prvoj fazi natjecanja bilo je smješteno u dvije skupine nakon čega se išlo u nokaut fazu. U skupini A bilo je neizvjesno do posljednjeg kola tko će u polufinale. Jugoslavija je već osigurala bila prvo mjesto i mjesto u polufinalu, međutim drugi polufinalist nije bio poznat. Bugari su u posljednje kolo ušli s pobjedom više nego Mađari, ali i s teškom utakmicom s Jugoslavijom pred sobom. U tom dvoboju Jugoslavija odnosi pobjedu 76:66 i Mađarima daje drugu poziciju u skupini.
U skupini B sve je proteklo u dominaciji Sovjetskog Saveza i Poljske. Od prvog kola bilo je jasno kako su ove dvije reprezentacije prevelik zalogaj za ostatak društva i s lakoćom su dohvatili prva dva mjesta. U međusobnom dvoboju koji je odlučivao o prvom mjestu u skupini Sovjetski Savez bio je bolji 64:54. Polufinale nisu uspjeli izboriti Španjolci koje je predvodio sjajni Emiliano Rodriguez, nezadrživi 185 centimetara visok bek madridskog Reala.
I kada se očekivalo veliko finale Sovjetskog Saveza i Jugoslavije, Poljaci su odigrali sjajnu utakmicu u polufinalu i predvođeni Arenton, Frelkiewiczem i Lopatkom odnijeli pobjedu 83:72. U drugom polufinalu Sovjetski Savez je pregazio Mađarsku s 89:51 briljantnom igrom u drugom poluvremenu koje su dobili čak s 51:24.
Finalni dvoboj otišao je na stranu Sovjetskog Saveza. U nervoznom susretu Sovjeti su u prvom poluvremenu već došli do plus 19 i na kraju slavili 61:45. Brncu je uzela Jugoslavija razbivši demoralizirane Mađare 89:61 iako su Mađari vodili na poluvremenu s minimalnih 39:38.
Najbolji strijelac Eurobasketa ponovno je bio Radivoj Korać s 26.5 poena po susretu dok je prvu službenu titulu MVP-a ponijela španjolska zvijeida Emiliano Rodriguez.
Emiliano Rodriguez
Rodriguez je jedan od najboljih španjolskih košarkaša svih vremena i prva prava španjolska košarkaška zvijezda. Ubojito napadačko oružje, nositelj igre madridskog Reala godinama i jedan od najzaslužniji za brojne trofeje koje je Real u tom razdoblju osvojio.
Rođen je desetog lipnja 1937. godine u San Feliz de Toriju, a karijeru je započeo u lokalnom Aismalibaru gdje je igrao sve do 1959. godine. 1959. godine prelazi u madridski Real gdje igra do kraja karijere 1973. godine.
S Realom je niza trofeje od 1961. godine pa sve do kraja sezone osvojivši svake godine barem jedan trofej. Prvak Španjolske bio je 12 puta, osam puta osvajao je Kup Španjolske, četiri puta Kup prvaka, a u dva finala Kupa prvaka proglašavan je i MVP-om. U dresu reprezentacije nastupao je 175 puta, a danas je predsjednik veteranske momčadi Reala.
Eurobasket 1965.
Eurobasket 1965.
1. Sovjetski Savez
2. Jugoslavija
3. Poljska
4. Italija
5. Bugarska
6. Izrael
7. Čehoslovačka
8. Grčka
9. Francuska
10. Istočna Njemačka
11. Španjolska
12. Finska
13. Rumunjska
14. Zapadna Njemačka
15. Mađarska
16. Švedska.
Dvije godine kasnije organizaciju Eurobasketa ponovno je dobio Sovjetski Savez. Susreti su igrani u Moskvi i Tbilisiju, a domaćin je ponovno bio prvi favorit za zlato. Međutim, opasno je prijetila Nikolićeva Jugoslavija koja se nadala kako će na gostujućem terenu zaustaviti Gomeljskog čija je reprezentacija bila na svim natjecanjima prekvalitetna za ostatak društva.
Sustav natjecanja ostao je isti kao u Poljskoj dvije godine ranije. U skupini A dominirao je Sovjetski Savez ubilježivši sedam pobjeda. Samo su u jednom susretu Sovjeti visili i to neočekivano u dvoboju s Rumunjima koje su tijesno svladali 62:60. Sve ostale mečeve dobili su bez problema. Drugi polufinalist iz skupine A bila je Italija koja je imala isti omjer pobjeda i poraza kao i Čehoslovačka, ali je u međusobnom dvoboju slavila 78:69 i to joj je donijelo drugu poziciju.
Ono što je Sovjetski Savez napravio u skupini A, napravila je Jugoslavija u skupini B. S lakoćom su došli do prvog mjesta postizavši gotovo 100 poena po susretu. Posebno dojmljiva bila je pobjeda nad Zapadnom Njemačkom koja je stradala sa 115:56, a u drugom poluvremenu Nikolićevi izabranici ubacili su čak 70 poena. Uz nositelje igre Daneua i Koraća, u reprezentaciji su bili i naši velikani Petar Skansi i Pino Giergia. Drugo mjesto i plasman u polufinale uz Jugoslaviju ostvarili su Poljaci.
Prvi polufinalni dvoboj donio je očekivano laganu pobjedu Sovjetskog Saveza protiv Poljske 75:61, ali u drugom polufinalu neizvjesnost je trajala do posljednjih sekundi. Jugoslavija ipak dobiva Talijane predvođene Riminijem, Lombardijem i Stefanellijem 83:82.
U velikom finalu u Moskvi Gomeljski je nadmudrio Nikolića, sjajno zatvorio prvog strijelca Koraća, a Paulauskas i Petrov dobro su odradili napadački dio te odveli Sovjetski Savez do naslova prvaka pobjedom 58:49. Poljaci su bili treći svladavši Italiju 86:70. Za najboljeg igrača prvenstva proglašen je Modestas Paulauskas dok je četvrti put u nizu prvi strijelac bio Radivoj Korać s 21.6 poena po susretu.
Modestas Paulauskas
Sjajni Litavac predvodio je reprezentaciju Sovjetskog Saveza u 60. i 70. godinama proteklog stoljeća. Rođen je u Kretingi 19. ožujka 1945. godine, a cijelu igračku karijeru proveo je u tada jednom od najjačih klubova Europe Žalgirisu gdje i danas radi.
Paulauskas je brzo pokazao svoj talent kako u Žalgirisu, tako i u reprezentaciji Sovjetskog Saveza. Bio je u napadačkoj fazi gotovo nezadrživ, tehničke mogućnosti bile su mu na vrhunskoj razini, a razmišljanjem u igri bio je korak ispred svoje generacije. S reprezentacijom Sovjetskog Saveza osvojio je sve što se moglo osvojiti, a kao najveći uspjeh smatra se osvajanje zlata na Olimpijskim igrama u Münchenu 1972. godine.
Paulauskas je i danas aktivan u Žalgirisu gdje radi s mlađim uzrastima i to sve od kraja igračke karijere 1976. godine.
Eurobasket 1967.
Eurobasket 1967.
1. Sovjetski Savez
2. Čehoslovačka
3. Poljska
4. Bugarska
5. Rumunjska
6. Finska
7. Italija
8. Izrael
9. Jugoslavija
10. Španjolska
11. Francuska
12. Grčka
13. Mađarska
14. Istočna Njemačka
15. Belgija
16. Nizozemska
U Helsinkiju i Tampereu 1967. ništa novog. Od 1957. godine Sovjetski Savez uzeo je sva zlata, a tako je bilo i na ovom Eurobasketu. Jugoslavija je imala smjenu generacija, promijenila i izbornika tako da je izostao veliki dvoboj obzirom da je uvođenjem mladih igrača ovaj put izostao rezultat.
Novi izbornik Ranko Žeravica zahvalio se veteranima i pozvao neke nove klince među kojima su bili i Krešo Ćosić, Rato Tvrdić i Damir Šolman. Neiskusna reprezentacija nije ostvarila značajniji rezultat, uzela je tek deveto mjesto, ali rezultat je ovdje žrtvovan za budućnost.
Skupina A ponudila je veliku neizvjesnost, a u polufinale su otišli Čehoslovačka i Poljska. Obje reprezentacije ubilježile su po jedan poraz, no unatoč tome završili su na vrhu skupine. Čehoslovake je svladala neočekivano dobra Finska dok je Poljska poražena u međusobnom dvoboju s Čehoslovačkom i to prilično visoko 90:75.
U skupini B Sovjetski Savez se prošetao do prvog mjesta slavivši u prosjeku s više od 30 poena prednosti. Niti u jednom susretu nitko im nije značajnije zaprijetio i očekivano kao prvi su prošli u polufinale. Za drugo mjesto vodila se velika borba. Na kraju su Bugari, Talijani i Izraelci ubilježili po četiri pobjede i tri poraza, a Bugari su u krugu tri reprezentacije bili najbolji i otišli u polufinale.
Čehoslovaci su u polufinalu dočekali kao favoriti Bugare, ali do pobjede su došli izuzetno teško. U 40 minuta izjednačenom susretu Bugarska je poražena 82:79 i otišla u borbu za broncu. U borbu za zlato uz Čehoslovačku otišao je Sovjetski Savez laganom pobjedom 108:68 protiv Poljaka. Poljaci su taj poraz i očekivali stoga su se fokusirali na borbu za broncu i uspjeli ju i uzeti svladavši Bugare 80:76. Sovjetski Savez je ponovno izdominirao protivnika u finalnom dvoboju svladavši Čehoslovačku 89:77.
Za najkorisnijeg igrača prvenstva proglašen je Jiri Zednicek iz Čehoslovačke dok je prvi strijelac bio Georgios Kolokithas iz Grčke s 26.2 poena po susretu.
- Najnovije
- Najčitanije
Hezonja preuzeo kapetansku traku: 'Došao bih i da sam autobusom morao putovati'
43 min•Reprezentacija
Šibenčani i Goričani u neobičnom dvoboju važnom u borbi za ostanak u ligi
1 sat•SuperSport HNL
Nevjerojatna utakmica Ivana Martinovića u gostujućoj pobjedi kod Göppingena
1 sat•Njemački rukomet
Šafarić: 'Trebamo biti zadovoljni osvojenim bodom, u prvom dijelu nismo dobro izgledali'
2 sata•SuperSport HNL
Tänak nije izdržao pritisak, Neuville u drami do titule WRC svjetskog prvaka
2 sata•WRC
Max Verstappen petim mjestom u Las Vegasu osigurao titulu prvaka
2 sata•Formula 1
Remi na Maksimiru pruža Hajduku novu priliku za konkretnije odvajanje
3 sata•SuperSport HNL
Slovaci će još godinama pamtiti triler u Bratislavi: 'Svi su u svlačionici polijegali po podu'
4 sata•Košarkaški svijet
Bjelica: 'Nismo se nametnuli i na kraju moramo biti zadovoljni s bodom! Od Pjace očekujem više'
15 sati•SuperSport HNL
Nevjerojatna utakmica Ivana Martinovića u gostujućoj pobjedi kod Göppingena
1 sat•Njemački rukomet
Zagorac spašavao bezidejni Dinamo, Rijeka neporažena na Maksimiru
16 sati•SuperSport HNL
Spektakl u Areni: Fabjan završio 'Jokera', 'Croata' pomeo Slovenca, a Barbir se vratio pobjedom!
11 sati•Borilački
Remi na Maksimiru pruža Hajduku novu priliku za konkretnije odvajanje
3 sata•SuperSport HNL
Kronologija: Đalović nadmudrio Bjelicu, Rijeka nosi bod s Maksimira
18 sati•SuperSport HNL
Flickova Barcelona u četiri minute počinila 'harakiri' i ostala bez dva vrlo važna boda
12 sati•Španjolski nogomet
Pročitaj više
Hezonja preuzeo kapetansku traku: 'Došao bih i da sam autobusom morao putovati'
Slovaci će još godinama pamtiti triler u Bratislavi: 'Svi su u svlačionici polijegali po podu'
Spursi sjajnom završnicom svladali Warriorse, Šariću tek četiri minute u pobjedi Nuggetsa
Hrvatska gostuje u Sarajevu: 'Tamo idemo, kako se kaže, u utrobu zvijeri'
Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!
Hrvatska košarkaška reprezentacija
Danas u 11:52
Juniorska ABA liga
Danas u 11:50
Kvalifikacije za Eurobasket 2025
Danas u 11:28
NBA 2024/25
Danas u 08:13
Hrvatski košarkaši na sveučilištima u USA
Danas u 02:11
KK Zadar 2024/2025
Jučer u 21:55