Ostali sportovi

Ruskinje i Francuzi pobjednici Europskog kupa

Maja Giljanović • nedjelja, 24.06.2007.

U najneizvjesnijem ikad finišu u povijesti Europskog kupa ustoličenog 1964. u Parizu zahvaljujući entuzijazmu Bruna Zaulija francuska je muška atletska reprezentacija za dlaku slavila ispred Nijemaca (na gostujućem terenu u Münchenu)...

Obje su reprezentacije, naime, nakon 20 disciplina osvojile po 116 bodova; obje su također osvojile po četiri prva mjesta pa je o zlatu odlučilo jedno drugo mjesto više Francuza (četiri). Bronca je, pak, otišla u Poljsku (110 bodova). Dvije posljednjeplasirane ekipe, Belgija (53.5) te Ukrajina (58.5) sljedeće će se sezone natjecati u drugom razrede europske atletike.

Najvredniji rezultat dana postavljen je na 200 metara: Britanac Marlon Devonish s 22.33 istrčao je ove sezone najbrže vrijeme jednog Europljanina, a vrijedi izdvojiti i pobjedu Nijemca Tima Lobingera koji je s 5.70 metara slavio u skoku s motkom u svom prvom nastupu od slavlja 2002. godine (prvi je put inače nastupio još 1993).

U ženskoj je konkurenciji naprotiv još nakon jučerašnjeg dijela natjecanja sve bilo jasno: Ruskinje su premoćno slavile te osvojile Europski kup po 11. uzastopni put. Na koncu im nije naškodila niti diskvalifikacija štafete 4x400 (zbog dvostrukog krivog starta Žane Kaščejeve) te su ukupno prikupile 127 bodova.

Drugo je mjesto pripalo Francuskinjama (107) koje su srebrom došle do svog najboljeg rezultata u povijesti dok su broncu osvojile Njemice (94.5). Posljednje su, pak, Španjolke (64.5) koje ispadaju zajedno s pretposljednjim Grkinjama (75 bodova).

Rezultat dana pripao je olimpijskoj pobjednici Jeleni Šlesarenko koja je unatoč rušenjima letvice na 185 te 192 centimetra slavila s preskočena 2.02 metra iz prvog pokušaja ispred drugoplasirane Španjolke Ruth Beitije (198).

Svjetska je prvakinja Tatjana Lisenko sa 75.86 u kladivu pobijedila ispred Njemice Betty Heidler (73.55), a najuzbudljivije je bilo u dalju: 20 je centimetara razdvojilo osam prvoplasiranih, a pobijedila je sa 6.73 metra Francuskinja Eunice Barber zahvaljujući četiri centimetra duljem drugom najboljem skoku (Ruskinja Tatjana Kotova je zastala na 6.65).