Vodeni sportovi

Loši susjedi ti Hrvati...

Hrvoje Vuković • srijeda, 04.07.2007.

Čak sedam standardnih vaterpolskih reprezentativaca nije otputovalo u Budimpeštu, no unatoč "desetkovanoj" momčadi, Hrvati su dan uoči početka Svjetske lige pred prepunim gledalištem ostali neporaženi u utakmici za trofej Unicum Cupa protiv domaćina Mađarske...

Mađarska - Hrvatska 11:11 (2:1, 2:2, 4:5, 3:3)

Budimpešta, Bazen Alfred Hajos, Unicum Cup, Gledatelja - 3000

Mađarska: Szécsi, Varga D. 1, Biros 2, Fodor 1, Molnár T., Kiss G. 1, Benedek 2, Nagy V., Hosnyanszky 2, Madaras 1, Gór-Nagy, Kiss Cs., Kis G., Szivós 1, Hárai

Hrvatska: Pavić, Karač, Joković 2, Marković 3, Bušlje 1, Kunac, Dobud 2, Lončar, Antonijević 2, Buljubašić 1, Muslim, Petković, Paškvalin, Brzica, Bebić, Čule

Igrač više: Mađarska 5/13, Hrvatska 6/10
Peterci: Mađarska 1/1, Hrvatska -
Suci: Hausche (Njemačka), Rodriguez (Španjolska)

Nakon što smo ih "oprali" u finalu SP-a, Mađari su u prvoj sljedećoj službenoj utakmici, za trofej Unicum Cupa, odmah dobili priliku za osvetu. Šansa za trljati ruke. Izbornik Ratko Rudić poslao je na odmor čak sedmoricu standardnih i odlučio priliku dati mladim snagama - i ako se prema jutru dan poznaje, nije pogriješio. Mađari su nastupali pred svojom publikom i to samo bez dvojice iz prve postave (Kasas i Steinmetz), ali hrvatska mladost pokazala je da za njih nema prijateljske utakmice.

Iako smo prvi došli do vodstva (jedinog našeg na utakmici) golom Bušlje, Mađari su ubrzo uzvratili preko Benedeka i Birosa te s prednošću od 2:1 odlaze na odmor nakon prvih osam minuta. U drugoj četvrtini naši su ponovno bolje krenuli i Dobudovim golom dolazimo na 2:2.

Domaćini opet uzvraćaju dvostrukom mjerom i stvaraju finu prednost od dva pogotka, no do poluvremena Marković postiže svoj prvi gol za 4:3. U trećoj četvrtini ramahali su se strijelci na obje strane, a Mađari u dva navrata dolaze do dva gola prednosti, no svaki put tvrdoglavi Hrvati to hvataju, da bi na kraju u posljednjih osam minuta ušli s izjednačenih 8:8

Ovoga puta Hrvati nisu dopustili Mađarima bježanje na više od gola prednosti. Fodor je bio precizan za plus jedan domaćina, Marković pogađa za 9:9, a na to se nadovezuju Madaras i Joković za 10:10. S igračem više Mađari su poveli preko Hosnyanskyja, a tri minute prije kraja Dobud je postavio i konačnih 11:11, s tim da smo u pretposljednjem napadu imali igrača više, no nismo ga iskoristili. Ipak, ovaj susret bio je više prijateljskog karaktera, dok tek od sutra počinju pravi izazovi, pošto starta Svjetska liga. Hrvatska je u prvom kolu slobodna, a susreću se Mađarska i Rumunjska te Rusija i Španjolska. Podsjetimo, samo pobjednik Svjetske lige osigurava plasman na OI u Pekingu, no mi smo svoju kartu rezervirali uspjehom na SP-u u Montrealu, stoga će nam ovaj turnir dobro doći za isprobavanje nekih novih igrača.