Košarka

Dvoboj na kraju sedamdesetih

Branimir Korać • četvrtak, 12.07.2007.

Jugoslavija i Sovjetski Savez i na kraju sedamdesetih nastavili su boj za zlata na europskim prvenstvima. Jugoslavija je uzela dva, 1975. i 1977., a Sovjetski Savez iskoristio je slabije igre Jugoslavije i crnog konja Izraela na EP-u 1979. godine...

Eurobasket 1975.

Nakon osvajanja Europskog prvenstva 1973. godine, Jugoslavija dobiva organizaciju Eurobasketa 1975. godine. Beograd, Split, Karlovac i Rijeka ugostili su 12 reprezentacija smještenih u tri skupine čime je ponovno promijenjen sustav natjecanja.

Tri prva favorita za zlato smještena su u različite skupine i tamo uzeli prva mjesta. Jugoslavija je u skupini A bila najuvjerljivija i s tri rutinske pobjede prošla dalje. U skupini B Sovjetski Savez je nakon manjih problema svladao Čehoslovačku i tu ostvario ključnu pobjedu za proboj na prvo mjesto dok je u skupini C Španjolska slično kao i Jugoslavija bez problema osigurala prvu poziciju.

Po dvije prvoplasirane reprezentacije iz svake skupine plasirale su se u drugi krug gdje su bile smještene u zajedničku skupinu dok su se rezultati iz međusobnih dvoboja u prvom krugu prenosili. I u drugom krugu natjecanja Jugoslavija i Sovjetski Savez odradili su uspješno posao i posljednje kolo odlučivalo je o prvaku Europe. U novoobnovljenom Pioniru Jugoslavija je predvođena sjajnima Ćosićem, Dalipagićem, Žižićem i Kićanovićem došla do pobjede 90:84 napokon porazivši Sovjete i ubilježivši drugi naslov prvaka Europe u nizu. Sovjetima nije pomogla niti sjajna predstava i 29 poena Sergeja Bjelova.

Ovu reprezentaciju vodio je Mirko Novosel koji je klupu preuzeo od također vrlo uspješnog Mirka Žeravice i ujedno nastavio uspješno razdoblje u povijesti košarke bivše Jugoslavije.

Krešo Ćosić dominirao je i ovim prvenstvom te bio proglašen za najkorisnijeg igrača iako je u finalu Kićanović bio taj koji je uništio Ruse. Tron najboljeg strijelca zadržao je Bugarin Atanas Golomejev.

Eurobasket 1977.

Dvije godine kasnije Eurobasket seli na teritorij Belgije gdje Liege i Oostende preuzimaju organizaciju. Sustav natjecanja ponovno doživljava promjene, 12 reprezentacija raspodijeljeno je u dvije grupe nakon čega dvije prvoplasirane odlaze u polufinale, a preostale reprezentacije u borbu za plasman.

Sovjetski Savez u Belgiju je doputovao predvođen divom Tkačenkom, ali već u skupinama je pokleknuo u dvoboju s Italijom. Talijani su odigrali sjajnu utakmicu i na kraju slavili 95:87 te kao prvoplasirani otišli u razigravanje. No to im nije donijelo puno koristi obzirom da im je polufinale donijelo aktualnog prvaka Europe Jugoslaviju. Jugoslavija je u skupini B također imala manje opuštanje u posljednjem kolu i upisala poraz protiv Čehoslovačke 111:103.

Na kraju su u finale ušle reprezentacije koje su u skupinama zauzele druga mjesta, no finale je bilo očekivano – kao i prošlo prvenstvo Jugoslavija i Sovjetski Savez.

Jugoslavija je u polufinalu nadigrala Italiju 88:69 dok je Sovjetski Savez sredio Čehoslovačku 91:76. U velikom finalu zaustavljen je Tkačenko, tu je odrađen najveći dio posla i Jugoslavija je na kraju slavila 74:61 obranivši po drugi put u nizu naslov prvaka Europe.

Dražen Dalipagić bio je čovjek koji je dominirao Prvenstvom uz nezaobilaznog Krežu Ćosića, igrača koji je sredio Tkačenka unatoč fizičkoj inferiornosti. Najbolji strijelac Eurobasketa bio je Kees Akerboom iz Nizozemske s prosjekom od 26.4 poena po susret.

Eurobasket 1979.

Petar Skansi dobio je čast voditi reprezentaciju Jugoslavije na Eurobasketu 1979. godine koji se održavao u Italiji. Skansi nije uspio dovesti reprezentaciju do četvrtog uzastopnog zlata, Sovjeti su složili ekipu snova i na kraju se okitili naslovom.

Vraćen je sustav natjecanja kao na Eurobasketu 1975. godine u Jugoslaviji, dakle u prvoj fazi natjecanja tri skupine s po četiri reprezentacije, a zatim finalna skupina sa šest reprezentacija.

Već na start natjecanja u skupini C veliko iznenađenje. Jugoslavija gubi od Izraela 77:76 i dolazi u tešku situaciju. Kasnije Izrael gubi od Francuza, ali Poljaci rade novo iznenađenje pobjedom nad Francuskom i Izrael i Jugoslavija prolaze u finalnu fazu natjecanja.

U skupinama A i B Čehoslovačka i Španjolska korektno su odradili svoj dio posla te prošli u finalnu fazu kao neporaženi, a društvo su im pravili Talijani i Sovjetski Savez. Sovjetski Savez opušteno je ušao u susret sa Španjolskom te bio kažnjen porazom 101:90.

U finalnoj fazi natjecanja Izrael još jednom s poenom razlike pobjeđuje Jugoslaviju i ulazi u finale gdje ga čeka Sovjetski Savez i pobjeđuje ga s lakih 98:76. Jugoslavija se za broncu borila sa Čehoslovacima i slavila 99:92. Za MVP-a prvenstva proglašen je Izraelac Mickey Berkowitz dok je prvi strijelac bio Mieczyslaw Mlynarski iz Poljske s 26.4 poena po susretu.

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!