Prijateljska utakmica, 22.08.2007., Sarajevo, stadion Asim Ferhatović Hase, gledatelja: 15.000

Bernard Jurišić • srijeda, 22.08.2007.

Šesta reprezentacija svijeta svoj je autoritet i snagu potvrdila i na neugodnom gostovanju u Sarajevu. Pet komada Hrvatska je ukrcala Bosni i Hercegovini, mogla je još toliko, iako je nastupila bez oba "graditelja" u veznoj liniji. Zadnja linija iskazala je dosta nesigurnosti, no pobjeda ipak nikad nije dolazila u pitanje...

Muhamed Alaim
46'
23
Edin Džeko
46'
21
Senijad Ibričić
46'
13
Safet Nadarević
46'
19
Mladen Bartolović
82'
14
Vedad Ibišević
85'

Slaven Bilić

Hrvatska reprezentacija bolje je otvorila susret u Sarajevu, no samo pet minuta trajao je naš "ples" u polju domaćina. Misimović je prvi uputio udarac na utakmici s 20-ak metara, Runje je bio siguran.

Nošeni podrškom više od 1.000 navijača, koji su grlima nadglavali samo brojčano moćnije domaćine, naši igrači krenuli su po vodeći pogodak. Prethodio mu je ubačaj Srne koji je u posljednji trenutak s Petrićeve noge skinuo Berberović, te pokušaj bijega Muslimovića, kojeg sustižu i bez prekršaja zaustavljaju Robert Kovač i Šimić.

Akciju u 18. minuti započeo je Budan vrativši loptu Petriću na ubačaj. Ovaj pronalazi uvijek spremnog Eduarda da Silvu na desetak metara, čiji trzaj glavom odsjeda od vratnice u mreži Guše za vodstvo 0:1.

Hrvatska tada preuzima potpunu kontrolu nad travnjakom, a brza akcija Srne i Budana u 27. minuti završava udarcem preko gola. Povećanje vodstva stiže u 35. minuti.

Petrić sjajnom loptom preko pola terena s lijeve strane pronalazi Srnu na desnoj, ovaj izbjegava zaleđe, fantastično prima loptu i ulazi oči u oči s Gušom, lako ga prevarivši za 0:2.

Domaćini se tada bude, a Berberović u dva navrata ubacuje prema Runji. Uzvraćaju Budan i Petrić brzom kontrom "dva na jedan", no Budanova lopta malo je prejaka za napadača Borussije. U nastavku Niko Kovač snažno puca s 20 metara, lopta je "fijuknula" pored lijeve vratnice.

A onda, u jeku inicijative naših, bljesak Zlatana Muslimovića za 1:2. Primio je loptu leđima okrenut na 18 metara, okrenuo se i prebacio istrčalog Runju za iznenadno smanjenje našeg vodstva.

Već nakon polaska sa centra, Hrvatska je mogla opet voditi s dva razlike. Da Silva odigrava odličnu loptu u prostor za Petrića, ovaj kreće sam prema vratima gostiju i u trenutku kad je mogao birati kut u koji će poslati loptu, ona mu bježi s noge i odlazi preko gola.

Praktično još veću prigodu, ako se to uopće može reći, imao je Da Silva u 48. minuti. Srna iz kornera prebacuje cijelu domaću obranu, čak i novog vratara Alaima, Eduardo je dočekuje na glavu sam pred praznim vratima na dva-tri metra od gol-linije i njemu potpuno nesvojstveno - promašuje cijeli okvir gola.

Sredinu drugog dijela obilježavaju navijčka koškanja na tribinama, zbog kojih je utakmica bila prekinuta na dvije minute. U tom periodu BiH je preuzela sredinu i stvorila nekoliko neugodnih situacija, no bez konkretne završnice. U 65. minuti Budan sjajnim udarcem s 25 metara tjera Alaima na "paradno" vađenje lopte ispod grede.

U 70. minuti, nakon silovitog prekršaja Ćorluke nad Hrgovićem, naša obrana još jednom je uhvaćena na spavanju. Ubačaj iz slobodnog udarca s lijeve strane pao je pred usamljenog Muslimovića u našem petercu, ovaj smireno usmjerava loptu iza Runjinih leđa za nerealnih 2:2.

No, bilo je to dovoljno da se "lav" razbudi. U samo četiri minute nakon primljenog pogotka, naša je reprezentacija dvaput poslala loptu u domaću mrežu i vratila uvjerljivo vodstvo.

U 72. minuti Srna ubacuje okomicu iz slobodnog udarca u srce šesnaesterca, tamo ju dočekuje "poglavica" Niko Kovač i glavom sprema u mrežu za 2:3. Dvije minute kasnije, kontra Olić - Budan stvorila je loptu na prsima Srne na drugoj vratnici. Darijo se sjajnim trikom oslobađa Rahimića i lijevom nogom zakucava loptu u bosansko-hercegovačku mrežu za 2:4.

Kad smo pomislili da je sve riješeno, slično kao i u kvalifikacijskoj utakmici u Tel Avivu, opet smo sami sebi svojim lošim obrambenim reakcijama stvorili probleme. Jedan ubačaj u 77. minuti povaljao je naše stopere pred šesnaestercem, a Muslimović je iskoristio novu prigodu, pogodivši s ruba kaznenog prostora za 3:4.

Da se opet ne bismo tresli do zadnjih sekundi, pobrinuo se neumorni, nezaustavljivi, neprijelazni kapetan Niko Kovač, koji prekrasnim udarcem s gotovo 30 metara smješta loptu u gornji lijevi kut domaćih vrata, za konačnih 3:5.

Mogao je pobjedu povećati Pranjić u posljednjoj minuti, no njegov je udarac otišao malo pored desne vratnice domaćeg gola.

Hrvatska je tako još jednom iskazala svoju snagu, autoritativno se nametnuvši na teškom terenu, nastavivši niz uspjeha započet prije godinu dana. Iako su u našoj momčadi nedostajale važne karike poput Modrića, Kranjčara, Rapaića i Jerka Leke, dodati im slobodno možemo i Rakitića, Slaven Bilić još je jednom dokazao da je pronašao dovoljno pravih, klasnih i karakternih igrača koji su sposobni razbiti baš svakog protivnika, na svakom terenu.

No, valja reći da donedavno čelnična obrana više ne ulijeva toliko povjerenja i čini previše grešaka. Srećom, naši su veznjaci i napadači spremni ukrcati koliko god je potrebno za pozitivan rezultat.