Košarka

Peking primarni cilj

Branimir Korać • nedjelja, 02.09.2007.

Proteklih tjedana predstavili smo vam sve reprezentacije sudionice Europskog prvenstva u Španjolskoj, sve glavne zvijezde Eurobasketa, hrvatske reprezentativce, pisali o povijesti prvenstava te pratili pripremne nastupe reprezentacija. Posljednji u nizu uvodnih tekstova posvećen je, naravno, hrvatskoj reprezentaciji...

Još jedan pokušaj povratka u vrh europske košarke. Od 1995. godine Hrvatska nema medalju s velikih natjecanja, od Eurobasketa do Eurobasketa nadamo se i najavljujemo promjene i povratak u vrh, no 12 godina nema nas u samom vrhu. Možda je vrijeme za povratak upravo u Španjolskoj...

Nastupi na Eurobasketu

Eurobasket 1993. – 3. mjesto
Eurobasket 1995. – 3. mjesto
Eurobasket 1997. – 11. mjesto
Eurobasket 1999. – 11. mjesto
Eurobasket 2001. – 7. mjesto
Eurobasket 2003. – 11. mjesto
Eurobasket 2005. – 7. mjesto

Vezane vijesti

Bio bi to idealan scenarij povratak u vrh na parketu države čija je reprezentacija uz pomoć sudačke trojke spriječila Hrvatsku u uzimanju medalje (možda i naslova) na prošlom natjecanju u Srbiji i Crnoj Gori. Za razliku od 2005. godine, Hrvatska je igrački slabija za Vujčića, Giričeka, Mamića, Žižića i Bagarića, ali ipak što se tiče same igre i uigranosti jača nego što je to bilo u Podgorici i Beogradu.

Spahija je u pripremi za Eurobasket 2005. godine napravio dobar posao, Hrvatska je igrala dobro i atraktivno, ali spletom nekih okolnosti rezultat je izostao. Iako pripremne utakmice nisu pravo mjerilo, može se ustvrditi kako ova Repešina Hrvatska izgleda kompaktnije i uigranije. Posebno u fazi obrane igra je napredovala na višu razinu dok u napadu ponovno imamo dovoljno oružja za megdan s najboljima.

Nakon Atene 2005. godine i osvajanja bronce, europska prvenstva u Španjolskoj 1997. i Francuskoj 1999. godine donijela su veliko razočaranje. Hrvatska je igrala na oba prvenstva loše, kroz reprezentaciju su prodefilirali neki igrači koji su vrlo brzo padali u zaborav i dva 11. mjesta nakon kojih je krenuo dug put vraćanja ugleda.

Prvi pokušaj povratka u vrh europske košarke došao je u Turskoj 2001. godine gdje je ponovno Aco Petrović sjedio na klupi, Hrvatska imala u rukama polufinale u dvoboju s domaćinom Turskom, ali na nevjerojatan način izgubila visoku prednost, utakmicu i polufinale. Aco Petrović nakon Turske povlači se s klupe, a na nju sjeda Neven Spahija i kreće u novi projekt – Švedska 2003. Veliki hendikep bio je odlazak na operaciju Nikole Vujčića uoči samog Prvenstva, ali unatoč tome Hrvatska u Švedskoj pokazuje da ima kvalitetu, ali tri utakmice (Grčka, Turska, Rusija) naši reprezentativci gube u samoj završnici nakon št su kontrolirali veći dio susreta.

Unatoč tek 11. mjestu, Spahija ostaje na klupi i vodi reprezentaciju i na Eurobasketu u Srbiji i Crnoj Gori. Tamo je pak Hrvatska igrala odličnu košarku, došla do četvrtfinala gdje je zaustavljena nakon produžetka u četvrtfinalnom dvoboju sa Španjolcima. Dan danas vuku se repovi tog dvoboja, Spahija je podnio neopozivu ostavku, četiri reprezentativca otkazala su nastup (nismo sigurni da bi tako bilo da je Hrvatska u SiCG uzela medalju) i Hrvatska je ponovno na početku.

Jasmin Repeša ima jednoglasnu potporu cijele nacije i košarkaških stručnjaka. Kada je bilo aktualno pitanje tko će biti novi izbornik poslije Spahijinog odlaska, u obzir je dolazio isključivo Jasmin Repeša. Dokazani stručnjak, jedan od najboljih europskih trenera danas i čovjek koji poznaje jako dobro ove igrače i zna kako iz njih izvući maksimum.

Slika 1 od 2.
Foto: Bruno Blumenschein

Hrvatska će u Španjolskoj igrati košarku kakvu Repeša preferira cijelu svoju trenersku karijeru. Obrana će biti u prvom planu, maksimalna borbenost i požrtvovnost neće izostati, a kreativnost i nepredvidljivost u napadu davat će ovoj reprezentaciji kvalitetu više. Od prvog pripremnog dvoboja s Italijom igra i forma hrvatske reprezentacije je rasla, a kulminacija bi trebala biti baš u Španjolskoj. Na posljednjem turniru u Turskoj naša reprezentacija izgledala je nadmoćno protiv tri reprezentacije koje će igrati u Španjolskoj i to Turske, Poljske i Latvije. U dva dvoboja s Turcima Repešini izabranici pokazali su kako se mogu nositi i s pritiskom sa sudačke i navijačke strane te odnijeli pobjede važne za samopouzdanje.

Najveća snaga naše reprezentacije u napadačkom dijelu trebali bi biti stilom potpuno različiti razigravači Kus, Planinić i Ukić, Marko Popović u novoj ulozi beka šutera te pod koševima nezaustavljivi Mario Kasun. Kasun se preporodio dolaskom u reprezentaciju nakon traumatične sezone u Barceloni i ponovno pokazuje zašto je među najskupljim europskim centrima današnjice. U pripremnom razdoblju potpuno je dominirao, kontrolirao osobne pogreške koje su mu stvarale dosta problema i pokazao da je velika uzdanica ove reprezentacije.

Marko Popović je posebna priča. Klasični emotivac, pravi vođa momčadi, najviše vremena provodit će na poziciji koja je kao stvorena za njega – da ima koji centimetar više. Međutim kreacija Ukića, Planinića i Kusa, ali i sama Popovićeva brzina u kreiranju šuta, stvorit će mu dosta prostora za otvoreni šut, a Pop je u takvim situacijama ubojit. Na poziciji dva uz Popa djelovat će i Davor Kus, primarno playmaker, ali ujedno i odličan šuter koji može tu poziciju pokriti.

Teškom ozljedom i krajem karijere Mateja Mamića te nedolaskom Gordana Giričeka koji je to mogao pokriti, Hrvatska je ušla u probleme na poziciji niskog krila. Marko Tomas, Marin Rozić i Mario Stojić pokrit će krilnu poziciju, no sva trojica su obrambeni specijalci i u napadu ipak neće biti prevelika opasnost. Zato u obrambenom dijelu odradit će vrlo važnu ulogu i ispuniti očekivanja Jasmina Repeše. Izostanak Nikole Vujčića najviše će se osjetiti, a taj hendikep pokušat će ublažiti Marko Banić i Damir Markota dok će Kasuna na petici odmarati kapetan Nikša Prkačin i Stanko Barać.

Hrvatska je u Španjolsku doputovala u dobrom raspoloženju, svjesna svojih realnih mogućnosti, ali i toga da niti jedna reprezentacija nije nepobjediva i da se discipliniranom momčadskom igrom može puno toga napraviti. Medalja? Medalji se tiho nadamo, bolje rečeno, potajno ju sanjamo, ali glavni i osnovni cilj je osiguranje odlaska barem na kvalifikacijski turnir za Olimpijske igre u Pekingu. Sve ispod toga bilo bi veliko razočaranje i novi udarac za našu košarku…

Hrvatska u Španjolskoj

4 Roko Leni Ukić, bek, 195, 1984., Lottomatica Rim
5 Davor Kus, bek, 191, 1978., Unicaja Malaga
6 Marko Popović, bek, 185, 1982., Žalgiris
7 Marin Rozić, krilo, 203, 1983., Cibona
8 Nikša Prkačin, centar, 208, 1975., Dinamo Moskva
9 Marko Tomas, krilo, 196, 1985., Fuenlabrada
10 Zoran Planinić, bek, 199, 1982., Tau Ceramica
11 Mario Stojić, krilo, 198, 1980., Menorca
12 Damir Markota, krilni centar, 209, 1985., Milwaukee Bucks
13 Marko Banić, krilni centar, 202, 1984., Lagun Aro Bilbao
14 Mario Kasun, centar, 215, 1980., Barcelona
15 Stanko Barać, centar, 217, 1986., Tau Ceramica

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!