Košarka

Od Rusije do Poljske

Branimir Korać • četvrtak, 06.09.2007.

Prvi dio Europskog prvenstva je za nama. Manje-više nema nekih velikih iznenađenja iako su neke reprezentacije odigrale iznad očekivanja. Srbi su jedino jače ime koje napušta Prvenstvo dok je Portugal jedino slabije koje ide dalje. Rusi i Litavci pokazali su možda najviše dok su Turci i Talijani unatoč prolazu igrom razočarali...

Skupina A: Rusi najviše pokazali, Srbi najmanje

1. Rusija: Rusija je odigrala odlično u prvom krugu Europskog prvenstva. Amerikanac David Blatt posložio je odlično talentiranu reprezentaciju koja je sva tri susreta dobila odličnim otvaranjima susreta nakon čega su bez većih problema dovršavali posao. Ostaje tek za vidjeti kako će se Rusi snaći kada budu u rezultatskom deficitu što im je dosad i bio uvijek najveći problem. Prvi dio Prvenstva posebno dobro odradili su Andrej Kiriljenko i J.R. Holden koji su svakako ponajviše doprinijeli u tri pobjede Rusa. Izuzev susreta s Grcima, Holden je iskontrolirao ego i trošio manje lopti što je svakako pozitivna stvar za Rusiju. Kiriljenko je u vrhunskoj formi, dominirao je u skupini A potvrdivši da je prebolio očajan povratak u Jazzerima nakon pauze zbog ozljede.

Slika 1 od 2.
Foto: EPA

2. Grčka: Iako su upisali dvije pobjede u prvom dijelu natjecanja, Grci nisu ničim impresionirali. Protiv Izraela dugo su se mučili, Srbiju su dobili uz vjetar u leđa sa sudačke strane dok protiv Rusa nisu mogli ništa. Branitelji naslova prvaka Europe nisu još uvijek u optimalnom izdanju, Theo Papaloukas još uvijek nije pravi i tu se osjeti najveća rupa u njihovoj igri. Spanoulis i Dikoudis zasad su pokazali najviše i trenutno su prvi ljudi kod Grka. Spanoulis igra vrlo dobro unatoč izgubljenoj sezoni na klupi Houston Rocketsa i predvodi sve igrače na ovom Prvenstvu po broju ukradenih lopti.

3. Izrael: Nakon poraza od Grka i Rusa, Izraelci su u ključnoj utakmici odigrali odlično protiv Srbije i prošli dalje. U drugi krug su prošli iako su ih mnogi stavljali u poziciju teškog autsajdera obzirom da su tek nekoliko dana prije početka Prvenstva osigurali nastup u Španjolskoj kroz posljednji filter kvalifikacija. Iako bez Bursteina, Izrael je pokazao dobru igru predvođen odličnim Yotamom Halperinom, a u posljednjem susretu i Yanivom Greenom i Guyom Pninyjem koji su odradili odličan posao protiv naših susjeda. U Španjolsku su došli u punoj natjecateljskoj formi obzirom da su mjesec dana uoči starta Prvenstva igrali još i kvalifikacije i to im je dodatno pomoglo da prođu prvi krug. Solidna reprezentacija, no ne i vrhunske kvalitete, ali sasvim dovoljne za prolaz u drugi krug.

4. Srbija: Najveće razočaranje ovog Prvenstva u svakom slučaju. Došli su s velikim ciljevima, ali izuzev susreta s Grcima, nisu pokazali ništa. Rusi su ih vrlo brzo razbili i onda mirno dovršili posao dok su protiv Grčke igrali odlično, no ipak su Grci u kooperaciji sa sudačkom trojkom otišli dalje. Balkanski mentalitet pokazali su odmah nakon tog poraza protiv Grka kada su psihički ispražnjeni ušli u susret s Izraelom, bili na papiru favoriti, ali i izgubili. Dobra vijest po njih je što su brojni mladi igrači dobili iskustvo igranja na ovako velikom natjecanju. Oni najiskusniji Gurović, Jarić i Miličić igrali su od odličnog do očajnog i te amplitude najvažnijih igrača pokazale su se kobnima.

Slika 2 od 3.
Foto: EPA

Skupina B: Hrvatsko buđenje

1. Hrvatska: Užasan ulazak u Prvenstvo i poraz protiv Latvije nije kompromitirao hrvatske ambicije na ovom Prvenstvu. Tih 40 minuta s Latvijom i prvo poluvrijeme protiv Portugala bilo je uistinu teško za gledati. Hrvatska je u tom razdoblju izgledala jako loše i na poluvremenu susreta s Portugalom na prste jedne ruke mogli su se nabrojati oni koji su vjerovali kako će Hrvatska u drugi krug s četiri boda. No onda je uslijedilo buđenje i vrlo dobra igra sa Španjolcima te osvajanje prvog mjesta u skupini B. Još uvijek ima dosta mjesta za napredak, posebice u koncentraciji igrača i ukoliko naši reprezentativci uspiju održati nivo koncentracije na obje strane parketa visoko svih 40 minuta, Hrvatska bi mogla biti hit ovog Prvenstva.

2. Španjolska: Aktualni svjetski prvaci upisali su poraz protiv Hrvatske, ali prema svemu viđenom dosad, prvi su favoriti za zlato. Izuzev tog drugog poluvremena s Hrvatskom, pokazali su lakoću igranja i pobjeđivanja, imaju vjerojatno najduži roster na Prvenstvu dok im je prva petorka već vjerojatno najjača na Prvenstvu. Ne treba zaboraviti da su ovaj prvi dio Prvenstva odradili bez Juana Carlosa Navarra za kojeg još uvijek nije sigurno kada će biti spreman za nastup. To je vrlo loša vijest za Španjolsku obzirom da će u samu završnicu Prvenstva ući s dvojicom igrača (Garbajosa, Navarro) koji nisu niti blizu vrhunske forme zbog problema s ozljedama. No još uvijek su dovoljno jaki da odu do kraja. Dovoljno je pogledati kako igra Pau Gasol, kako aktivno sva petorica igrača na parketu igraju u napadu i jasno je da će Španjolsku u kasnijoj fazi biti vrlo vrlo teško pobijediti.

3. Portugal: Portugal je napravio pravo čudo. Već samim plasmanom na Eurobasket probili su plafon svojih očekivanja, a prolazak u drugi krug je ravno čudu. Protiv Španjolske i Hrvatske nisu imali šanse, no pobjeda nad indisponiranom Latvijom donijela im je prolaz u kooperaciji s hrvatskom pobjedom nad Španjolskom. Forte im je borbenost kojom nadoknađuju sve probleme u taktičko-tehničkom smislu. Nemaju pravu zvijezdu i čovjeka na kojeg su mogli računati da će iskočiti u prvom dijelu natjecanja, ali nije im niti trebao, u ključnom susretu s Latvijom imali su šestoricu igrača s osam ili više poena što pokazuje kako je riječ o reprezentaciji u kojoj su svi ravnopravni i nemaju velikih iskakanja.

4. Latvija: Krenuli su iznenađujuće dobro, protiv Hrvatske imali gotovo savršen šuterski dan i uz kontribuciju našeg katastrofalnog napadačko-obrambenog dana došli u situaciju da prođu u drugi krug. Ali ona priča o kravi i punoj kanti mlijeka kod njih se može jako dobro primijeniti. Sve dobro što su napravili uspjeli su prosuti u jednoj utakmici. Tko ne pobijedi Portugal, nije zaslužio proći dalje, a oni nisu pobijedili. Biedrins im je najveća zvijezda, ali nije posebno iskočio. Posebice protiv Portugalaca kada je trebao preuzeti odgovornost vidjevši da šuteri nemaju svoj dan, mlada zvijezda Golden Statea umjesto da je više igrala u samom reketu i iskoristila fizičku nadmoć, radila je posve suprotno i shodno tome Latvija je poražena. Istina, 18 skokova uhvatio je Biedrins, ali i postigao tek 14 poena uz šut 2/8 dobrim dijelom s vanjskih pozicija. No nije samo Biedrins kriv, Škele i Valters također mogu ući u skupinu odgovornih obzirom da su unatoč lošem danu forsirali i napravili uslugu Portugalu.

Slika 3 od 4.
Foto: EPA

Skupina C: Litva moćna, Turci šansa

1. Litva: Litva je u prvom krugu natjecanja istaknula kandidaturu za odličje. Odlične predstave protiv Turaka i Čeha osigurale su Litvi prolaz i u odlučujućem susretu s Nijemcima potvrđeno je prvo mjesto. Renesansa Šarunasa Jasikevičiusa i dresu reprezentacije ima velike zasluge za posve drugačije lice Litve nego na Eurobasketu 2005. godine i Svjetskom prvenstvu u Japanu. Jasikevičus igra sve bolje, nakon male minutaže u NBA ligi, povratak u reprezentaciji označio mu je preporod i ponovno pokazuje zašto je najbolji razigravač Europe. Ostatak reprezentacije mu je uz bok, igra na vrlo visokom nivou i Litva je u ovom trenutku svima nepoželjan protivnik. Na probleme su naišli tek u susretu s Njemačkom i to zbog slabe realizacije u reketu gdje su neki igrači osjećali respekt prema Nowitzkom i promašivali ono što inače ne promašuju.

2. Njemačka: Kako se i očekivalo, Njemačka preživljava isključivo na inspiraciji Dirka Nowitzkog. Loša igra protiv Čeha brzo je izbrisana briljantnom predstavom protiv Turske te odličnim otporom jakoj Litvi što je na kraju bilo dovoljno za dva boda za drugi krug. Nowitzki je ponovno najdominantniji igrač natjecanja uz Paua Gasola i njega je gotovo nemoguće zaustaviti. Povremeno mu se priključi Ademola Okulaja i to je sve. No na prošlim natjecanjima i ova dvojica su bili dovoljni za dobre rezultate i sad se pokazuje da mogu igrati i pobjeđivati na krilima samo njih dvojice, doduše daleko više na krilima Nowitzkog no Okulaje.

3. Turska: Sreća po Turke što su u skupini imali slabe Čehe pa su tako uhvatili prolaz. Još jednom na papiru sasvim solidna reprezentacija igra vrlo loše i u jačim utakmicama gubi bez većih problema. Litva i Njemačka su ih pomeli samo tako dok su Česi ipak bili nemoćni.Okur i Turkoglu u većini slučajeva igraju neke svoje privatne utakmice, Kutluay pokazuje kako je bliže kraju no vrhuncu karijere i očito je da ova Turska nije nikakav bauk.

4. Češka: Sjajan start i mučenje Njemačke bilo je sve što su Česi uspjeli napraviti. Dvije zvijezde Lubos Barton i Jiri Welsch i skupina ipak ispodprosječnih igrača nisu uspjeli proći dalje. Njemačka ih je porazila tek u produžetku i to ih je stajalo značajnijeg otpora Litavcima. Litva je iskoristila češki umor nakon te naporne prve utakmice te lako slavila, a Turci su ih na kraju dobili na iskustvo. No dolazak na Europsko prvenstvo za Čehe je već uspjeh, predstavili su se u za njih solidnom svjetlu i ipak ne smiju biti zadovoljni, ispred njih su ipak tri daleko jače reprezentacije na papiru.

Slika 4 od 5.
Foto: EPA

Skupina D: Slovenska senzacija, Poljaci zalutali

1. Slovenija: Malo tko ih je vidio na vrhu skupine D nakon prvog dijela natjecanja. Serija otkaza natjerala je Aleša Pipana da pozove neke manje eksponirane igrače i oni su mu uzvratili na najbolji mogući način. Dvije utakmice dobili su u posljednjim sekundama i to protiv dvije vrlo jake reprezentacije dok su se s Poljacima poigravali. Ugodno iznenađenje ovog Prvenstva je svakako Goran Dragič koji pokazuje izniman napredak i taktičku zrelost. U prvom susretu s Italijom bio je među najboljim pojedincima dok je u završnom dvoboju s Francuzima u finišu susreta preuzeo Tonyja Parkera i zaustavio ga na najbolji mogući način. Bez Parkera Francuzi su se izgubili i Slovenija se velikim preokretom vratila u utakmicu.

2. Francuska: Nije se to očekivalo, ali se događa. Kako je Njemačka ovisna o Dirku Nowitzkom, ispada da je Francuska o Tonyju Parkeru. Iako Claude Bergeaud ima daleko kvalitetniju skupinu ostalih igrača no njegov kolega Bauermann, njegovo društvo ipak previše ovisi o Parkeru. Tony je bio taj zamašnjak u pobjedi protiv Talijana postigavši više od polovicu francuskih poena dok je protiv Slovenaca sve bilo u redu dok je on igrao, a kada je zaustavljen, Francuska se raspala. Dobar dio Francuza je vidljivo van forme, a to se posebno odnosi na Diawa od kojeg se na obje strane parketa očekivao daleko veći doprinos.

3. Italija: Nisu Talijani ničim oduševili. Iako u svom sastavu imaju prvog picka na draftu 2006. godine Andreu Bargnanija, iako je tu i visoko hvaljeni Marco Belinelli, iako je tu i veliki broj igrača s euroligaškim iskustvom, Italija nije pokazala da je reprezentacija koja može u borbu za odličje. Slovenci su ih veći dio utakmice razmontirali i potpuno nadigrali da bi na kraju malo suci povukli, malo veteran Bulleri te je Lakovič s osam metara morao spašavati stvar. Protiv Francuza nisu znali kako zaustaviti Tonyja Parkera dok Poljska na kraju ipak nije bila neka velika prepreka iako je i taj dvoboj Italija odigrala tako-tako, no zahvaljujući dobrom šuterskom danu, slavila je.

4. Poljska: Dvije solidne predstave i jedna očajna – sažetak je poljskih nastupa na ovom Prvenstvu. Protiv Francuza su se dobro držali dok je bilo snage, Talijani ih nisu razbili i to je već pozitivna stvar dok protiv Slovenije nisu ličili na ekipu. No i uoči Prvenstva znalo se da Poljska u ovom društvu ima minimalne šanse. Veteran Wojcik i povremeno Dylewicz pokazali su najviše, ali nisu oni igrači iz europskog vrha. Prvi krug je realan domet ove prilično limitirane reprezentacije koja se nečem više nije niti mogla nadati.

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!