Kvalifikacije za EP 2008., 08.09.2007., Zagreb, stadion Maksimir, gledatelja: 17.000
2:0(2:0) Estonija
Estonija

Hrvatska rutinski, Eduardo briljantno

Tomislav Pacak, Dario Dodić • subota, 08.09.2007.

Hrvatska je na ruski i engleski izazov odgovorila kako i priliči šestoj reprezentaciji svijeta, sigurnom pobjedom protiv Estonije od 2:0. "Kockasti" nisu odigrali utakmicu za pamćenje, ali su protivnika apsolvirali bez problema i neizvjesnosti, s dva sjajna pogotka Eduarda da Silve. Novi korak prema Švicarskoj i Austriji je učinjen, a idući očekujemo već za četiri dana protiv Andore...

Kaimar Saag
82'
11
Aivar Anniste
86'
7
Martin Reim
90'
Viggo Jensen

Za vatrogasce, za navijače i za Švicarsku i Austriju - hrvatska nogometna reprezentaciju imala je i više nego dovoljno motiva za pobijediti Estoniju, što je na uvjerljiv način i učinila. Bilićeva sjajna squadra odigrala je vrlo dobru utakmicu protiv kvalitetom inferiornog, ali borbenog suparnika, te je s 2:0 došla do nova tri boda koji su je još koji kilometar približili toliko željenom Euru.

Estonci su, baš kao i u prvoj utakmici u Tallinu, uspijevali čuvati nulu skoro do pred kraj prvog dijela, ali opet im se dogodio - Eduardo da Silva. Briljantni napadač Arsenala prvo je načeo goste sjajnim "škaricama", a potom još ljepšim udarcem nakon krasne kontre Hrvatske zapečatio sudbinu Estonaca još prije odlaska na odmor. Drugi dio bio je odrađivanje posla, a i prilika gledateljima, kojih se okupilo oko 15-ak tisuća, da pozdrave Ivana Rakitića koji je upisao svoju prvu "kapicu" za reprezentaciju.

Slika 1 od 2.

Vezane vijesti

Započelo je minutom šutnje za nesretno preminule vatrogasce, ali Hrvatska nije dugo šutila na terenu. Već u prvoj minuti Petrić i Modrić zakuhali su opasnost koju su Jensenovi štićenici riješili izbacivanjem lopte u korner. U petoj minuti Hrvatska je došla do idealne situacije za rani pogodak, koji je u ovakvim utakmicama od velikog značaja.

Darijo Srna izvrsnom je dugom loptom odigrao za Eduarda koji glavom vraća u sredinu i pogaša Allasa u ruku, a sudac Laperriere opravdano pokazuje na bijelu točku. Srna je nadmudrio Londaka, ali nažalost ne i stativu koja spriječava vodstvo Hrvatske.

Slika 2 od 3.

Dakako, propušteni jedanaesterac nije promijenio ništa u odnosu snaga na terenu, do kraja poluvremena gledali smo opsadu gola Estonaca, bez praktički ijednog ozbiljnijeg prelaska centra od strane gostiju s Baltika.

Nakon Srninog promašaja Modrić je pucao preko gola, isto je napravio i kapetan Niko Kovač u desetoj minuti. Deset minuta kasnije dvojbenu situaciju nakon pada Eduarda švicarski djelitelj pravde procijenio je čistom, a iz novinarske lože odluka se činila ispravnom.

U 24. minuti raspoloženi Dudu ostavlja petom za Srnu koji ubacuje, a Petrićevu loptu upućenu glavom Piiroja skida s crte, da bi potom Kranjčarov pokušaj otišao je preko grede.

Slika 3 od 4.

Estonci zaista nisu bili opasni, Pletikosa je bio besposlen, a puno više zanimacije nisu imali ni Šimić i Robert Kovač. Hrvatska veza, u kojoj su svi bili raspoloženi, od Kranjčara preko Modrića i Nike Kovača do Srne, u potpunosti je dominirala posjedom lopte, čekao se samo pogodak kojeg je spriječavala defanzivna i solidno organizirana estonska obrana.

U 36. minuti Kranjčar daje za Modrića čiji udarac odlazi pored desne vratnice, no Estonci nisu još dugo mogli izdržati hrvatski pritisak. U 39. minuti Srna je izveo slobodan udarac, a nakon dosta glavometa u šesnaestercu, Šimunić prosljeđuje do Eduarda koji sjajnim "škaricama" s peterca šalje loptu u mrežu. Jubilarni deseti pogodak Eduarda za reprezentaciju, čak sedmi u ovim kvalifikacijama.

Slika 4 od 5.

Kako se pokazalo, nije dugo čekao na osmi. Istina, u 44. minuti, nakon duge lopte Pletikose i odličnog okreta pored čuvara, Eduardov udarac brani Londak, no samo na minutu je odgodio novu egzekuciju hrvatskog topnika. Hrvatska je odigrala možda i najljepšu akciju do sada u kvalifikacijama - započelo je otetom loptom kod našeg šesnaesterca, nastavilo duplim pasom pa sjajnom dijagonalom Srne za Modrića koji daje "rolicu" Eduardu na 14-15 metara od gola, a Dudu fantastično pogađa gornji desni kut za 2:0.

Drugi dio bio je standardno odrađivanje posla i čuvanje energije za predstojeći susret protiv Andore, pa ne čudi što nismo vidjeli previše prilika. Zapravo, najznačajniji događaj u drugom dijelu bila je - zamjena. Naime, u 62. minuti po prvi puta je za Hrvatsku zaigrao Ivan Rakitić, nagrađen ovacijama navijača i pljeskom prvi svakom dodiru s loptom. Rakitić nije imao priliku odigrati nešto specijalno, u 73. minuti dobro je pucao iz poluvoleja sa 16 metara, a lopta je otišla pored gola.

Slika 5 od 6.

Iz drugog dijela vrijedno je izdvojiti tek dvije prigode - u 66. minuti Ćorluka je dobro odigrao za Petrića čiji udarac brani Londak, a u 88. minuti Modrić je pokušao driblingom prevariti Londaka u situaciji kada je udarac vjerojatno bio bolje rješenje. Zaprijetili su i Estonci, no Pletikosa je spriječio da Lindpere postigne počasni pogodak za goste.

Tri boda su u džepu, a kako za njih nije bilo potrošeno ni previše znoja, ni energije - Bilić može biti itekako zadovoljan. Hrvatska je u prvom dijelu odigrala koliko je trebalo za komfornu prednost, a u drugom koliko je trebalo za održati stečeno vodstvo. Sveukupno, bodovi se pišu, a to je najvažnije...