Košarka

Buenos días: Obrana

Kristian Hohnjec • ponedjeljak, 10.09.2007.

Europsko prvenstvo donijelo je potvrdu već poznatog postulata: "Napad puni tribine, obrana dobiva utakmice". Najugodnije iznenađenje Eurobasketa, Slovenija svoj uspjeh prije svega polaže na obrani, a i glavni favorit Španjolska igra iznimno dobro na tom kraju parketa...

U NBA playoffu "stotka" je česta pojava, na Eurobasketu se ona još nije dogodila, a s velikom sigurnošću možemo tvrditi da ni neće. Osim što su utakmice osam minuta kraće, glavni razlog zašto se u europskoj košarci postiže manje koševa leži u taktičkoj obućenosti i disciplini igrača. U američkom svijetu obrana čovjek na čovjeka je "zakon", dok su europski stručnjaci vični raznim varijantama zone i kombiniranim obranama.

Statistički najbolju obranu dosad pokazala je Slovenija, koja prima mizernih 59.3 koševa po susretu. Ne treba stoga čuditi činjenica da su zasad neporaženi. Premda na raspolaganju imaju samo tri vrhunska igrača, Slovenci su legitimni kandidati za vrh. Rusija (64.0) također odlično reagira u defenzivi zahvaljujući svojim visokim krilnim igračima, te Holdenu čija je brzina često iritirajuć faktor za protivničke bekove. Blizu su i atletski nadareni Francuzi (65.3), a zanimljivo je da su Španjolcima (69.0) i Grcima (69.3) najviše koševa ubacili upravo hrvatski reprezentativci. U nastavku predstavljamo najbolju obrambenu petorku u dosadašnjem dijelu natjecanja:

Goran Dragič (29.3 minuta, 3.8 skokova, 1.0 ukradenih lopti): 21-godišnji Dragič jedan je od nekolicine mladih igrača koji se mogu pohvaliti velikom minutažom na natjecanju gdje dominiraju "veliki dečki". Usljed mnogobrojnih otkaza, Dragič je neočekivano izbio u prvi plan nakon ne baš impresivne sezone u Španjolskoj. Iznimno je uporan, ima odličnu pokretljivost i brzinu, te solidnu visinu za playa. Iako nije fizički jak spada među najbolje obrambene igrače u natjecanju. Pitajte Tonya Parkera.

Dimitrios Diamantidis (33.8 minuta, 4.0 skoka, 1.0 blokada, 1.4 ukradenih lopti): Diamantidis je već poznata obrambena marka, najbolji europski defanzivac u proteklom razdoblju. Ovo natjecanje nije iznimka. Njegova kombinacija visine, dugih ruku i odlične anticipacije vrlo je neugodna za svakog protvnika. S godinama je stekao reputaciju, pa mu se dozvoljavaju i neki prljavi trikovi. Može podjednako dobro čuvati sve tri vanjske pozicije.

Viktor Khryapa (30.8 minuta, 7.6 skokova, 2.2 ukradene lopte): Rus ukrajinskog podrijetla zaslužio je pohvale svojeg trenera Davida Blatta. Doista pravi "radni konj". Khryapa ima odličnu visinu, prilično je agilan, te može dobro reagirati na "trojkama" i "četvorkama". Vrlo dobar je u skoku i čitanju igre, opasan u linijama dodavanja. Ima najviše ukradenih lopti na prvenstvu.

Andrei Kirilenko (31.8 minuta, 10.0 skokova, 1.4 blokada, 1.4 ukradenih lopti): Kada se sve zbojni krilni igrač Utaha Jazza vjerojatno je najbolji obrambeni igrač Eurobasketa. Ima iznimnu kombinaciju visine i raspona ruku. Mobilan je i može pokriti sve pozicije osim "jedinice". Sjajan bloker sa "slabe" strane, odličan skakač. Ponekad previše "pomaže" svojim suigračima, pa izgubiti poziciju. Nema sjajno težište, pa ga se promjenama pravca da izbaciti iz igre.

Radoslav Nesterović (24.5 minuta, 7.0 skokova, 1.0 blokada): Stup slovenske obrane, Rašo je jedan od najboljih kada je riječ o post obrani. Visok je i snažan, a godine igranja u NBA ligi naučile su ga sjajnom pozicioniranju. Ne nasjeda na varke, protivnik mora mnogo raditi kako bi došao u izglednu poziciju. Premda nije skočan dobro zatvara reket zahvaljujući masi i odličnom građenju skoka. Pomalo trom, ima problema s centrima koji se vole izvući na vanjski šut.

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!