Ivan Rakitić 64'
Hrvatska

Razigrani i raspucani

Bernard Jurišić, Tomislav Pacak, Zoran Zdelar • srijeda, 12.09.2007.

Pola sata trajalo je "kruženje zvijeri oko plijena", a onda je u narednih pola sata plijen potpuno rastrgan. Šest pogodaka ukrcala je razigrana i rastrčana hrvatska nogometna reprezentacija amaterima iz Andore, pokazavši oku ugodan nogomet i odradivši posao na najbolji mogući način...

Sergi Moreno
57'
17
Xavi Andorra
60'
12
Alex Somoza
82'
Slaven Bilić

Početak naših bio je prilično uspavan, kao da su naši samo čekali trenutak kad će kvaliteta napraviti neminovnu razliku. Da Silva i Petrić nisu se snašli u 9. i 11. minuti s loptom u šesnaestercu, a Srna i Kranjčar su uštimavali ciljnike iz daljine u 21. i 23. minuti. U 24. minuti Babić prolazi po lijevoj strani i ubacuje na glavu Da Silve, koji za malo promašuje desne rašlje andorskog vratara.

Andorsku bravu otključali smo u 34. minuti. Darijo Srna još je jednom pokazao da je ponekad precizniji iz slobodnih udaraca, nego jedanaesteraca. Namjestio je loptu na 25 metara i uz pomoć "živog zida" prevario Kolda za 0:1.

Minutu kasnije Lima u šesnaestercu ruši Da Silvu, no sudac je ostao nijem. U narednom naletu u 38. minuti, dobili smo još jednu prigodu iz slobodnog udarca gotovo s istog mjesta kao pri prvom pogotku. Ovog puta loptu je namjestio Mladen Petrić i ljevicom pronašao donji desni kut Kolda za 0:2.

Bilo je to dovoljno za zaključenje ovog susreta, a u 44. minuti stigao je i treći pogodak. Aktivni Kranjčar je odličnom loptom pronašao Petrića u kaznenom prostoru, ovaj reagira na svoj dokazani način, pogađa suprotni kut domaće mreže za 0:3. Napadač Borussije ukrcao je već šesti pogodak u andorsku mrežu u dva susreta i napustio travnjak u poluvremenu.

Već u 48. minuti Knežević s dva metra zakucava loptu u gredu, odgodivši četvrti pogodak u mreži domaćina za jednu minutu. Tada na poluvremenu ušli Pranjić prolazi po lijevoj strani i ostavlja loptu u sredinu za Niku Kranjčara, koji iz prve lijevom nogom sprema loptu u mrežu za 0:4.

Kranjčar dvije minute kasnije prijeti i krasnim volejem sa 17 metara, a u 56. minuti stiže novi pogodak. Brza kontra ide po desnoj strani, ubačenu loptu Balaban zabija u noge andorine obrane, no Eduardo da Silva u nastavku ne oprašta, 0:5.

Samo nešto više od minute nakon što je ušao, prvijenac u hrvatskom dresu postiže Ivan Rakitić. Balaban je izveo slobodan udarac, Koldo odbija loptu na nogu Pranjića koji vraća u sredinu, a tamo se 19-godišnji Rakitić odlično znalazi i pogađa za 0:6.

Mogao je Rakitić zabiti i drugi pogodak u 76. minuti, kad je krenuo sam prema domaćim vratima, no Koldo je dobio svoj prvi dvoboj večeras. U narednom napadu Genis Garcia oštro starta na Rakitića s leđa i zarađuje izravni crveni karton.

Naši su se reprezentativci zadovoljili uvjerljivom pobjedom, nisu htjeli dodatno sramotiti Andorce, kojima su u dva susreta ukrcali 13 lopta u mrežu. Dvostruki program Hrvatska je odradila savršeno, ubilježeno je šest bodova protiv papirnatih autsajdera s osam postignutih i nula primljenih pogodaka. Čekamo "finale" protiv Izraela!