Izrael na pragu iznenađenja, pakleno u Beogradu

Deni Kirinčić • subota, 22.09.2007.

Nakon prvog dana kvalifikacija za Svjetsku skupinu u kojima se natječe i Hrvatska, nije bilo prevelikih iznenađenja. Favoriti su obavili svoj posao bez previše muke, ali najvažniji posao tek slijedi s igrom parova. Jedan susret parova je odigran, i to u Izraelu, gdje su domaćini stigli do važnog boda...

I dok se naša reprezentacija nalazi na izlaznim vratima svjetske skupine Davis Cupa, diljem svijeta se odigrava još sedam takvih susreta od kojih je velika većina izjednačena. Jedina zemlja koje je poslije prvog dana u prednosti od 2:0 je Austrija koja s lako obračunala sa Brazilcima.

Prvi bod je donio Jurgen Melzer u susretu protiv mladog Thomaza Belluccija koji je pao sa rutinskih 6:4, 6:4, 6:4. Melzer nije niti jednom izgubio svoj servis, dok je svom protivniku oduzeo početni udarac po jednom u svakom setu. Drugi bod ostvario je Stefan Koubek koji je još lakše, sa 6:2, 6:3, 6:3, izašao na kraj sa Ricardom Mellom. Brazil ima još šanse, ali je teško očekivati da nešto mogu protiv Austrijanaca na brzoj dvoranskoj podlozi Innsbrucka.

Susret koji plijeni veliku pozornost je dvoboj Srbije i Australije koji je izjednačen. Finalist US Opena Novak Đoković nije imao problema sa Peterom Luczakom kojeg je riješio bez problema u tri seta (6:1, 6:4, 6:2). Izjednačujući bod Australcima je donio Lleyton Hewitt koji je morao u pet setova protiv Janka Tipsarevića koji je itekako namučio nekadašnjeg prvog igrača svijeta. Tipsarević je čak imao vodstvo od 2:1 u setovima, ali se nakon trećeg seta potpuno raspao.

Duel Izraela i Čilea započeo je još u četvrtak. Dudi Sela slavio je nad Nicolasom Massuom u četiri seta nakon više od pet sati igre, a onda je Noam Okun dobro započeo, ali loše završio meč sa pobjednikom Pekinga Fernandom Gonzalezom. Današnja igra parova bila je prava poslastica. Gonzalezu i Massuu su se suprostavili odlični Jonathan Erlich i Andy Ram. Nakon divovske borbe, ipak je prevladalo iskustvo u parovima Izraelaca koji su odnijeli pobjedu sa 10:8 u petom setu. Iako zaostaju nakon dva dana, Čileanci su još uvijek veliki favoriti za pobjedu.

Na crvenoj zemlji Lime igra se susret između Perua i Bjelorusije. Iznenađujući poraz doživio je Maks Mirnyi kojega je sa 6:4, 3:6, 7:6(6), 6:4 porazio Ivan Miranda. Drugi susret između Luisa Horne i Vladimira Volčkova prekinut je zbog loše svjetlosti pri rezultatu 6:3, 7:6(4), 4:6, 2:2 u korist Bjelorusa.

Broj 1 Roger Federer nije razočarao u svom nastupu protiv Radeka Štepaneka, iako je morao ići u četiri seta. Izjednačenje je odmah donio Tomaš Berdych koji je sa 7:6(2), 6:4, 7:5 svladao Stanislasa Wawrinku. U Japanu je takđer neriješeno. Takao Suzuki je uhvatio nespremnog Victora Hanescua, a stvari je vratio na mjesto Andrei Pavel pobjedom nad Go Soedom.

Iako je ostala bez cijele standardne postave, Slovačka je još u igri za svjetsku skupinu. Hyung Taik Lee je prvo uništio Martina Kližana, a potom je Lukaš Lacko sa 6:3, 6:2, 7:6(2) slavio nad Woong-Sun Junom.

Davis Cup, kvalifikacije za svjetsku skupinu, 21.9.2007., :Srbija - Australija 1:1 (Đoković - Luczak 6:1, 6:4, 6:2, Hewitt - Tipsarević 6:2, 3:6, 4:6, 6:1, 6:1), Austrija - Brazil 2:0 (Melzer - Bellucci 6:4, 6:4, 6:4, Koubek - Mello 6:2, 6:3, 6:3), Peru - Bjelorusija 1:0 (Miranda - Mirnyi 6:4, 3:6, 7:6(6), 6:4), Izrael - Čile 2:1 (Sela - Massu 6:3, 6:4, 6:7(3), 6:4, Gonzalez - Okun 4:6, 6:3, 7:5, 6:4, Erlich / Ram - Gonzalez / Massu 2:6, 7:6(1), 6:2, 3:6, 10:8), Velika Britanija - Hrvatska 2:0 (Murray - Čilić 3:6, 6:4, 6:2, 4:6, 6:3, Henman - Karanušić 6:4, 6:3, 6:3), Češka - Švicarska 1:1 (Federer - Štepanek 6:3, 6:2, 6:7(4), 7:6(5), Berdych - Wawrinka 7:6(2), 6:4, 7:5), Japan - Rumunjska 1:1 (Suzuki - Hanescu 7:6(4), 6:1, 7:6(4), Pavel - Soeda 6:3, 6:7(7), 7:5, 6:3), Slovačka - J. Koreja 1:1 (Lee - Kližan 6:3, 6:0, 6:1, Lacko - Jun 6:3, 6:2, 7:6(2).