Kvalifikacije za EP 2008., 13.10.2007., Zagreb, stadion Maksimir, gledatelja: 30.000
1:0(0:0) Izrael
Izrael

Dudu kralj kvalifikacija

Tomislav Pacak, Marin Vuković, Dario Dodić • subota, 13.10.2007.

Iako je odigrala vjerojatno najslabiju utakmicu u ovim kvalifikacijama, hrvatska nogometna reprezentacija stigla je nadomak plasmana na EP 2008. pobijedivši na prepunom Maksimiru selekciju Izraela s 1:0. Neuvjerljivu predstavu "kockastih" spasio je Eduardo, potvrdivši još jednom svoju važnost u Bilićevoj momčadi. Već u srijedu bismo mogli postati sudionici Eura ne pobijede li Rusi Engleze, dok bi u protivnom Hrvatskoj trebao još bod u Makedoniji...

Omer Golan
58'
7
Toto Tamuz
67'
9
Moshe Ohayon
76'
Dror Kashtan

Slika 1 od 1.

Definitivno je sigurno da ćemo nakon ove utakmice pamtiti jedino tri boda koja bi nam već za četiri dana mogla značiti plasman u Austriju i Švicarsku. Hrvatska je odigrala prilično slabu utakmicu, bez prave kreativnosti, kombinatorike i imaginacije, što je krasilo Bilićevu selekciju do ovog ogleda. Kredit treba dati i reprezentaciji Izraela koja je odigrala dobru utakmicu, puno organiziraniju obrambeno nego što je to bio slučaj u Tel Avivu.

Slika 2 od 2.

Utakmicu bez puno prilika odlučio je Eduardo da Silva pogotkom u 52. minuti susreta, potvrdivši se još jednom kao nezamjenjivi napadač ove generacije, kao što je Davor Šuker bio za vrijeme "brončanih". Bez trojice napadača koji su na Bilićevom popisu vjerojatno ispred Ivice Olića, Hrvatskoj je nedostajalo više kvalitete u napadu, ali, mora se priznati i više kreacije u sredini.

Slika 3 od 3.

Izostao je učinak Kranjčara koji je zamijenjen nakon 45 minuta, a puno više nije ponudio ni Danijel Pranjić. Usprkos silnom trudu i trku, puno više nisu stvorili ni Modrić i Srna, pa ne čudi što prilike Hrvatske možemo nabrojati na prste jedne ruke. S druge strane, dobra predstava stoperskog para Šimić-R. Kovač spriječila je opasnosti pred Pletikosom koji je tek jednom morao ozbiljnije intervenirati.

Slika 5 od 5.

Hrvatska je krenula agresivno kao što se i najavljivalo, no izostala je prava kombinatorika. Ivica Olić gubio se u lošim primanjima lopti, Eduardo je bio dobro zatvoren, a bokovi, posebno lijevi gdje je Kranjčar bio praktički nevidljiv bez velikog učinka u napadu.

Slika 6 od 7.

Do prilike su "kockasti" došli iz prekida u 15. minuti - Olić je izborio korner nakon kojeg mu je lopta pala na petereca, no iz idealne situacije Ola puca slabo i Davidovitch izlazi kao pobjednik.

Slika 7 od 8.

Iduću situaciju čekali smo do 27. minute kada je Srna prošao po desnoj strani, nanizao nekoliko protivnika i ubacio, a nakon što su Izraelci izbili na 20-ak metara udarac isprobava Jerko Leko - završilo je, nažalost, loše, lopta je otišla u pravcu navijača na sjeveru.

Slika 8 od 9.

U 40. minuti Olić se izborio loptu u šesnaestercu gostiju, no trud je pokvario traljavim udarcem preko gola. Bilo je to sve što je Hrvatska ponudila u prvom dijelu, pa ne čudi što se izbornik Bilić odlučio za promjene - umjesto Kranjčara je priliku dobio Danijel Pranjić, no početak drugog dijela nije nudio drugačiju krvnu sliku Hrvatske.

Slika 9 od 10.

Ipak, individualna kvaliteta naših "Engleza" nadoknadila je nedorečenosti u igri u 52. minuti. Srna je ostavio loptu Ćorluki koji sjajno centrira, a s otprilike 7-8 metara Eduardo sjajno uspijeva uloviti loptu i pogoditi suprotni kut za toliko vrijedan pogodak koji se kasnije pokazao i pobjedničkim. Izvuku li Englezi barem remi u Moskvi, pogodak će se pamtiti i kao onaj koji je ovu generaciju odveo na Europsko prvenstvo u Austriju i Švicarsku.

Slika 4 od 4.

Pogodak je dao krila Hrvatskoj, ali i publici koja ovoga puta nije bila na uobičajenoj razini, možda i zbog hladnoće koja je "smrznula" Maksimir. Euforiju je umalo Eduardo pretvorio i u 2:0, nakon Modrićevog udarca propustio je skrenuti loptu u mrežu. Istina, Izraelcima nije puno nedostajalo da brzo stignu do izjednačujućeg pogotka - Yossi Benayoun barem je u jednoj akciji pokazao zašto igra u Liverpoola, lijepo se izborio za udarac sa 16 metara, naciljao je donji desni kut, no Pletikosa je bio na visini zadatka.

Do kraja nije bilo većih opasnosti niti pred jednim golom, Izraelci su tek iritirali publiku i naše igrače pogibeljnim startovima zbog kojih su završavali u bilježnici suca Starka. Pet minuta prije kraja imali su i "slobodnjak" iz idealne situacije, no traljavo su to izveli pa Pletikosa nije imao posla. Hrvatska je tako sačuvala pobjedu koja ju je na milimetar primaknula Europskom prvenstvu, iako nije odigrala utakmicu za sjećanje...