Prijateljska utakmica, 16.10.2007., Rijeka, stadion Kantrida, gledatelja: 5.000
3:0(1:0) Slovačka
Slovačka

Neka vide da nas ima...

Bernard Jurišić, Tomislav Pacak • utorak, 16.10.2007.

I bez gotovo desetorice standardnih reprezentativaca u početnih 11, hrvatska nogometna reprezentacija uvjerljivo je nadigrala i s 3:0 pobijedila reprezentaciju Slovačke. U 90 minuta uživanja u snazi širine igračkoga arsenala kojim naša reprezentacija raspolaže, hrvatskim "ansamblom" dirigirao je Ivan Rakitić, a pogotke zabijao - Ivica Olić...

Dušan Kuciak
46'
10
Peter Gajciar
46'
7
Robert Jež
68'
5
Jan Durica
75'
14
Otto Szabo
84'
Jan Kocijan

Hrvatska nogometna reprezentacija još je jednom pokazala svoju moć. Bez Nike i Roberta Kovača, Petrića, Pletikose, Balabana, Kranjčara, Budana, Pranjića, a s tek epizodnom ulogom s klupe Modrića, Srne i Šimunića, pregazili smo Slovačku s 3:0, uz nekoliko promašenih prigoda i pogođenih vratnica.

Slika 1 od 1.

Vezane vijesti

U početku stvari nisu izgledale tako "ružičasto. Slovaci su u prvih 20 minuta bili bolji, u nekoliko su navrata koristili neuigranost naših linija i posebno preko Blažeja Vaščaka po desnoj strani stvarali neugodnosti. Upravo na njegov ubačaj Čech je petom u 7. minuti pogodio vratnicu.

24 minute trebale su da se igra naše momčadi posloži, kada je Da Silva počeo prijetiti. Četiri minute kasnije naš najbolji strijelac u padu pokušava s ulaza u kazneni prostor, malo neprecizno. Najbolju prigodu Arsenalova zvijezda promašuje u 32. minuti, nakon sjajne duge lopte Šimića. Dudu izlazi sam pred Hajducha, no slovački vratar ga uspijeva zaustaviti.

Slika 2 od 2.

U 40. minuti Drpićeva loša reakcija priprema otvoreni udarac Hamšiku, no Runje je bio dobro postavljen. I kad se očekivao posljednji zvižduk u prvom dijelu, stiglo je vodstvo.

Eduardo da Silva u svom stilu dolazi do lopte poslane od Ćorluke između dvojice Slovaka i izlazi sam pred Hajducha, koji njegov udarac uspijeva odbiti. No samo do koncentriranog Ivica Olića, koji sprema loptu u praznu mrežu za 1:0 i lijepo odlazak na odmor.

Slika 3 od 3.

Otvaranje drugog dijela nije moglo biti ljepše. Rakitić iz kornera "u obrvu" pogađa Ognjena Vukojevića, koji pogotkom za 2:0 postaje strijelac najbržeg pogotka u debiju u hrvatskom dresu u povijesti. Samo tri minute seniorskog nastupa bile su mu dovoljne za pogodak.

Nakon toga pale su sve kočnice u igri naših. Rakitić, Olić, Da Silva, frcalo je sa svih strana prema vratima novog vratara Kuciaka, a Slovaci su se spašavali izbijanjem s gol-linije ili vratnicom koju je na ubačaj Olića pogodio Rakitić.

Slika 4 od 4.

U 69. minuti Da Silva proigrava Olića koji izlazi sam pred Kuciaka, no slovački vratar mu ulazi u udarac. U nastavku akcije Babić silovito ulazi s lijeve strane i šalje prizemnu loptu na drugu vratnicu, gdje je dočekuje Ivica Olić i sprema u mrežu za 3:0.

Razigranu predstavu naših izbornik Slaven Bilić upotpunio je poklonivši riječkoj publici dvadesetak minuta Modrića i Srne. Nakon samo tri minute Modrić i Rakitić su dvostrukim dodavanjem izigrali slovačku obranu, Modrić ih još dodatno "promiješao" u srcu šesnaesterca i pucao, no gostujući vratar bio je dobro postavljen.

Slika 5 od 5.

Do kraja su naši publici poklonili nekoliko atraktivnih poteza i proigravanja, a Šimunić je u 86. minuti stigao pokušati i petom. Još je u 90. minuti Hamšik zaprijetio Galinoviću, no naš treći vratar nije dozvolio Slovacima počasni pogodak.

Još smo jednom mogli uživati u izvedbi igrača u dresu hrvatske nogometne reprezentacije. Sad nam preostaje još opskrbiti se grickalicama, naći udoban naslonjač i uživati u mukama Rusije i Engleske u srijedu u Moskvi. Rezultat? Svejedno, ionako smo sve sami izborili, nitko nam ništa nije poklonio. Ako bude trebalo - pobijedit ćemo i u Skopju. I na Wembleyu.