Opasan poraz "osumnjičio" Subotićevu viziju

Bernard Jurišić • utorak, 23.10.2007.

Košarkaši Splita CO na gotovo nestvaran način izgubili su u subotu utakmicu protiv srbijanskog Hemofarma u NLB ligi. Više od samog poraza "žute" može zabrinuti način na koji su izgubili, prokockavši vodstvo od 20 poena prednosti dvije minute prije kraja treće četvrtine. Poraz je to koji djeluje vrlo opasno...

Razloge poraza od Hemofarma u subotu, trener Splita CO Slobodan Subotić pronašao je u lošoj reakciji koju je dobio od igrača s klupe. Djelomično je u pravu, Rudež nije bio pravi, tek je Perić pozitivno odradio dobivenu rolu, no nakon viđenog u dosadašnjih šest kola NLB lige teško je ne zapitati se kolika je Subotićeva uloga u činjenici da Split CO igra samo sa sedmoricom igrača.

Slika 1 od 1.

U dosadašnjih šest susreta Sumić i Siriščević igraju u prosjeku oko 3-4 minute, Šoda i Car još manje, a mladi reprezentativac Ante Delaš u šest nastupa parket nije okusio niti jedne sekunde. Jedini igrači koji dobivaju prigodu s klupe su spomenuti Rudež i Perić, pa je ostalo pomalo nejasno na koga je Subotić mislio kad je rekao kako "Akinsa i Garnetta ne smije odmoriti više od minute".

Od prve utakmice bilo je jasno da Subotić ove godine "puca" na rezultat, a ne na puno važniji dio - pripremanje momčadi za hrvatsko prvenstvo i udaranje dobrih temelja za budućnost.

Da, lijepo je bilo gledati seriju od tri pobjede i omjer 3-1 na startu NLB lige, no svima je bilo jasno da samo sa sedmoricom igrača "žuti" nemaju snage za puno više od trenutačnog "bljeska".

Na konferenciji za novinare nakon utakmice trener Hemofarma Miroslav Nikolić rekao je rečenicu koju bi mnogi htjeli čuti i od Subotića. "Ja uvijek volim forsirati mlade igrače, dati im povjerenje i na uštrb ponekog poraza". Subotić očito nema povjerenje u ni jednog od mladih splitskih igrača, a to bi mu se lako moglo obiti o glavu.

Slika 2 od 3.

Jer Splitu u NLB ligi slijedi serija od sedam utakmica u kojima prizemni realist danas može očekivati eventualno jednu pobjedu. "Žuti" gostuju kod Crvene zvezde, Budućnosti, Širokog i Vojvodine, a na Gripe im dolaze tri Euroligaša - Cibona, Union Olimpija i Partizan. Što ako za mjesec i pol dana Split CO iz omjera 3-1 potone u 3-10 i još uvijek bude "krvario" s petorkom i dvije ozbiljne izmjene?

Poraz od Hemofarma iznimno je opasan jer je način na koji je izgubljena utakmica nagrizao brzo nabujalo samopouzdanje momčadi koju tek čekaju najveći izazovi. Subotić će nešto morati promijeniti, jer igranje sa sedmoricom igrača, od čega su trojica stranci, dugoročno Splitu neće donijeti ništa osim možda poneke pobjede više. A i to je upitno, Hemofarm je najbolji dokaz.

No, što za Split CO znači hoće li NLB ligu završiti sa 6, 8 ili 10 pobjeda, ako će naredne sezone morati početi sve ispočetka? Koji je primarni cilj ove sezone, poboljšati neki fiktivni omjer pobjeda i poraza u nevažnom regionalnom natjecanju ili odraditi selekciju i proširiti krug igrača na koje će splitski klub moći računati i ove, ali i narednih nekoliko sezona?

Na to pitanje što prije treba odgovoriti trener Subotić, ali još više njegov kum na vrhu piramide - Dino Rađa.