Sezona završena u stilu

Branimir Korać • nedjelja, 18.11.2007.

Roger Federer završio je godinu na najbolji mogući način. Prvi tenisač svijeta odnio je naslov pobjednika i Masters Cupa nadigravši u finalu bez problema vrlo dobrog Davida Ferrera. Španjolac se očito malo "ispuhao" u ranijim mečevima i nije danas bio na najvišem nivou...

Očekivao se ipak nešto neizvjesniji i kvalitetniji meč, no Federer to nije želio. Potpuno je nadigrao Ferrera i spriječio bilo kakvu neizvjesnost. Španjolac je u Šangaju tijekom cijelog tjedna igrao sjajno, ali u finalu nije bio na toj razini, a dosta "krivice" za to idu i sjajnom Federeru koji je odigrao još jedan meč za "knjige".

Već od prvog gema u meču bilo je jasno kako Ferrera očekuje gotovo nemoguća misija. Iako je Španjolac sačuvao servis u prvom gemu u meču, bio je u problemima i Federer je mogao do ranog breaka. Ono što nije napravio tada, Švicarac je napravio u sljedećem servis gemu Ferrera. Ferrer u prvom poenu u trećem gemu ne poentira na laganom voleju, Federer sjajnim lobom osigurava poen i odlazi do 0:40 i breaka za 2:1. Kod 3:1 Ferrer još jednom gubi servis što gotovo znači i gubitak prvog seta.

Slika 1 od 1.

Početak drugog seta nije donio neke pomake na bolje za Ferrera. Ponovno se Ferrer mučio na servisu, Federer je odmah krenuo s pritiskom, ali Španjolac je preživio prvi servis gem. Sve do 3:3 nije bilo breakova, činilo se kako se Ferrer posve vratio u meč, no onda Federer radi break i rješava i drugi set. Ferrer je u tom gemu dobro započeo, ali s dvije neforsirane pogreške ponudio Švicarcu priliku za break što ovaj koristi i odlazi do 4:3. Kod 5:3 Federer realizira treću set loptu i s novim breakom dolazi do velikih 2-0 u setovima.

Briljantna igra Federera nastavila se i u trećem setu. Kod 2:1 radi novi break i postaje posve jasno kako će trofej pobjednika Masters Cupa doći u njegove ruke. Kod 5:3 sa završnim breakom zavrtšava posao i odnosi konačnu pobjedu.

Svakako jedan od najboljih mečeva Federera u posljednje vrijeme. Ferrer je potpuno zaustavljen, njegovo najjače oružje u dugim izmjenama je neutralizirano, Federer je stalnim promjenama udaraca u svakoj dužoj izmjeni stvarao ogromne probleme Ferreru koji se pokušavao oduprijeti brojnim napadima, no nije išlo. Uz sve to Ferrer je i radio nekarakteristično puno neforsiranih pogrešaka, a tako protiv Rogera ne možeš do pobjede.

Bio je to osmi međusobni dvoboj Federera i Ferrera i osma pobjeda prvog igrača svijeta. Španjolac nije niti jednom oduzeo Federeru servis, imao je četiri neiskorištene prilike dok je Federer od devet prilika šest realizirao i za sat i 40 minuta dovršio posao. Ovo je četvrti naslov pobjednika Masters Cupa za Rogera Federera.

"Presretan sam, ovo je velika pobjeda. Do Šangaja su mogli doći samo oni najbolji i ova pobjeda mi jako puno znači. Nakon naporne sezone odlazim na zasluženi odmor i nadam se kako ću se iduće godine vratiti još bolji", komentirao je nakon meča Federer. Ferrer je sve rekao u par riječi. "Roger je najveći tenisač u povijesti."

U finalu konkurencije parova bahamsko-kanadska kombinacija Knowles/Nestor nadigrali su Šveđanina Aspelina i Austrijanca Knowlesa. Knowles/Nestor posve su dominirali mečom i potvrdili najave kako su u izostanku braće Bryan prvi favoriti za naslov pobjednika Masters Cupa.

ATP Masters Cup Šangaj, finale:
Roger Federer (Švicarska, 1) - David Ferrer (Španjolska, 6) 6:2, 6:3, 6:2.

ATP Masters Cup Šangaj, parovi finale:
Mark Knowles/Daniel Nestor (Bahami/Kanada, 1) - Simon Aspelin/Julian Knowle (Švedska/Austrija, 3) 6:2, 6:3.