Novo kolo s tri pobjede

Branimir Korać • utorak, 20.11.2007.

Deseto kolo NLB lige bilo je uspješno po hrvatske klubove. Upisane su tri pobjede, a jedini poraz ubilježio je Zagreb u gradskom derbiju s Cibonom. Igrom u ovom kolu mogli su biti zadovoljni svi treneri pobjedničkih momčadi, no unatoč uspjehu Slobodan Subotić nije odavao zadovoljstvo igrom svojih Splićana....

Split je nadigrao Union Olimpiju, ali zadovoljstva nije bilo. Trener Subotić unatoč pobjedi spominjat će drugo poluvrijeme u kojem su se Ljubljančani posve vratili u utakmicu i zamjerit će igračima to loše razdoblje. No nema previše mjesta pretjeranom nezadovoljstvu. Split igra vrlo dobro, upisao je pedesetpostotni učinak i u klubu mogu biti zadovoljni dosad učinjenim. Posebno je velika ta pobjeda protiv Union Olimpije, svladati euroligaša nikako nije mala stvar.

Dva su kandidata za prvo ime susreta. Andrija Stipanović ponovno je pokazao fanatičnu borbenost i želju, a Dejan Ivanov ipak je bio čovjek odluke i s dva plus jedan i blokadom u završnici susreta odveo je Split do pobjede. Stipanović iz utakmice u utakmicu sve više napreduje i najveći je dobitak ove sezone. Igrač je bez kojeg Subotić ne može zamisliti momčad, rijetki su dani kada će podbaciti, a vrlo česti kada će biti nositelj igre. Loša vijest po Splićane je još jednom loša reakcija igrača s klupe. Baš zbog toga petorica igrača igrali su 30+ minuta, a tek je Perić u slabom danu odigrao 14 minuta. Bilobrk, Car i Sumić imali su malu minutažu i nezapažen učinak.

U istom terminu kao i splitska utakmica, nedjelja točno u podne, igran je u Trnskom gradski derbi između Cibone i Zagreba. Cibona je do pobjede stigla rutinski iskoristivši Zagrebovu nemoć i neraspoloženost u većem dijelu susreta. To je najbolje koristio dvojac Rozić - Warren koji je prednjačio kod gostiju. Joke Vranković dobro je snimio Zagreb i uočio kako je zaustavljanje Simona i Vladovića vrlo bitno ukoliko želi s ozljedama načetom momčadi doći do pobjede. Tako je i bilo. Ovaj dvojac nije napravio gotovo ništa i tek je Ante Tomić nešto pokušavao. Tomić je igrao odlično, najbolje ove sezone, ali sam nije mogao. Podršku od suigrača nije imao i Ciboni je poklonjena pobjeda. Mogla je ona biti i veća, ali Vranković se u završnici smilovao i izvukao one najbolje van s parketa, momčad se opustila i Zagreb je došao na tek minus deset.

Slika 1 od 2.

Cibona izgleda sve bolje i posloženije i to je dobra vijest po njih uoči gostovanja u Tel Avivu. Još neposloženi Maccabi može iznenaditi, ali igra protiv Zagreba neće biti dovoljna. Zagreb je ipak prelako pao da bi se ''cibosi'' makar oznojili.

Koliko je zadovoljan bio Joke Vranković, toliko je bio i Aco Petrović. Zadar je napokon svladao Helios i to u Domžalama gdje je gubio prošle sezone. Još jedna utakmica na velik broj poena, a tu se Zadar odlično snalazi. Šuterski raspoloženi Zadrani na krilima Todora Gečevskog prošetali su se Domžalama i upisali posve zasluženu pobjedu. Iako je početak sezone nosio sivu sliku o zadarskoj igri, danas Zadar izgleda puno bolje. Acina šok terapija s ostavkom očito je uspjela, međusobni razgovori igrača i trenera otkrili su i otklonili probleme u momčadi i napredak je očit.

Helios ove sezone izgleda prilično loše i nije posebno mjerilo, ali igre Zadrana u nekim drugim susretima u NLB ligi i Uleb kupu opravdavaju riječi Ace Petrovića kako ima momčad sposobnu za visoke ciljeve. Sedam pobjeda u NLB ligi uz svega tri poraza te 1-1 omjer u Uleb kupu uz odličnu igru u Kazanju, nisu mala stvar.

Nakon deset kola NLB lige pogled na ljestvicu za hrvatske klubove ne izgleda posebno loše. Zadar je odličan treći s omjerom 7-3 i ispunio je očekivanja. Možda je malo razočaranje 6-4 omjer Cibone koja je mogla izbjeći barem dva poraza koja je upisala (Union Olimpija, Partizan) i svakako od Zagrepčana očekujemo bolje rezultate u nastavku sezone. Split CO je na 5-5 omjeru i daje razloga za zadovoljstvo. Dovoljno se sjetiti mizerne prošle sezone i onda je već jasno kako su u Splitu napravili dobar posao u ljetnom prijelaznom roku. To se ne može reći i za Zagreb koji se još traži. U hodu su angažirani veteran Zadravec i Ružić koji nije onaj Ružić kakvog se sjećamo dok je otpušten Sesar. Omjer 3-7 nije za pohvalu, a obzirom na roster s kakvim raspolaže Danijel Jusup, donji dio ljestvice ipak će biti realan domet ove momčadi koju zbog nastupa u Europi već očekuje i ritam od dvije utakmice tjedno.